Black Friday 2022 już blisko. Rozgłośnie radiowe, stacje telewizyjne, gazety i portale internetowe już od paru tygodni bombardują nas reklamami i ogłoszeniami na temat nadchodzącego wielkimi krokami święta miłośników zakupów, jak często nazywany jest Czarny Piątek. Skąd się wziął ten zwyczaj? Kiedy wypada w tym roku i kolejnych latach? Na co opłaca się wtedy wydać swoje ciężko zarobione pieniądze? Czy ceny produktów i usług faktycznie są wtedy najniższe? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z Black Friday znajdziecie poniżej.

Czarny Piątek, Cyberponiedziałek – co to właściwie jest?

Jak to najczęściej bywa z komercyjnymi „świętami” o anglojęzycznych nazwach, robiąca z roku na rok coraz większą furorę idea Black Friday wywodzi się oczywiście z centrum światowego kapitalizmu, czyli Stanów Zjednoczonych. Na czym to polega? Już wyjaśniamy. W największym skrócie Czarny Piątek to dzień, który zwiastuje początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem. W trakcie Black Friday sklepy w USA i wielu innych krajach na całym świecie nie tylko oferują wyjątkowo atrakcyjne oferty, rabaty i zniżki, ale także często są otwarte dłużej niż zazwyczaj, czasami nawet przez całą dobę.

Jak możecie się domyślać, zwyczaj ten jest stosunkowy nowy. Jego początki sięgają bowiem 2005 roku. Warto dodać, że od tamtego momentu mówi się także o Cyber Monday, czyli Cyberponiedziałku, gdy szczególne promocje pojawiają się również w sklepach internetowych. W obecnych czasach, gdy większość marek daje swoim klientom możliwość zakupów online, ten podział już się nieco zatarł.

Black Friday 2022 – kiedy jest?

Jak powszechnie wiadomo, Czarny Piątek nie jest na stałe powiązany z żadną konkretną datą. Jest to bowiem pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia (ang. Thanksgiving), który jest tzw. świętem ruchomym, obchodzonym w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada.

Black Friday 2022 wypada więc 25 listopada. Z kolei w przyszłym roku będzie to 24 listopada, a w 2024 roku Black Friday wypadnie 29 listopada. Łowcom najlepszych promocji polecamy już teraz zanotować to w swoich kalendarzach.

W ostatnich latach zaobserwować można także trend polegający na wydłużaniu promocyjnego okresu. Czarny Piątek przeciągany jest przez wiele sklepów do pełnego tygodnia (w tym wypadku mowa o Black Week), a nawet miesiąca (czyli Black Month).

Black Friday 2022 w Polsce – co warto wtedy kupić?

Przyjęło się, że Czarny Piątek to przede wszystkim doskonała okazja na zakup sprzętu RTV, czyli wszelkiej maści komputerów, laptopów, telewizorów, smartfonów, słuchawek, głośników, a także zasilaczy i ładowarek. Na przestrzeni ostatnich lat gama produktów, które najbardziej opłaca się kupić podczas Black Friday i Cyber Monday znacznie się poszerzyła.

Zobacz także:

Bardzo atrakcyjne rabaty znajdziecie obecnie tak samo w sklepach z odzieżą, kosmetykami i biżuterią. Jeśli nie chcecie, aby ktoś sprzątnął wam je sprzed nosa w dniu największych obniżek cen, to polecamy wam już teraz dodać je do swoich wirtualnych koszyków oraz zapisać numery referencyjne ulubionych produktów w celu szybszego odnalezienia ich, gdy już wystartują wyczekiwane przez wszystkich wyprzedaże. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

fot. Getty Images

Jak omijać pseudopromocje na Black Friday 2022?

Strony z wypatrzonymi przez nas rzeczami warto odwiedzać regularnie już na kilka tygodni lub przynajmniej na kilka dni przed Black Friday i Cyber Monday także z innego powodu. Zdarza się bowiem, że niektóre sklepy w te dni sztucznie zawyżają ceny swoich produktów i usług, aby potem pochwalić się wielkimi „obniżkami” z okazji Czarnego Piątku oraz Cyberponiedziałku i w ten sposób przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.