Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, wygłosiła doroczne orędzie o sytuacji Unii Europejskiej. W swoim przemówieniu poruszyła takie tematy jak kryzys energetyczny czy wojna w Ukrainie. Podziękowała osobom zaangażowanym w pomoc ofiarom wojny, a także wyróżniła dwie wolontariuszki z Polski. Dziewczyny otrzymały owacje na stojąco. 

Ursula von der Leyen podziękowała dwóm Polkom za pomoc ofiarom wojny w Ukrainie

Ursula von der Leyen zaprosiła do Strasburga dwie Polki i podziękowała im za pomoc osobom uciekającym przed wojną. Magdalena Morawik i Agnieszka Anikin, bo właśnie o nie chodzi, stoją na czele Grupy Centrum, czyli oddolnej inicjatywy zrzeszającej wolontariuszki oraz wolontariuszy z Dworca Centralnego w Warszawie. Od 28 lutego członkinie i członkowie grupy, którzy wcześniej w zasadzie się nie znali, zaczęli oferować kompleksowe wsparcie ofiarom rosyjskiej agresji. Pomagali im w komunikacji, oferowali jedzenie, napoje oraz inne potrzebne rzeczy. Wspierali je w trudnych chwilach. 

Pod koniec lutego pojawiliśmy się na Dworcu Centralnym jako garstka nieznajomych. Szybko zrozumieliśmy, że mamy wspólny cel i połączyła nas chęć niesienia pomocy osobom uchodźczym. W ciągu kilku dni przeorganizowaliśmy swoje sprawy prywatne i zawodowe, poznaliśmy specyfikę Dworca Centralnego i stworzyliśmy przestrzeń, w której osoby przybywające mogły otrzymać kompleksowe wsparcie – czytamy na oficjalnym profilu Grupy Centrum na Instagramie.

W kwietniu tego roku Grupa Centrum zakończyła pracę na Dworcu Centralnym w Warszawie. Jednak akcje pomocowe nie ustały. Za pośrednictwem instagramowego postu poinformowano, że od tamtej pory obywatelki oraz obywatele Ukrainy mogą liczyć na wsparcie organizacji, które funkcjonowały już w innych punktach pomocowych. Natomiast Grupa Centrum planuje kolejne działania. 

Rozważamy obecnie różne scenariusze, ale jedno wiemy na pewno - będziemy nieść pomoc, nie rezygnując ze wspólnoty, która ukształtowała się w czasie kryzysu, tworząc silne i trwałe fundamenty – brzmi fragment opublikowanego na Instagramie postu. 

Niestety szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione. Niemniej jednak trzymamy mocno kciuki za całą grupę wolontariuszek oraz wolontariuszy.