Fashion week to wielkie święto nawet dla tych, którzy nie powiedzieliby o sobie, że są wielkimi pasjonatami mody. Jak by nie patrzeć, moda dotyczy nas wszystkich i dociera do nas czy tego chcemy czy nie – choćby bocznymi ścieżkami, np. z sieciówek. No i street fashion – nawet najwięksi abnegaci przyciśnięci do ściany przyznają, że zdarzyło im się kliknąć w materiał pokazujący modę uliczną i zachwycić się choćby jednym ujęciem (o pokazach oglądanych kątem oka nie wspominając). A co oznaczają podpisy pod zdjęciami? Jak się poruszać wśród obco brzmiących nazw opisujących konkretne pokazy? Zajrzyjcie do naszego słownika poniżej.  

Te modele jeansów będą najmodniejsze tej jesieni

Co to jest haute couture?

Haute Couture to dział luksusowego krawiectwa tworzonego na specjalne zamówienie klienta (przeciwnie niż pret a porter o charakterze masowym). Ojcem tego wynalazku jest Charles Frederick Worth, który zaopatrywał w oryginalne, niepowtarzalne kreacje własnego projektu angielską i brytyjską arystokrację w latach 70. XVIII wieku, czyli był kimś na wzór dzisiejszego projektanta.

Termin haute couture chroniony jest przez francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji, a domy mody posługujące się tym terminem obowiązuje szereg reguł. Dotyczą one nie tylko określonej ilości pracowników i modelek oraz posiadania dwóch pracowni (w jednej powstają garnitury a w drugiej suknie), ale także samej techniki – kreacje szyte są ręcznie i przedstawiane w ramach co najmniej dwóch kolekcji na przestrzeni roku. Pokaz przygotowany jest z szalonym rozmachem i ma charakter zamknięty.

Projekty haute couture potrafią osiągać zawrotne ceny sięgające nawet kilku tysięcy euro. Wynika to z rozmachu całego projektu obejmującego nie tylko odszyty z ręcznie i wykonywany z najdroższym materiałów strój, ale także przymiarki, które klientka odbywa w różnych miejscach na świecie (tam, gdzie akurat przebywa). Dodatkowo produkcja odbywa się wieloetapowo, a za stworzenie finalnego projektu odpowiada szereg ludzi – od krawców, złotników, modystek, szewców po zespół asystentów projektanta. Projekt powstaje tylko w jednym egzemplarzu, który może zostać odszyty dla klienta na zamówienie. Pokazy haute couture odbywają się dwa razy do roku – w styczniu (prezentacja kolekcji na wiosnę-lato) i lipcu (na sezon jesień-zima) w Paryżu. Wyjątkiem są marki Fendi i Dolce Gabbana, które pokazują się we Włoszech.

Co to jest pret a porter?

Pret a porter (ready-to-wear) czyli dosłownie ubrania gotowe do noszenia to wybiegowe kolekcje pokazywane dwa razy do roku – na sezon wiosna-lato i jesień-zima. Szyte seryjnie (a nie na zamówienie u krawca) prezentowane są w formie pokazu i od niedawna dostępne są do zakupienia już w momencie wybiegowego debiutu. Wśród modowych wyjadaczy funkcjonują na zasadzie „dania głównego” przed „deserem”, którym jest pokaz haute couture. Czasem zresztą rozmachem prześcigają te ostatnie. Istotą pret a porter jest aktualność, czyli pozostanę w zgodzie z najnowszymi trendami.

Określenie ready to wear funkcjonuje od lat 40. XX wieku, kiedy to przemysł modowy zaczął funkcjonować na skalę masową. Za to francuskie pret a porter pojawiło się już w latach 30. i nawiązywało do prezentacji w pracowniach couturierów czyli krawców, które z czasem ewoluowały w stronę klasycznych pokazów. Dziś to luksusowa moda od największych projektantów dostępna dla szerokiego grona.

Co to jest cruise? Co to jest resort?

Cruise/Resort - nazwa funkcjonuje zamiennie i oznacza międzysezonowy pokaz kolekcji dedykowanej najzamożniejszym spędzającym zimowe miesiące w letnich kurortach. Zazwyczaj pokazy obejmują odzież letnią i plażową, czyli długie wziewne suknie, bikini czy odzież sportową. Odbywają się w czerwcu w różnych wybranych przez projektantów lokalizacjach. Projektanci przykładają do kolekcji Cruise wielką wagę, bo grono odbiorców sukcesywnie rośnie, a linie te cieszą się szaloną popularnością i są dużym sukcesem sprzedażowym.

Co to jest pre fall?

Pre fall to międzysezonowa kolekcja pokazywana między pokazami letnimi i zimowymi. W trakcie pokazów prefall prezentowana jest linia pośrednia między tymi dwiema porami łącząca trendy letnie i zimowe (czyli coś na włoską ciepłą jesień)

Linia pre fall może zostać pokazana na wybiegu lub w formie prezentacji w showroomie i daje przedsmak tego, co pojawi się w regularnej kolekcji na sezon jesień-zima. Na jej podstawie można przewidzieć, co projektant przygotowuje na nowy sezon.

Te luksusowe marki najlepiej sprzedają się w second-handach