Co, jeśli nie potrafimy zmotywować się do picia zwykłej wody? Może czas na domowe bąbelki lub ciekawe koktajle, które dostarczą odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia? Sprawdź nasze propozycje na dodatki do wody.

Mat. prasowe

Ile powinno się pić i dlaczego odpowiednie nawodnienie jest takie ważne?

Naukowcy od lat przekonują, że woda jest niezbędnym składnikiem codziennej diety człowieka. Ostatnie badania pokazały też, że jej rekomendowana ilość to czynnik zmienny, bo zależny od bardzo wielu indywidualnych cech, np. miejsca zamieszkania i związanego z nim klimatu, płci, aktywności fizycznej i podejmowanego wysiłku.(1)

Przyjmuje się jednak, że przeciętne zapotrzebowanie na wodę dla dorosłej, zdrowej osoby to 2-2,5 litra na dobę. Podczas upałów ilość ta wzrasta nawet do 3,5 litra. Jest to związane z większą utratą płynów w ciągu codziennych aktywności. Przeciętnie tracimy ok. 2,5-3 litrów dziennie, co związane jest nie tylko z poceniem się, ale też z prawidłowym funkcjonowaniem nerek, układu trawiennego i płuc.(2) Aby jeszcze lepiej obliczyć indywidualne zapotrzebowanie na wodę, można przyjąć, że na każdy kilogram naszego ciała powinno przypadać około 0,02 litra.(3)

Dlaczego picie odpowiedniej ilości wody jest tak ważne? Zapobiega to odwodnieniu, które może prowadzić do pogorszenia się samopoczucia, a nawet tragicznych skutków. Utrata wody powyżej 15% masy ciała stanowi już zagrożenie dla życia. Prawidłowe nawodnienie ma wpływ na:

  •  pracę mózgu: koncentrację, pamięć;
  •  wygląd skóry: jej elastyczność i jędrność;
  •  układ pokarmowy: zapobiega zaparciom, wspomaga trawienie;
  •  pracę nerek: pomaga usuwać szkodliwe produkty przemiany materii.(4)

Po wodę lub domowe napoje warto sięgać regularnie i pić je powoli, małymi łykami. Pragnienie często można pomylić z głodem lub zbagatelizować, co niekiedy skutkuje odwodnieniem. Jego objawy to:

  • w fazie początkowej: wzmożone pragnienie, przyspieszona akcja serca, wysuszenie śluzówek;
  •  ból głowy;
  •  zaburzenia koncentracji;
  • problemy ze snem;
  • w przypadku poważnego stanu: obniżenie ciśnienia, zaburzenia świadomości.(5)

Dlatego warto pamiętać o częstym sięganiu po wodę. Jeśli nie przekonuje nas jej smak, możemy na jej bazie przygotować domowe napoje i koktajle, które także wpłyną na poziom nawodnienia. Rozwiązaniem jest też nasycenie jej bąbelkami.

Zobacz także:

Mat. prasowe

Woda niegazowana czy gazowana? Jaką wodę pić, żeby się nawodnić?

Czy bąbelki w wodzie mają znaczenie? Badania potwierdzają, że woda gazowana i niegazowana tak samo wpływają na poziom naszego nawodnienia. Nasycenie jej dwutlenkiem węgla może mieć nawet pozytywne skutki. Woda z bąbelkami jest bardziej orzeźwiająca, dlatego wydaje nam się, że szybciej gasi pragnienie, np. podczas upałów. Zwiększa też uczucie sytości, wspomaga procesy trawienne przez wpływ na wydzielanie kwasu solnego, więc może być pomocna podczas odchudzania. Bąbelki sprawiają też, że zwykła woda jest dla nas ciekawsza w smaku i chętniej sięgamy po potrzebne nam płyny. Jeśli więc nie ma przeciwwskazań do jej picia (np. nadkwasota, wzdęcia), warto włączyć ją do swojej codziennej diety.(6)

Jaką wodę gazowaną wybierać? Najlepiej taką, którą przygotujemy w domu, nie kupując tej butelkowanej. Można ją w prosty sposób przygotować przy użyciu ekspresów do gazowania. Obliczono, że dzięki saturatorom SodaStream miesięcznie można zrezygnować z aż 38 plastikowych butelek. Nie wprowadzamy ich do obiegu, a więc oszczędzamy zasoby naszej planety. Nie kupujemy, więc oszczędzamy nasze pieniądze.

Jak pić więcej wody – pomysły na dodatki do wody gazowanej

Jeśli nie przepadamy za smakiem zwykłej wody i po prostu nie mamy motywacji, aby regularnie po nią sięgać, możemy zdecydować się na podręczny saturator, który przypomni o nawodnieniu. Kilka kliknięć i bąbelki gotowe. Następnie wodę gazowaną możemy dodatkowo uatrakcyjnić. Wystarczy kilka dodatków smakowych i zapachowych, aby pozornie zwykła woda stała się ciekawym napojem w stylu modnych drinków virgin, czyli bezalkoholowych.

Sangria Blanca, Watermellow, Summer Paradise? Sprawdź przepisy na napoje z wodą gazowaną.

Co dodać do wody? Świeże owoce, warzywa i przyprawy

Czy gazowana woda może być jeszcze bardziej orzeźwiająca i przyjemna dla języka i podniebienia? Jak najbardziej! Na jej bazie można przygotować domowe koktajle lub wody smakowe. Wystarczy dodać świeże owoce lub wyciśnięty z nich sok czy mus. Miksujmy dowolne składniki, szukając ulubionej kombinacji. Sięgajmy też po zioła: nie tylko klasyczną miętę, ale też charakterny rozmaryn, egzotyczną kolendrę czy lekko cytrusową melisę. Do napojów orzeźwiających pasować też będzie ogórek, np. w towarzystwie limonki, skórki z cytryny lub arbuza. Można dodać też odrobinę miodu, syropu klonowego lub z agawy oraz przyprawy, np.: imbir, trawę cytrynową, cynamon, wanilię, kardamon.

Pomysły na domowe napoje gazowane - infografikaKobieta pijąca wodę gazowaną z grejfrutem / Mat. prasowe
 

Dodatki do wody – syropy smakowe

Aby się nawodnić, nie trzeba pić tylko czystej wody. Warto unikać napojów gazowanych ze sklepu, ale nie trzeba rezygnować z dodatków poprawiających smak. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na syrop smakowy, który zamieni wodę w ulubioną mrożoną herbatę, colę, gazowaną lemoniadę mango, pomarańczową lub grejpfrutową. SodaStream wprowadza coraz więcej kultowych smaków. Nowością jest Lipton Ice Tea Cytryna i Lipton Green Tea. Wystarczy odrobina dodana do domowej wody gazowanej i można cieszyć się ulubionym smakiem znanym z butelki. Zaletą takiego rozwiązania jest kontrola nad ilością syropu, można więc zdecydować o smaku i zawartości cukru.
Do napojów przyrządzonych z syropów można dodać kostki lodu, świeże owoce, zioła lub mus owocowy. Picie odpowiedniej ilości wody wcale nie musi być trudne!

(1)https://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/8-szklanek-wody-dziennie-to-mit-Naukowcy-sprawdzili-ile-naprawde-trzeba-pic,239749,11.html. 

(2)https://pacjent.gov.pl/diety/dlaczego-warto-pic-wode. 

(3)https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pij-wiecej-wody. 

(4)Tamże.

(5)https://nauka.uj.edu.pl/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_Sz8leL0jYQen/74541952/143300118. 

(6)Na podstawie: https://dietetycy.org.pl/czy-woda-gazowana-jest-zdrowa/.