Najczęściej trudno dowieść prawdziwości tego postulatu przed wkroczeniem w dorosłość. Ale w końcu większość z nas na własnej skórze odkrywa, że nie ma przesady w stwierdzeniu, że to właśnie od siostry uczymy się najcenniejszych umiejętności związanych z życiem społecznym.

ZOBACZ TAKŻE: Wiedzieliście, że te rzeczy wymyśliły kobiety?

Jak dowodzą badania, realnych korzyści z posiadania siostry jest naprawdę sporo i wcale nie chodzi tylko o empatię, umiejętność rozwiązywania konfliktów czy zdolności komunikacyjne. Dowiedziono bowiem, że wychowywanie się z siostrą jest gwarantem lepszego zdrowia psychicznego! Tak, nawet ta najbardziej upiorna i wroga, z którą życie było jednym wielkim nieustającym konfliktem, według psychologów, chcąc nie chcąc, daje rodzeństwu ochronę przed odczuwaniem samotności, czy poczucia winy i pozwala wykształcić większą samoświadomość. Z kolei w dorosłym życiu, pełni funkcję łącznika między różnymi, także tymi skonfliktowanymi, członkami rodziny i jest oparciem po odejściu rodziców. 

Co do wspomnianych konfliktów, trudno o lepszy trening umiejętności interpersonalnych i radzenia sobie z emocjami. I to działa w każdą stronę Opieka nad młodszą siostrą będzie dobrym ćwiczeniem cierpliwości i empatii, a dla chłopców dodatkowo nieocenionym źródłem informacji na temat płci przeciwnej (badania wskazują, że ci posiadający siostry lepiej rozumieją kobiety i tworzą z nimi bardziej satysfakcjonujące relacje). Za to przy starszej siostrze łatwo wykształcić w sobie takie cechy, jak większa pewność siebie i odruchowa chęć sięgania po więcej- tak, by jej dorównać.

Jest jeszcze jedna ważna korzyść z posiadania rodzeństwa płci żeńskiej i dotyczy ona umiejętności osiągania wewnętrznej równowagi. Badania przeprowadzone na ponad 500 uczestnikach w wieku 17-25 lat dowiodły, że dzieci mające przynajmniej jedną siostrę w mniejszym stopniu odczuwać będą negatywne skutki stresu i gdy dorosną, łatwiej poradzą sobie z codziennymi trudnościami. Dlaczego tym razem także nie chodzi o brata? Dlatego, że osiągnięcie wewnętrznej harmonii wiąże się ekspresją charakterystyczną właśnie dla dziewcząt - ich większą otwartością, łatwością rozpoznawania swoich emocji i wyrażania ich wprost, co pozwala skuteczniej się skomunikować i być lepiej zrozumianym.

Brzmi naprawdę obiecująco, może czas spojrzeć na siostrę bardziej przychylnym okiem?   

ZOBACZ TAKŻE: Ta 16-letnia zdobywczyni bieguna jednym zdaniem zamyka usta mężczyznom podcinającym kobietom skrzydła!