Gry na nudne dni i wieczory, czyli dlaczego warto grać w gry planszowe dla dorosłych

Jak miło spędzić czas z rodziną albo partnerem? Grając w planszówki. Jeżeli uważacie, że gry planszowe i towarzyskie są zarezerwowane wyłącznie dla dzieci, jesteście w błędzie. Na rynku znajdziecie mnóstwo gier planszowych stworzonych z myślą o dorosłych. Gwarantujemy, że zapewnią wam genialną rozrywkę na wieczór lub na weekend.

Gry planszowe dla dorosłych: Fajne gry planszowe wskazują sami gracze. Fanką jest Julia Wieniawa! >>>

Gry planszowe dla dorosłych mają również inne korzyści. Dlaczego warto grać w planszówki? To i inne pytania dotyczące gier planszowych zadałyśmy Piotrowi Milewskiemu – starszemu wykładowcy w katedrze badania i projektowania gier Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Czy gry planszowe dla dorosłych rozwijają umysł?

Niewiele osób ma tego świadomość, ale planszówki dla dorosłych pozwalają rozwinąć umysł. Piotr Milewski przyznaje, że gry planszowe i karciane poszerzają zdolności poznawcze. Dzięki nim zwiększycie szybkość myślenia, w łatwością będziecie rozwiązywać problemy, a także polepszycie swoją pamięć. Świadczą o tym wyniki najnowszych badań! Co ciekawe, dzieje się tak nawet u osób starszych, które przekroczyły 70. i 80. rok życia i zainteresowały się grami dopiero na emeryturze. Tak więc na granie w gry nigdy nie jest za późno – stwierdza nasz ekspert.

Mózg człowieka zmienia się przez całe życie. Struktury, których używamy częściej – rozwijają się i rozbudowują; te, z których korzystamy rzadziej – nie. Wyzwania logiczne stanowiące integralną część każdej gry dla naszego umysłu są formą „siłowni”. Z jednej strony pomagają rozwijać obszary dobrze rozwinięte, a drugiej – aktywują te uruchamiane nieczęsto. Wbrew pozorom, życie ludzkie pełne jest rutyny. Podczas gry stykamy się z nietypowymi wyzwaniami, a to pomaga utrzymać nasz umysł we wszechstronnej sprawności. Jest jeszcze coś. Wiele gier wymusza wzmożoną współpracę lewej, analitycznej i logicznej półkuli mózgu i prawej, odpowiedzialnej m.in. za kreatywność i syntezę wiedzy – wyjaśnia Piotr Milewski z katedry badania i projektowania gier Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Które planszówki dla dorosłych są szczególnie rozwijające?

Do gier, które nas rozwijają należą zarówno gry planszowe, jak i karciane. Równie rozwijające są krzyżówki, a także bingo. Piotr Milewski zachęca do próbowania nowych gier. Dlaczego? W dłuższej perspektywie niewiele da nam granie w jedną i tą samą grę. Proponuję, by od czasu do czasu spróbować czegoś nowego. Jeśli jesteśmy fanami macao czy remika – sięgnąć po modne gry karciane rozgrywane w czasie rzeczywistym, jak Avocado Smash czy Peach Snaps. Dla fanów kościanego pokera proponuję jego wersję „na sterydach”, czyli Ship Captain and Crew. Polecam też odstawić na najwyższą półkę chińczyka i wymienić go na którąś z nowych gier, takich jak „Tyle”. W wolnej chwili, zamiast scrollować ekran smartfonu, proponuję sięgnąć po drewniane czy metalowe łamigłówki z serii Einstein lub S.T.E.M.

Gry, które poleca Piotr Milewski, dostaniecie w popularnych sklepach rozrywkowych, na czele z siecią Empik. Tam wybór jest naprawdę ogromny! Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Grając w planszówki nie tylko odpoczywamy, miło spędzamy czas z przyjaciółmi czy rozwijamy umysł, ale też wchodzimy w zupełnie nowe role. Piotr Milewski zauważa, że często bywa to stresujące. Grajmy, bo w ten sposób w niezwykle sformalizowanym świecie mamy okazję przez moment być kimś innym: średniowiecznym władcą, rozbudowującym swój zamek, detektywem, rozwiązującym sprawę tajemniczego domostwa... Wchodzenie w nowe role to w dzisiejszym czasie codzienność, często bardzo stresująca. Gry pomagają nam się z tym oswoić.

Zobacz także:

Ekspert w dziedzinie gier planszowych zwraca również uwagę na „kompetencje miękkie”, czyli zdolność przywództwa, negocjacji, pracy zespołowej lub komunikacji interpersonalnej. Międzynarodowe korporacje płacą wielotysięczne rachunki za szkolenia z tego zakresu. Warto wiedzieć, że dokładnie te same umiejętności rozwijamy – za darmo – podczas wieczoru z planszówkami – dodaje Piotr Milewski.

A więc... grajcie w planszówki. Trudno o lepszy moment niż teraz.

Najlepsze gry planszowe. Oto planszówki, w które musicie zagrać jesienią i zimą 2019 >>>