Japonki – Historia i ciekawostki

„Nosi je właściciel willi z basenem, ale i człowiek wynajęty do czyszczenia tegoż basenu” – mawiał Frenando Tigre, były prezes firmy Havaianas, jednego z najpopularniejszych producentów tych butów. No cóż, niewątpliwie na basenie są niezastąpione! Podobnie jak na wakacjach – nie tylko na plaży, ale i gdy trzeba wejść pod prysznic w hotelowym pokoju. Coraz częściej są jednak także pełnoprawnym (i bardzo modnym) elementem letnich, miejskich stylizacji, tym bardziej, że potrafią być bardzo stylowe. Japonki, bo właśnie o nich mowa, przeżywają właśnie swoje 5 minut. Między innymi za sprawą gwiazd, takich jak Katie Holmes czy Kendall Jenner, które nie wyobrażają sobie bez nich życia. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto zapoznać się z historią japonek, bo obfituje w ciekawostki. 

Chociaż ich pierwowzoru można doszukiwać się już w starożytności – Egipcie, Grecji i Rzymie. Nie sposób nie wspomnieć też o japońskich zori na podeszwie ze słomy ryżowej. To właśnie do niej fakturą nawiązują japonki wspomnianej już marki Havaianas, która z codziennych butów, noszonych na brazylijskich ulicach uczyniła ostatni krzyk mody. Najpierw podejmując współpracę z top modelką Gisele Bündchen, a następnie także z domem mody Missoni, który ozdobił japonki marki charakterystycznymi dla siebie printami. 

Powróćmy jednak na chwilę do Japonii, bo to właśnie tam w latach 30. zaczęto na masową skalę robić japonki z gumy. I to właśnie Japonii buty zawdzięczają swą nazwę. Japonki, czyli po angielsku jandals to nic innego jak właśnie japan sandals, czyli japońskie sandały

Gwiazdy w japonkach

Do ich popularności przyczyniły się największe gwiazdy. W latach 60. i 70. w japonkach pokazywali się m.in. Brigitte Bardot i Sean Connery, dziś noszą je także Gwen Stefani, Hilary Duff, Jennifer Lopez, Eva Longoria, Blake Lively, Veronika Heilbrunner, Kim Kardashian, Katie Holmes, Kendall Jenner i... można by wymieniać jeszcze długo. Noszą je wszyscy, dosłownie! 


Veronika Heilbrunner w japonkach Havaianas / fot. Getty Images

Ciekawostka? Tego lata popularnością cieszą się także japonki... na platformie! Popularny w latach 2000. trend przeżywa właśnie swój renesans. Tym bardziej, że gwiazdy już pokochały japonki na szpilce. Noszą je wspomniane już Kim Kardashian i Kendall Jenner, a także Rihanna czy Shailene Woodley.

Japonki Havaianas na lato 2021

Fenomen japonek polega nie tylko na tym, że są ultrapraktyczne i wygodne w noszeniu, ale i na tym, że występują we wszystkich chyba kolorach tęczy. I często zdobią je najmodniejsze wzory sezonu. Najlepszym przykładem jest najnowsza kolekcja Havaianas na lato 2021, w której znajdziecie japonki z motywami z największych hitów Netfliksa, takich jak „Stranger Things” czy „Dom z Papieru”, srebrne japonki z linii Sparkle,  mieniące się brokatowym blaskiem, a także stricte miejskie japonki St. Tropez w tropikalne printy. Te ostatnie o wiele bardziej szykowne i kobiece niż zwykle, gdyż gumowe paseczki zastąpiono w nich tkaniną udrapowaną na kształt delikatnej kokardy. Zajrzyjcie do naszej galerii i przekonajcie się! 

Zobacz także: