Wczoraj w sieci pojawił się mocny spot, który promuje kampanię „Doładuj prawa kobiet o 1%”, czyli zachęca do przekazywania 1% podatku na Fundację Centrum Praw Kobiet.

Centrum Praw Kobiet - historia i działalność

Początki organizacji to przełom 1993/94 roku, kiedy to pojawił się pomysł inicjatywy. Właściwa działalność CPK rozpoczęła się w 1995 roku. Na początku jej celem były inicjatywy ustawodawcze, dążenie do zmiany prawa w celu poprawy sytuacji kobiet w Polsce. Bardzo szybko okazało się, że oprócz zmian prawnych potrzebna jest doraźna pomoc, wsparcie psychologiczne i prawne tu i teraz dla krzywdzony i dyskryminowanych osób.

Do Centrum Praw Kobiet rocznie zgłaszają się tysiące kobiet, które doświadczyły przemocy i dyskryminacji. Fundacyjny telefon interwencyjny w 2020 roku dzwonił ponad dwa razy częściej niż rok wcześniej. Pandemia oznacza wzrost przemocy wobec kobiet. 

Kampania CPK „Doładuj prawa kobiet o 1%”

Prawa kobiet nie są nam dane raz na zawsze: trzeba o nie stale walczyć, zabiegać, troszczyć się oraz je chronić. Jeśli tych działań zabraknie, możemy nasze prawa na długo utracić. Wystarczy się rozejrzeć: wprowadzenie zakazu aborcji z przyczyn embriopatologicznych jeszcze kilka lat temu wydawało się pomysłem grupy fundamentalistów – dziś jest faktem. Również dziś wypowiedzenie Konwencji antyprzemocowej jest realne jak nigdy wcześniej - mówią działaczki z CPK.

Aby jednak Centrum Praw Kobiet mogło nieść po pierwsze niezbędną pomoc, a po drugie walczyć o nasze prawa, potrzebuje środków. Stąd kampania zachęcająca do tego, by doładować prawa kobiet o 1% i przekazać 1% podatku na działalność Centrum Praw Kobiet. Kampania, która jest też świetną ilustracją, podsumowaniem wszystkiego tego, czego doświadczają kobiety w naszym kraju na co dzień - od przemocy domowej po instytucjonalną. 

Temat praw kobiet jest dziś jednym z najważniejszych w naszym kraju. Nic zatem dziwnego, że udział w kampanii CPK zdecydowało się wziąć wiele osób: lektorką spotu została Katarzyna Warnke, a wystąpiły w nim między innymi aktorki Aleksandra Popławska, Ola Domańska, Kasia Sawczuk, Barbara Grabowska, dziennikarka Dorota Wellman czy posłanka Barbara Nowacka. Reżyserią wideo zajęła się Iwona Bielecka.

W spocie zobaczymy między innymi kadry choćby z ostatnich demonstracji Strajku Kobiet wobec zaostrzenia prawa antyaborcyjnego w naszym kraju, ale i nawiązania do historii walki o prawa kobiet, również fragmenty wypowiedzi polityków, którzy są za wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej czy stygmatyzują kobiety za ich wybory co do swojego ciała i życia. Motywem przewodnim jest rozładowująca się bateria jako metafora tego, że w obecnych czasach w naszym kraju ciężko wywalczone prawa, wciąż nie do końca równe, są nam odbierane lub są nie respektowane.

Spot możecie zobaczyć poniżej. Ostrzeżenie: zaprezentowane w nim sceny wiążą się z przemocą domową i mogą wywołać reakcje stresowe, przywołać traumę. 

Zobacz także:

Na stronie Centrum Praw Kobiet znajdziecie instrukcję, w jaki sposób możecie przekazać na jego działalność swój 1% podatku podczas rozliczenia z fiskusem.

fot. materiały prasowe