Są dwa seriale, o których mów się aktualnie najwięcej. I w obu przypadkach są to produkcje HBO. Pierwsza to oczywiście finałowy sezon Gry o tron. Druga - obraz zupełnie w innym klimacie, który zbiera jednak o niebo lepsze recenzje niż ósma część jednego z najważniejszych seriali w historii. To Czarnobyl, 5-odcinkowy miniserial opowiadający o wydarzeniach, do jakich doszło w 1986 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, czyli wówczas na terenie ZSRR. Wybuch reaktora to największa katastrofa przemysłowa XX wieku, w wyniki której skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar szacowany od 125 do 146 tysięcy kilometrów kwadratowych na pograniczu Białorusi, Ukrainy oraz Rosji, a radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się po całej Europie. 

Zobacz także: Gra o Tron: finałowy sezon. Największe rozczarowania według obsady serialu

Czarnobyl - nowy świetny serial HBO. Kto w obsadzie? 

Czarnobyl to niezwykle realistyczna i zrealizowana z ogromnym rozmachem koprodukcja HBO i SKY. W ogóle nie dziwi nas fakt, że serial osiągnął właśnie średnią 9,5 z ocen użytkowników w serwisie IMDB, a każdy z odcinków (do tej pory światło dzienne ujrzały trzy epizody) ma oceny powyżej 9. Spora w tym zasługa obsady. W głównych rolach występują Jared Harris, którego kojarzyć możecie m.in. z seriali The Crown czy Mad Men), Stellan Skarsgård (Melancholia, Buntownik z wyboru) oraz Emily Watson (nominowana do Oskara za Hilary i Jackie i Przełamując fale). Ten pierwszy wciela się w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. A Emily Watson oglądamy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora. To właśnie ta trójka skupia na sobie całą uwagę widza i robi to wybitnie. 

Zobacz także: Znamy datę premiery ostatniego sezonu „Orange is the new black”. Jest też zwiastun!

W pozostałych rolach obsadzono także Paula Rittera (Lovesick) jako zastępcę głównego inżyniera Czarnobyla, Anatolija Diatlowa, Jessie Buckley (Pod ciemnymi gwiazdami) jako Ludmiłę Ignatenko, mieszkankę miasta Prypeć i żonę strażaka, który wziął udział w akcji ratowniczej, Adriana Rawlinsa (Harry Potter i Insygnia Śmierci), czyli głównego inżyniera elektrowni w Czarnobylu, Mikołaja Fomina, a także Cona O’Neilla (Rozpustnice) jako dyrektora elektrowni, Wiktora Bruchanowa. Twórcami serialu są Craig Mazin (Łowca i Królowa Lodu) - autor scenariusza i producent wykonawczy oraz reżyser - Johan Renck. Ma on na koncie m.in. Breaking Bad, czyli jedną z najlepszych telewizyjnych produkcji w historii. Producentami wykonawczymi są również Carolyn Strauss (nominowana do nagrody Emmy za Grę o tron) i Jane Featherstone (Broadchurch), współproducentami - Johan Renck i Chris Fry (Humans), a Sanne Wohlenberg (Czarne lustro) producentką. Zdjęcia do Czarnobyla zostały zrealizowane na Litwie.