Macie wokół siebie koleżanki, które według Was przesadnie dbają o sylwetkę, katując się zdrową dietą? Nie ruszają się z domu bez pudełek, ich menu jest bardzo ograniczone, zdarza im się pouczać Was w kwestii zdrowego odżywiania i w ogóle rozmowa z nimi dotyczy w większości tego tematu? To pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Ortoreksja, czyli obsesja na punkcie zdrowej diety, została zakwalifikowana do grupy zaburzeń odżywania, które mają podłoże psychologiczne. W dzisiejszych czasach, kiedy na każdym kroku jesteśmy bombardowani idealnymi zdjęciami pięknych sylwetek i informacjami o zagrożeniach wynikających ze złej diety, łatwo popaść w pułapkę zdrowego odżywiania, która może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego

Co to jest ortoreksja?

Termin zdefiniował po raz pierwszy w 1997 roku amerykański lekarz Steven Bratman, który sam cierpiał na to zaburzenie. Ortoreksja, czyli obsesja na punkcie zdrowego odżywiania, zaczyna się rozwijać stopniowo. Polega na wyeliminowaniu najpierw wszystkich niezdrowych rzeczy, które nie służą szczupłej sylwetce i wprowadzeniu wyłącznie produktów nieprzetworzonych. Osoba dotknięta ortoreksją przeznacza większość swojego czasu na zgłębianiu wiedzy o odżywianiu, a jej całe życie zaczyna kręcić się wokół jedzenia. W miarę upływu czasu jadłospis staje się coraz bardziej ubogi, aż w końcu dieta ogranicza się do kilku składników. Ortorektycy ograniczają warzywa i owoce z obawy przed pestycydami, jaja, ponieważ boją się salmonelli i mięso oraz ryby ze względu na możliwość występowania metali ciężkich i antybiotyków. W pewnym momencie wpadają w obsesję, czytając każdą etykietę w sklepie i przygotowują czasochłonne posiłki. Jeżeli zdarzy im się odstępstwo od restrykcyjnej diety, czują ogromne wyrzuty sumienia i mają poczucie winy.

Chcesz schudnąć? Nie wiesz jak przyspieszyć metabolizm? Te produkty pomogą Ci go podkręcić! >>>

Ortoreksja: jakie są konsekwencje?

Ortoreksja to groźne zaburzenie, które niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne. Grozi niedoborami makroskładników, czyli białka, tłuszczów i węglowodanów oraz minerałów i witamin. Zazwyczaj prowadzi to do niepokojących objawów: zawrotów głowy i omdleń, problemów z koncentracją i pamięcią. Długotrwała ortoreksja skutkuje spadkiem odporności i zaburzeniami hormonalnymi, a nawet uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Wymienione konsekwencje grożą podwyższonym ryzykiem zachorowaniem na nowotwory, a także osteoporozą nawet w młodym wieku. Ortoreksja wyniszcza organizm, a jej skutki są bardzo niebezpieczne. Ma również wpływ na zdrowie psychiczne. Osoby nią dotknięte izolują się od swoich znajomych, coraz rzadziej wychodzą z domu, większość czasu spędzając samotnie, co może doprowadzić do depresji i stanów lękowych. Dlatego przy leczeniu ortoreksji niezbędna jest pomoc psychologa lub psychoterapeuty.