Cera naczynkowa– objawy

Cerę naczynkową można rozpoznać po licznych pajączkach oraz rumieńcach, będących konsekwencją rozszerzania się i pękania naczynek krwionośnych. Jej cechą jest też nadmierna wrażliwość, a posiadają ją najczęściej osoby o cienkiej skórze i jasnej karnacji. Cera naczynkowa jest dziedziczna, występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, co wiąże się z wyższym poziomem estrogenu w ich organizmie – kobiecy hormon ma duży wpływ na stan naczyń krwionośnych.

Po czym poznać cerę naczynkową? Do objawów należą między innymi:

  • częste i nieregularne zaczerwienienia na skórze,
  • rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy (głównie na policzkach, brodzie i w okolicach nosa),
  • rumień na twarzy (występujący na stałe lub pojawiający się często),
  • sieć popękanych naczynek, czyli pajączków, które mogą pojawiać się na twarzy i innych częściach ciała.

Skóra naczynkowa jest zazwyczaj łatwa do zidentyfikowania, ale jeśli masz wątpliwości odnośnie swojego typu cery (albo ogólnego stanu swoich naczynek krwionośnych), najlepiej skonsultuj się z doświadczonym kosmetologiem lub dermatologiem.

Jak wygląda cera naczynkowa?

Osoby, które mają cerę naczynkową, skarżą się na często pojawiające się plamy i rumieńce, a także nierówny koloryt cery. Katalizatorem tych zmian mogą być czynniki, takie jak silne emocje, zmiany temperatury otoczenia czy picie alkoholu. Charakterystyczną cechą cery naczynkowej są też tak zwane pajączki, czyli sieci widocznych naczynek krwionośnych, znajdujące się pod skórą.

Cera naczynkowa jest uwarunkowana genetycznie, ale podejmowanie odpowiednich kroków w zakresie pielęgnacji może mieć bezpośredni wpływ na jej wygląd. Dbanie o tego rodzaju skórę może wiązać się niestety z wieloma wyrzeczeniami, szczególnie w zakresie diety oraz używanych kosmetyków.

Czego unikać w przypadku cery naczynkowej?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, pielęgnacja skóry naczynkowej nie należy do najprostszych, ponieważ każda substancja, którą nałożymy na twarz, może wywołać na niej zaczerwienienia. Dla cery naczynkowej powinno się wybierać kosmetyki hipoalergiczne, bezwonne i pozbawione dodatków takich jak barwniki czy peelingujące drobinki. Najlepiej sięgać po dermokosmetyki, lub sprawdzone preparaty naturalne, które najczęściej dostaniemy w lepszych drogeriach i aptekach.

Osoby z cerą naczynkową powinny też bezwzględnie unikać:

Zobacz także:

  • opalania skóry twarzy,
  • mycia twarzy w gorącej lub bardzo zimnej wodzie,
  • używania sauny i jacuzzi,
  • zbyt agresywnego oczyszczania twarzy, na przykład za pomocą ziarnistych peelingów czy szczotek,
  • skrajnych warunków atmosferycznych, takich jak bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury,
  •  jedzenia bardzo ostrych potraw,
  •  picia alkoholu i napojów energetycznych.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Najlepszym ratunkiem dla cery naczynkowej jest jej odpowiednia pielęgnacja. Niestety, wymaga to sporego zaangażowania. Bardzo ważnym krokiem jest wybór odpowiednich kosmetyków, ponieważ źle dobrane preparaty mogą łatwo spowodować niepożądane reakcje skórne, a zarazem zaognić problem występowania zaczerwienień.

Większość marek kosmetycznych ma w swojej ofercie linie produktów przeznaczonych właśnie dla cery naczynkowej. Oczyszczanie tego rodzaju skóry powinno być delikatne, najlepiej używać do tego celu olejków i żeli do skóry wrażliwej. Oczyszczoną skórę warto przetrzeć tonikiem lub ziołowym hydrolatem. Kolejnym krokiem będzie dobranie odpowiedniego serum, najlepiej takiego z dużą zawartością witaminy C: ma ona działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Dobry krem do cery naczynkowej powinien mieć w składzie witaminę K, która zapobiega powstawaniu zaczerwienień. Przy pielęgnacji cery naczynkowej, bezwzględnie nie można zapominać też o codziennym nakładaniu na twarz kremu z filtrem UV (najlepiej SPF50, szczególnie w lecie i podczas bardzo słonecznych dni!).

Jeśli ciągle nie widzisz zadowalających efektów, albo chciałabyś szybciej i skuteczniej rozprawić się z pękającymi naczynkami, możesz pomyśleć o zapisaniu się na wizytę do kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Zabiegi polecane przy tego rodzaju cerze to między innymi zamykanie lub usuwanie naczynek. Zamykanie naczynek na twarzy odbywa się za pomocą specjalnego lasera. Zabieg jest niezwykle skuteczny, jednak wiąże się ze sporym wydatkiem, bo może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Domowe sposoby na cerę naczynkową

Często najlepsze składniki kosmetyków znajdziemy w naszej kuchni lub spiżarni. Dla cery naczynkowej świetnie sprawdzą się maseczki zawierające takie produkty jak siemię lniane, miód, awokado czy olej kokosowy; a także domowe toniki z ogórka i ziołowych naparów. Domowe mikstury można wzbogacić, dodając do nich takie produkty jak glinki kosmetyczne czy roślinne hydrolaty. Brzmi dobrze, prawda? Poniżej przedstawiamy 3 przepisy na nasze ulubione DIY kosmetyki dla cery naczynkowej:

1. Maseczka z miodu i awokado

- Dojrzałe awokado dokładnie umyj i przekrój, a następnie wyjmij z niego miąższ. Całość dokładnie rozgnieć widelcem, aż powstanie miękka papka.

- Do masy dodaj łyżkę miodu i porządnie wymieszaj.

- Maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na niej na 10 minut.

- Całość spłucz ciepłą wodą.

- Maseczki używaj 2-3 razy w miesiącu.

2. Maseczka z zieloną glinką i olejem lnianym

- Dwie łyżki zielonej glinki wymieszaj z ciepłą wodą lub wybranym hydrolatem (my polecamy aloesowy lub różany) tak, aby uzyskać gładką konsystencję.

- Do masy dodaj łyżkę oleju lnianego, całość dokładnie wymieszaj.

- Maseczkę nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na niej na 10 minut.

- Spłucz maseczkę ciepłą wodą, a następnie przetrzyj twarz tonikiem i nałóż na nią serum lub krem.

- Maseczki używaj raz w tygodniu, najlepiej przed pójściem spać.

3. Domowy tonik z rumianku i nagietka

- Zaparz rumianek i nagietek w dużej misce lub dzbanku, całość przestudź, a następnie przelej do butelki z atomizerem.

- Preparat jest niezwykle prosty w użyciu: wystarczy, że nałożysz odrobinę płynu na wacik i delikatnie przetrzesz nim skórę twarzy i szyi.

- Toniku możesz używać codziennie, najlepiej zaraz przed pójściem spać.

Bardzo widoczny wpływ na stan naszej cery mają też dieta i ogólny tryb życia. Jeśli masz skórę naczynkową, zrezygnuj z używania ostrych i intensywnych przypraw, a także produktów wysokoprzetworzonych i napojów energetycznych. Do jadłospisu dodawaj dużą ilość świeżych warzyw i owoców, które są źródłem substancji odżywczych mających pozytywny wpływ na naczynia krwionośne. Przy dbaniu o cerę niezwykle ważna jest regularna aktywność fizyczna, ale nie zapominaj też o regeneracji, odpowiedniej ilości snu i unikaniu stresu.