Co to jest primer i do czego służy?

Wiele osób ma w swoich kosmetyczkach podkład (chociaż latem chętnie zastępujemy go lekkim kremem BB), tusz do rzęs i pomadkę w ulubionym kolorze. Nieco mniejszą popularnością cieszy się primer. A szkoda. Bo może sprawić, że wasz makijaż będzie prezentował się jeszcze lepiej. Kiedy i jak aplikować primer? Który wybrać? Oto wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat. 

Primer – co to jest?

Primer. Ten produkt jest obecny na scenie beauty od zawsze. I wcale nie mniej ważny w makijażu niż podkład, puder czy maskara. Na co dzień z pospiechu często pomijany i niedoceniany, na backstage’ach pokazów mody okazuje się niezastąpiony, a wśród masażystów ma status gwiazdy. 

Primer – jak działa?

Dobry primer działa trochę tak jak bielizna pod ubraniem: trzyma wszytko co trzeba na miejscu, eksponuje zalety, ukrywa niedoskonałości i sprawia, że wszystko, co nałożone na niego kolejną warstwą ma szansę wykorzystać w pełni swój potencjał.

W dużym skrócie baza pod makijaż to preparat, który ułatwia aplikację podkładu, ale to nie jedyne jej zadanie. Działa trochę jak niewidzialny woal kładący się na twarzy cieniutką warstwą. Wyraźnie wyrównuje koloryt i powierzchnię skóry. Dzięki temu podkład nie tylko lepiej się rozprowadza (primer daje mu lekki poślizg), ale także pozwala ukryć drobne niedoskonałości i zmarszczki. Sprawdza się nawet wtedy, gdy rezygnujecie z podkładu, by sięgnąć pod krem bb i omieść twarz sypkim pudrem.

Jaki primer wybrać?

Jeśli primer to ten kosmetyk, po który nigdy nie sięgnęłyście, ale macie ochotę spróbować, zanim udacie się do drogerii na test, warto uzbroić się w wiedzę dotyczącą tego, czego wasza skóra potrzebuje. Wybór na rynku jest tak ogromny, że na warto zawęzić obszar zainteresowań już na wstępie. Jeśli macie skórę przetłuszczającą się, najlepiej sprawdzi się bezolejowy primer matujący, który zmniejsza widoczność porów. Wtedy możecie nawet sięgnąć po podkład o nieco bogatszej konsystencji (nie ma potrzeby dublować preparatów o tych samych właściwościach). By dodać skórze blasku i sprawić, żeby wyglądała na bardziej wypoczętą i rześką warto sięgnąć po bazę rozświetlającą. Najlepsze (naszym zdaniem) bazy pod makijaż znajdziecie poniżej. 

Primer do paznokci

Jeśli szukacie wskazówek w internecie, na hasło primer znajdziecie sporo podpowiedzi związanych z całkiem innym preparatem, a mianowicie primerem do paznokci. Jakie zadanie ma baza do paznokci? Manicurzystka sięgnie po niego niezależnie od tego, czy decydujecie się na hybrydę czy akryl. Primer bezkwasowy odtłuści płytkę paznokcia, zmieni jej PH zwiększając tym samym przyczepność kolejnych aplikowanych na nią warstw. Zapobiegnie też zapowietrzeniom przy manicure hybrydowym i przedłuży jego trwałość.