Oczyszczanie twarzy to najważniejszy etap pielęgnacji, który powinien składać się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to demakijaż, czyli pozbywanie się resztek makijażu, ale także kurzu i innych zanieczyszczeń, które „osiadły” na twarzy przez cały dzień. Powinien być wykonany za pomocą olejku, mleczka lub płynu micelarnego. Następny krok to oczyszczanie skóry, czyli mycie za pomocą żelu, pianki lub innego, dedykowanego produktu. Warto przyłożyć dużą wagę do tej czynności i wyrobić w sobie nawyk, ponieważ regularne oczyszczanie nie tylko usuwa makijaż, ale również zmniejsza pory, usuwa martwy naskórek, rozświetla skórę i ogólnie po prostu robi jej dobrze! A gdzie w tym wszystkim miejsce na demakijaż oczu? Ten bywa często problematyczny, ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, niektóre produkty do mycia często podrażniają oczy lub uczulają. O to, jak robić demakijaż oczu, jakie błędy najczęściej popełniamy i jakiego typu produkty są najlepsze pytamy kosmetolożkę Instytutu Kosmetycznego BABOR, Marlenę Mackiewicz.

Demakijaż oczu i okolic – jak go zrobić, aby nie podrażnić delikatnej skóry?

Istnieje wiele sposobów na demakijaż oczu. Można to robić za pomocą olejku lub żelu do mycia lub z użyciem płatków kosmetycznych, ale technika demakijażu oczu pozostaje taka sama. Marlena Mackiewicz zawraca uwagę, że odpowiednia technika „pozwala na dokładne oczyszczenie bez podrażniania wrażliwej i cienkiej skóry okolic oczu. Ruchy powinny być delikatne, koliste, nie należy pocierać ani naciągać skóry”.

Jak zrobić demakijaż oczu krok po kroku? „Pierwszy krok to przyłożenie do powiek płatków kosmetycznych nasączonych preparatem do demakijażu lub letnią wodą, w przypadku stosowania oliwki hydrofilnej, żelu do mycia lub innego produktu. Następnie krótko masujemy powiekę samymi opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy na płatku, dzięki czemu makijaż zostaje dokładnie rozpuszczony, po czym kolejnymi płatkami delikatnie usuwamy resztki makijażu, kierując się z góry na dół, od powieki po końcówki rzęs. Pozostałości spod dolnej linii rzęs usuwamy kierując się od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka”, tłumaczy kosmetolożka.

5 sposobów, aby uzyskać efekt glow skin. Kluczem jest oczyszczanie >>>

Demakijaż oczu – czym go robić?

Na rynku istnieje duży wybór produktów do mycia twarzy. Niestety bardzo często jest tak, że w kontakcie z oczami kosmetyki uczulają i podrażniają. Marlena Mackiewicz zwraca uwagę na to, aby demakijaż oczu wykonywać przeznaczonymi do tego produktami. “Zaopatrzmy się w dobrej jakości preparat, najlepiej na bazie naturalnych składników aktywnych, o łagodnej formule, natomiast to, czy sięgniemy po mleczko, płyn micelarny czy olej, jest już kwestią bardzo indywidualną. Płyny do demakijażu o delikatnej, beztłuszczowej formule polecane są osobom noszącym soczewki czy sztuczne rzęsy. Z kolei oliwka hydrofilna jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą kupować osobnych produktów do demakijażu oczu i całej twarzy. Dzięki zawartości naturalnych olejów delikatnie i dokładnie oczyszcza, z łatwością usuwając nawet mocniejszy czy wodoodporny makijaż i jednocześnie pielęgnuje, zmiękcza i wygładza wymagającą skórę okolic oczu”, radzi kosmetolożka.

Demakijaż oczu – jakie błędy najczęściej popełniamy?

Demakijaż oczu nie jest taką prostą sprawą, a Marlena Mackiewicz wskazuje dwa błędy, które popełniamy nagminnie. Pierwszy z nich to zbyt pobieżne usuwanie makijażu lub w ogóle zapominanie o nim. „Często rezygnujemy z niego, oczyszczając jednocześnie twarz i okolice oczu produktem do oczyszczania twarzy bądź wykonujemy go zbyt pobieżnie. W obu przypadkach makijaż nie zostaje dokładnie usunięty, a pozostałości cieni, tuszu czy kredki mogą przyczynić się do podrażnienia i zaczerwienienia oczu”. Kolejną rzeczą, którą robimy często, jest zbyt intensywny demakijaż oczu. „Silne pocieranie i naciąganie delikatnej, cienkiej skóry wokół oczu nadwyręża ją i przyspiesza powstawanie zmarszczek”, ostrzega kosmetolożka. Pamiętajcie, aby delikatnie, ale dokładnie oczyszczać oczy. To podstawa, jeśli chodzi o pielęgnację skóry.