Oznakowania na kosmetykach - co oznaczają poszczególne symbole?

Zgodnie z procedurami wprowadzonymi przez Unię Europejską, producenci mają obowiązek do umieszczenia na opakowaniach produktów symbolu, informującego o terminie przydatności o użycia po otwarciu. Ten symbol to znak otwartego słoiczka, który nazywa się PAO, czyli Period After Opening. Wskazuje, ile czasu kosmetyk zachowuje wszystkie właściwości oraz jest bezpieczny do stosowania.

Co to jest płyn micelarny i jak powinno się go stosować? >>>

Kolejnym symbolem, umieszczonym na kosmetykach, to konkretna data ważności oznakowana jako Exp., np. Exp.: 05/12, która musi znaleźć się na każdym produkcie o trwałości do 30 miesięcy lub dłużej. W tym przypadku należy jednak pamiętać o tym, że ulega ona zmianie w momencie otwarcia produktu. W jaki sposób czytać te dwie etykiety? Najpierw należy wziąć pod uwagę datę ważności, aby dowiedzieć się, jaki jest końcowy termin użytkowania produktu. Następnie trzeba zwrócić uwagę na symbol PAO i odczytać, przez jak długi czas po otwarciu możemy go używać i czy nie przekracza terminu Exp.

W niektórych przypadkach nie jest wymagane umieszczanie daty ważności. Dotyczy to produktów, które nie tracą swoich właściwości ze względu na brak możliwości samoistnego otwarcia. Należą do nich np. perfumy, aerozole i kosmetyki zapakowane hermetycznie, czyli takie, do których nie są w stanie przeniknąć czynniki zewnętrzne. Na jednorazowych próbkach kosmetyków również nie trzeba podawać terminu przydatności.

Kalkulator daty przydatności kosmetyków

Niestety nie wszyscy producenci stosują się do obowiązujących procedur, a wiele kosmetyków nie ma podanej na opakowaniu daty ważności. W tym przypadku, jeżeli chcecie dowiedzieć się, jaką datę ważności ma Wasz produkt, pomoże Wam w tym numer identyfikacyjny serii, znajdujący się zazwyczaj na dnie pojemnika lub w pobliżu. W przypadku 4-cyfrowego kodu pierwsze 3 liczby oznaczają dzień, w którym wyprodukowano kosmetyk, a ostatnia oznacza rok (np. 6 - 2006 rok). Natomiast, kiedy na opakowaniu widnieje 8-cyfrowy kod, pierwsza cyfra to rok produkcji, a kolejne dwie tydzień roku.

Te składniki kosmetyków DIY mogą Wam zaszkodzić! >>>

Drugą opcją, aby dowiedzieć się, kiedy wyprodukowano dany kosmetyk, to skorzystanie z kalkulatora przydatności, udostępnianego przez producentów. W sieci znajdziecie mnóstwo stron z tego typu narzędziem. Możecie także pobrać aplikację na swojego smartfona.

Data przydatności kosmetyków suchych – ile czasu możemy używać pudrów i róży do policzków

Suche kosmetyki, jak np. pudry w kamieniu lub sypane, cienie do oczu oraz róże nie mają nieograniczonej daty użytkowania i również potrafią się zepsuć. Warto obserwować swoje kosmetyki, ponieważ kiedy zmieniają konsystencję, kolor, zapach lub pojawia się na nich osad to znak, że należy się z nimi rozstać, ponieważ mogą podrażnić, a nawet uczulić cerę.

Data przydatności kremów i pozostałych płynnych kosmetyków do makijażu

Najkrótszą datę ważności mają kremy, których zazwyczaj można bezpiecznie używać przez okres od 6 miesięcy do 1 roku. Pozostałe, umowne terminy przydatności kosmetyków do makijażu to: 6 miesięcy tuszu do rzęs, około 2 lata szminki i do 1 roku podkładów, chociaż te zazwyczaj zużywamy wcześniej.

Bardzo ważne jest również to, w jakich warunkach przechowujemy kosmetyki. Dbanie o ich czystość i higienę może przedłużyć datę ważności niektórych produktów, dlatego warto zwracać na to uwagę. Co jeszcze jest ważne? Trzymanie ich w suchym miejscu i szczelne domykanie.