Chyba każdy z nas chciałby pozostać jak najdłużej w dobrej kondycji. Ogromny wpływ na nasze zdrowie, a także wygląd sylwetki mają nawyki żywieniowe. W sieci znajdziemy dużo informacji związanych z dietą, którą warto wprowadzić po 40, czy 50 roku życia. A co w przypadku młodszych osób? Czy dwudziesto i trzydziestolatkowie powinny zwracać uwagę na to, co i jak często jedzą? Zapytałyśmy eksperta, Paulinę Barros - specjalistę dietetyka i kierownika ds. żywienia Maczfit o to, jak powinno się odżywiać w tym wieku!

Czy należy zmienić dietę po ukończeniu 20 i 30 roku życia?

Nasz organizm zmienia się z wiekiem. A to znaczy, że powinny zmienić się również nasze nawyki żywieniowe. Czy należy zmienić dietę po ukończeniu 20 i 30 roku życia i jak to zrobić? Kluczowe jest zachowanie odpowiedniego bilansu energetycznego – mówi Paulina Barros. Przyjmuje się, że od ukończenia 20 roku życia, z każdą następna dekadą życia tempo metabolizmu spada o 2-3%. Do tego z powodu natłoku innych obowiązków, z wiekiem często zmniejszamy poziom aktywności fizycznej. Jeśli zachowamy przy tym te same zwyczaje żywieniowe, w łatwy sposób możemy zyskać dodatkowe kilogramy, które coraz trudniej zgubić. Dlatego nawet jeśli wcześniej bezkarnie mogliśmy sięgać po słodycze i przekąski, po 30 roku życia lepiej postawić na regularne, zbilansowane posiłki. Okazuje się jednak, że wprowadzając te drobne zmiany, jesteśmy w stanie skutecznie opóźnić procesy starzenia. Odpowiednio dobrana dieta i regularna aktywność fizyczna zmniejszy także ryzyko chorób.

Jakie produkty warto wprowadzić do swojej diety po ukończeniu 30 roku życia?

Jest kilka produktów i składników odżywczych, które należy wprowadzić do swojej codziennej diety po trzydziestce. Zdaniem dietetyka, warto spożywać więcej warzyw i owoców. Stanowią one bogate źródło antyoksydantów. Osoby, które ukończyły trzydziesty rok życia powinny też postawić na produkty pełnoziarniste oraz te o niskim lub średnim indeksie glikemicznym: zapewnią większe uczucie sytości, zapewnia utrzymanie stabilnego poziom cukru we krwi i tym samym pomogą w zmniejszeniu ryzyka cukrzycy typu II, a także wspomogą zdrowy i młody wygląd skóry.

Truskawki i ich zaskakujące właściwości. Jak wpływają na cerę i zdrowie >>>