KIedy na początku lat 2000. kupiłam swoją pierwszą parę – ciemnoniebieskie levisy z kontrastową żółtą stebnówką, znajomi z liceum patrzyli na mnie z lekkim zdziwieniem. No cóż, wszyscy nosili wówczas obszerne bojówki z niskim stanem i pojemnymi kieszeniami po bokach. Szybko okazało się jednak, że rurki mają większą siłę przebicia niż mogłoby się wydawać. Kwestią czasu było więc, że to właśnie one stały się najczęściej wybieranymi spodniami, przez wszystkich, bez wyjątku. 

Czy rurki są jeszcze modne? Wąskie spodnie pod lupą

Nic dziwnego, do rurek pasowały chyba każde buty – od balerin, przez botki po sneakersy (a nawet szpilki, które wówczas cieszyły się jeszcze niemałą popularnością). Wąskie jeansy doskonale podkreślały też sylwetkę, co w tamtych czasach było szczególnie w cenie. A ponieważ coraz większym uznaniem zaczynał cieszyć się minimalizm, także i one weszły do klasyki – nieprzekombinowane, gładkie – niczym druga skóra! Świetnie wyglądały w połączeniu z marynarką oversize, długim luźnym swetrem, a nawet zwykłym T-shirtem. Nie sprawiały więc problemów przy stylizacji. Być może to właśnie dlatego stały się fenomenem i z wybiegów (a przede wszystkim naszych pup) nie schodziły przez lata. Aż do momentu, kiedy dorośli przedstawiciele generacji Z – pokolenia, które narodziło się razem z rurkami. 

Nie wiadomo, czy w wyniku znudzenia jednym modelem spodni, czy ze względu na zamiłowanie do wygody, przedstawiciele pokolenia wąskie spodnie porzucili na rzecz luźniejszych modeli. Znacznie luźniejszych, warto dodać, bo generacja Z szczególnie upodobała sobie wide-leg jeans, czyli jeansy z ekstremalnie szerokimi nogawkami. Które stopniowo zaczęły wypierać rurki. Ale nie całkiem się to udało.

Wąskie jeansy, choć 5 minut sławy mają już za sobą, nie chcą odejść do lamusa. I chyba nigdy nie wyjdą z mody! Dowody znaleźć można w Google, gdzie z miesiąca na miesiąc rośnie liczba wyszukiwań spodni. I wcale nie tylko dlatego, że ludzie chcą wiedzieć, czy rurki są jeszcze modne. Według danych opublikowanych przez platformę sprzedażową Lyst, mimo że w 2021 królowały jeansy z szerokimi nogawkami i fasony baggy, od września ubiegłego roku zainteresowanie rurkami wzrosło aż o 77%. Co wyraźnie świadczy o tym, że zdążyliśmy już za nimi zatęsknić.

fot. Getty Images

Jak nosić rurki w 2022 roku? 

Sentyment do nich mają także projektanci mody, którzy znów lansują je na wybiegach. Rurki znalazły się w najnowszych kolekcjach domów mody, takich jak: Tom Ford, Givenchy, Balmain czy Balenciaga. Znajdziecie je także w ofercie popularnych marek – na czele ze wspomnianym już Levi'sem (ale nie tylko). Stopniowo ponownie przekonują się do nich także influencerki, które zestawiają je z największymi ostatnio hitami. Najlepszym przykładem jest Alena Gerber, która rurki połączyła z transparentną, siatkową bluzką w czarnym kolorze (pod którą włożyła czarny koronkowy stanik), klasycznym piaskowym trenczem i botkami w wojskowym stylu. Nie sposób jej więc odmowić znajomości trendów. Jeśli więc i ty bardzo chcesz nosić rurki, to wiedz, że można. Tym bardziej, że w modzie czasy dyktatury dawno już minęły. 

Alena Gerber / fot. Getty Images

Zobacz także: