Jak miło spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi? Grając w planszówki. Jeżeli uważacie, że gry planszowe i towarzyskie są zarezerwowane wyłącznie dla dzieci, jesteście w totalnym błędzie. Na rynku znajdziecie mnóstwo planszówek dedykowanych dorosłym. Gwarantujemy, że zapewnią wam genialną rozrywkę na wieczór lub wolny weekend. Mają również inne korzyści. Dlaczego warto grać w planszówki? To i inne pytania dotyczące gier planszowych zadałyśmy Piotrowi Milewskiemu – starszemu wykładowcy w katedrze badania i projektowania gier Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Czy gry planszowe dla dorosłych rozwijają umysł?

Niewiele osób ma tego świadomość, ale planszówki dla dorosłych pozwalają rozwinąć umysł. Piotr Milewski przyznaje, że gry planszowe i karciane poszerzają zdolności poznawcze. Dzięki nim zwiększycie szybkość myślenia, w łatwością będziecie rozwiązywać problemy, a także polepszycie swoją pamięć. Świadczą o tym wyniki najnowszych badań! Co ciekawe, dzieje się tak nawet u osób starszych, które przekroczyły 70ty i 80ty rok życia i zainteresowały się grami dopiero na emeryturze. Tak więc na granie w gry nigdy nie jest za późno – stwierdza nasz ekspert.

Mózg człowiek zmienia się przez całe życie. Struktury, których używamy częściej - rozwijają się i rozbudowują; te, z których korzystamy rzadziej - nie. Wyzwania logiczne stanowiące integralną część każdej gry dla naszego umysłu są formą "siłowni". Z jednej strony pomagają rozwijać obszary dobrze rozwinięte, a drugiej - aktywują te uruchamiane nieczęsto. Wbrew pozorom, życie bardzo wielu ludzi ma sporą dawkę rutyny. Podczas gry stykamy się z nietypowymi wyzwaniami, co pomaga utrzymać nasz umysł we wszechstronnej sprawności. Jest jeszcze coś. Wiele gier wymusza wzmożoną współpracę lewej, analitycznej i logicznej półkuli mózgu i prawej, odpowiedzialnej m.in. za kreatywność i syntezę wiedzy. – wyjaśnia Piotr Milewski z katedry badania i projektowania gier Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Które planszówki dla dorosłych są szczególnie rozwijające?

Do tego grona należą gry planszowe i karciane, które znają (dosłownie!) wszyscy. Wśród nich są krzyżówki, a także bingo. Piotr Milewski zachęca do próbowania, testowania nowych gier. Dlaczego? W dłuższej perspektywie niewiele da nam granie w jedną tą samą grę przez kilkanaście lat. Proponuję, by od czasu do czasu wypróbować czegoś nowego. Jeśli jesteśmy fanami macao czy remika - sięgnąć po modne gry karciane rozgrywane w czasie rzeczywistym, jak Avocado Smash czy Peach Snaps. Dla fanów kościanego pokera proponuję jego wersję „na sterydach", czyli Ship Captain and Crew. Polecam też odstawić na najwyższą półkę chińczyka i wymienić go na którąś z nowych gier jak "Tyle", które udzielają nowych odpowiedzi na pytania "jak może wyglądać i działać plansza". W wolnej chwili, zamiast scrollować ekran smartfonu, proponuję sięgnąć po drewniane czy metalowe łamigłówki z serii Einstein lub S.T.E.M. Gry planszowe, które poleca Piotr Milewski, dostaniecie w popularnych sklepach rozrywkowych, na czele z siecią Empik. Tam wybór jest naprawdę ogromny! Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Grając w planszówki nie tylko odpoczywamy, miło spędzamy czas z przyjaciółmi czy rozwijamy umysł, ale też wchodzimy w zupełnie nowe role. Piotr Milewski zauważa, że często bywa to stresujące. Grajmy, bo w ten sposób w niezwykle sformalizowanym świecie mamy okazję przez moment być kimś innym: średniowiecznym władcą, rozbudowującym swój zamek; detektywem, rozwiązującym sprawę tajemniczego domostwa... Wchodzenie w nowe role to w dzisiejszym czasie codzienność, często bardzo stresująca. Gry pomagają nam się z tym oswoić.

Ekspert w dziedzinie gier planszowych zwraca również uwagę na „kompetencje miękkie”, czyli zdolność przywództwa, negocjacji, pracy zespołowej lub komunikacji interpersonalnej. Międzynarodowe korporacje płacą wielotysięczne rachunki za szkolenia z tego zakresu. Warto wiedzieć, że dokładnie te same umiejętności rozwijamy - za darmo - podczas wieczoru z planszówkami – dodaje Piotr Milewski.

Zastanawiacie się, co robić w weekend, albo podczas nadchodzącej przerwy świątecznej? Pamiętajcie, że trwa sezon na planszówki. Gry polecane przez naszego eksperta (i nie tylko) z całą pewnością umilą wam zimowe wieczory!

Najlepsze gry planszowe. Oto planszówki, w które musicie zagrać jesienią i zimą 2019 >>>