To było do przewidzenia. Serial "Cień i kość" to najnowszy hit na platformie Netflix w wielu krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Produkcja, której showrunnerem jest autorem nagrodzonego Oscarem filmu "Nowy początek", jest adaptacją bestsellerowych powieści autorstwa Leigh Bardugo.

Książki Leigh Bardugo z Uniwersum Griszów łączą w sobie dwie rzeczy, które najbardziej lubimy i których najbardziej pożądamy: konkretne i barwne postaci oraz widowiskowa sceneria. Sposób przedstawienia historii w "Cieniu i kości", bardzo podobnie jak w "Stranger Things", mocno opiera się na postaciach w obszernym kontekście gatunkowym pełnym cudów, magii i przygód - mówi Shawn Levy, producent wykonawczy serialu.

Co ciekawe, serial przypadł do gustu nie tylko fanom książek z Uniwersum Griszów, ale także osobom, które do tej pory nie miały styczności z twórczością Amerykanki. Efekt? "Cień i kość" aktualnie znajduje się na samym szczycie zestawienia najchętniej oglądanych produkcji na polskim Netflix, wyprzedzając takie hity jak "Szpital New Amsterdam" i "Wąż".

"Cień i kość" - 25 faktów na temat serialu

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat kulisów produkcji, to jesteście we właściwym miejscu. Oto 25 ciekawostek na temat "Cienia i kości".

1. Gwiazdor serialu zrobił autorce niespodziankę na planie.

Gdy pisarka i producentka wykonawcza "Cienia i kości", Leigh Bardugo, odwiedziła plan zdjęciowy po raz pierwszy, żeby poznać obsadę, Ben Barnes (generał Kirigan) przyleciał specjalnie, aby sprawić jej niespodziankę. Zakradł się za nią i wyszeptał kultową kwestię swojej postaci: „W porządku. Zrób ze mnie złoczyńcę”.

2. Leigh Bardugo występuje gościnnie w serialu.

W odcinku 103, po tym jak Alina pokazuje swoją moc przywoływania słońca królowi i królowej Ravki, Bardugo jest pierwszą griszą, która bierze ją w ramiona. Burdugo wybrała dla siebie ciemnofioletową keftę sustantyka.

3. Pisarka cierpi na jałową martwicę kości.

Jest to choroba zwyrodnieniowa, która sprawia, że chodzenie jest dla niej bolesne. Tak samo jak postać Kaza Brekkera podpiera się laską i usiłowała się pogodzić ze swoją niepełnosprawnością podczas pisania „Szóstki wron”. Autorka wyjaśnia: – Dopiero gdy przeczytałam na świeżo pierwszą wersję, zdałam sobie sprawę, że stworzyłam postać Kaza, która dała mi tyle siły i pewności siebie, gdy musiałam po raz pierwszy pokazać się światu z moją laską. Nie przypuszczałam, że robiąc to dla siebie samej, spotkam tyle osób korzystających ze sprzętu pomagającego w poruszaniu się, żyjących z bólem, które ujrzały samych siebie w tej postaci — i być może też poczuły się trochę twardsze i bardziej niebezpieczne.

4. Odtwórca roli Kaza nie był w stanie przeczytać "Szóstki wron".

Freddy Carter (Kaz) zaczął czytać "Szóstkę wron" w okresie castingu, ale musiał przestać ponieważ czuł, że przywiązuje się emocjonalnie do Kaza, i wiedział, że byłoby to zbyt bolesne, gdyby nie dostał tej roli.

5. Za to jedna z aktorek przeczytała ją w jeden dzień.

Amita Suman (Inej) także zaczęła czytać „Szóstkę wron” przed przesłuchaniem do roli i tak bardzo jej się spodobała, że skończyła ją w jeden dzień.

6. Obsada bardzo się do siebie zbliżyła podczas zdjęć w Budapeszcie.

W wolnym czasie chodzili razem na kolacje, śpiewali piosenki i grali na pianinie, organizowali wieczory filmowe i oglądali "The Great British Bake Off" w piżamach.

7. Odtwórca roli Jespera zniszczył ważne rekwizyty.

Pierwszego dnia, w którym ekipa kaskaderska wręczyła Kitowi Youngowi (Jesper) atrapy rewolwerów, ten niechcący je upuścił i zniszczył.

8. Przygotowując się do roli Jespera, Young czerpał inspirację z kultowych postaci filmowych.

Swoją kreację oparł na Brudnym Harrym, a także współczesnych popularnych bohaterach jak Deadpool i kapitan Jack Sparrow z "Piratów z Karaibów".

9. W serialu każdy grisza ma trzy kefty.

Kuloodporną do noszenia w boju, aksamitną na co dzień oraz jedwabną na wydarzenia towarzyskie, takie jak bal zimowy. Projektantka kostiumów Wendy Partridge stworzyła w sumie 250 keft na potrzeby serialu.

10. Kuloodporna kefta ma wyhaftowany wzór cierni.

Jest to ukłon w stronę książek Leigh Bardugo "Język cierni" i "Król z bliznami".

11. Wszystkie kefty zostały wyhaftowane ręcznie.

Zastosowano technikę zwaną haftem owijkowym, a na tkaninę naszyto małe kawałki prawdziwego metalu.

12. Jedną z inspiracji dla Partridge było graffiti.

Szczególnie podczas projektowania haftów na kefty Aliny i generała Kirigana.

13. Charakterystyczna czarna kefta generała Kirigana zawiera kilka odcieni i tekstur czerni.

Zrobiono to, aby nadać szatom głębię i trójwymiarowość na zdjęciach. Jest cała wyhaftowana we wzór stylizowany na kształt noży, co jest nawiązaniem do jego umiejętności wykonywania Cięcia. Zapięcia na surducie przedstawiają zaćmienie słońca, jego oficjalny symbol.

14. Alina jako jedyna przywoływaczka słońca wśród griszów ma własny wzór haftu na kefcie.

Jest on podobny do haftu generała Kirigana.

15. Podstawowa paleta kolorów dla Ravki i griszów obejmuje czerwony, niebieski i ciemnofioletowy.

Z tego powodu dla Ketterdamu i Wron Partridge wybrała kontrastową gamę barw złożoną z pomarańczowego, zielonego i brązowego,

16. Kostiumy Wron odzwierciedlają ten kontrast kolorystyczny Ketterdamu.

Jesper nosi zielono-pomarańczowy pled, Inej ma szaty w ciemnym niebieskozielonym odcieniu, a Kaz w kolorze czekoladowego brązu, które kontrastują się z czernią ubioru Kirigana.

17. Kostium Inej powstał w specjalny sposób.

Partridge współpracowała z działem rekwizytów nad projektem kostiumu Inej, tak aby faktycznie można było w nim schować noże będące jej znakiem rozpoznawczym.

18. Partridge zaprojektowała też całkowicie białą wersję munduru Pierwszej Armii.

Zrobiła to na potrzeby sceny w pierwszym odcinku, w której Alina po raz pierwszy używa swoich mocy w Fałdzie Cienia, aby ułatwić uzyskanie pożądanego efektu wizualnego.

19. Aktorzy uczyli się sztuk walki od Rosjan.

Aktorzy ściśle współpracowali z koordynatorami scen walk na planie i zostali przeszkoleni w rosyjskiej sztuce walki zwanej Systema.

20. Twórcy inspirowali się filmem z Harrym Stylesem.

Zarówno showrunner Eric Heisserer, jak i operator zdjęć David Lanzenberg czerpali inspirację wizualną z filmu "Makbet" z 2015 roku. Ponadto podczas tworzenia warstwy wizualnej dla Ravki Lanzenberg inspirował się estetyką "Dunkierki" z 2017 roku, a dla Ketterdamu filmem "Wielki mistrz" z 2013 roku.

21. Twórców zainspirowały także inne kinowe hity.

Podczas kreowania Fałdy Cienia Lanzenberg znalazł natchnienie w scenie na bagnach z filmu "Mad Max: Na drodze gniewu" (2015) oraz w estetyce filmu "Pod skórą" (2013).

22. Klub Wron w Ketterdamie został zaprojektowany z nadzwyczajną drobiazgowością.

Wszystkie karty i żetony do gry oraz pieniądze zostały stworzone specjalnie na potrzeby tych scen. Karty mają fikcyjne kolory i specyficzny system numeracji.

23. Za efekty odpowiadała ta sama osoba, która pracowała przy "Grze o tron".

Kierownik ds. efektów wizualnych Ted Rae, który otrzymał dwie nagrody Emmy za swoją pracę przy "Grze o tron", podszedł do wyglądu volcr z powściągliwością i czerpał inspirację wizualną z gargulców i demonów.

24. Jedną z wizualnych inspiracji była eksplozja gazu.

Podczas kreowania Fałdy Cienia Rae znalazł natchnienie w wyglądzie czarnego płomienia, będącego wynikiem eksplozji gazu, który ma nieskończone zasoby, i świecącego na czarno zamiast czerwono, odbijając światło, zamiast je wytwarzać.

25. Heisserer pracował z Davidem Petersonem.

Czyli tym samym lingwistą, który stworzył język Dothraków w "Grze o tron" - aby stworzyć oryginalne języki do serialu: ravkański, kercheński i fjerdański, a także język migowy dla trzech Wron, aby mogli się bezgłośnie porozumiewać między sobą.

ZOBACZ TEŻ: Leigh Bardugo i Eric Heisserer opowiadają o kulisach serialu "Cień i kość"