Im bliżej lata, tym więcej na Instagramie dietetycznych wyzwań. Ania Lewandowska regularnie na swojej stronie Healthy Plan By Ann oraz na oficjalnym Instagramie @annalewandowskahpba zachęca i motywuje swoje obserwatorki do ćwiczenia silnej woli, aby poprawić kondycję i zdrowie. Kilka dni temu jedna z najpopularniejszych trenerek w Polsce ogłosiła wyzwanie #30dnibezcukru, w ramach którego należy wykluczyć nie tylko słodycze, ale również produkty zawierające cukry proste. Akcja ma na celu nie tylko zgubienie kilogramów przez nadchodzącymi wakacjami, ale przede wszystkim uświadomienie, w jak wielu produktach znajdują się szkodliwe dla organizmu węglowodany proste. I jak bardzo jesteśmy od nich uzależnieni.

Dlaczego warto zrezygnować z cukru na 30 dni?

Cukry proste mają niekorzystny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale przede wszystkim na zdrowie. Uzależniają organizm, dlatego tak często ulegamy pokusie, by sięgnąć po „coś słodkiego”. Mózg zapamiętuje moment spożywania produktów bogatych w cukier jako nagrodę. Im częściej spożywamy taką żywność, tym częściej się jej domaga. To sprawia, że stopniowo stajemy się niewolnikami słodyczy i innych produktów zawierających cukry proste. Dołączenie do wyzwania Ani Lewandowskiej pozwoli stopniowo odzwyczaić się od nich. Jeśli uważacie, że problem Was nie dotyczy, warto się o tym przekonać i to sprawdzić, ponieważ często możemy nie zdawać sobie z tego sprawy.

A jedzenie cukru w nadmiarze może prowadzić do przewlekłych chorób. Dostarcza nam energii niezbędnej do funkcjonowania, ale jednocześnie zagraża naszemu życiu. Oprócz tego, że cukier jest substancją odurzającą, prowadzi do rozwoju wielu chorób metabolicznych. Powoduje próchnicę i odkłada się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej, co wpływa na pojawienie się dodatkowych kilogramów na wadze. Spożywanie cukru w nadmiernych ilościach bardzo często powoduje kiepski wygląd cery, na której widoczne są wypryski. 

Ania Lewandowska radzi, co jeść podczas okresu. Będziecie zaskoczeni! >>>

W jakich produktach jest cukier? 

Ania Lewandowska wypunktowała na swoim Instagramie, których produktów podczas wyzwania #30dnibezcukru należy unikać. Wśród oczywistych rzeczy jak: substancje słodzące (miód, syrop klonowy, agawa), słodycze (batony, ciasta, cukierki, czekolada) i napoje gazowane, znalazły się takie, o których niewiele osób pomyślałoby, że zawierają ogromne ilości cukru. Jeżeli zdecydujecie się podjąć wyzwanie i ograniczyć do minimum codzienne spożywanie węglowodanów prostych, musicie unikać: powideł, dżemów i konfitur, czyli produktów obficie dosładzanych. Należy zrezygnować również z soków owocowych i nektarów, nabiałów typu jogurty smakowe i chipsów. Co więcej, dobrze byłoby, gdybyście przez miesiąc nie jedli również owoców o wysokiej zawartości fruktozy. Należą do nich: rodzynki, suszone figi i morele, daktyle, czereśnie, winogrona i gruszki. Trenerka radzi także, aby podczas #30dnibezcukru zrezygnować z pszenicy. To jak, sprawdzicie swoją silną wolę i dołączycie do akcji Ani Lewandowskiej? Radzimy spróbować, Wasz organizm na pewno Wam się odwdzięczy.