Przed nami wakacyjne wyjazdy, które chcemy spędzać blisko natury. To ona pomaga nam zresetować głowę, oderwać się od codziennych obowiązków i złagodzić stresy. Dlatego sami nie fundujmy przyrodzie tych ostatnich. To, co najbardziej jej szkodzi, to właśnie nasze nieodpowiednie zachowanie. Na co zwrócić uwagę przy ustalaniu wakacyjnego grafiku, by nasz urlop był jak najmniej szkodliwy dla środowiska?
Już sama decyzja, dokąd pojedziesz, ma wpływ na to, jak duży zostawisz po sobie ślad w przyrodzie. Pomyśl o urlopie w Polsce – dalekie podróże są jednoznaczne
z większą emisją CO2. Zwróć też uwagę na środek transportu – pociąg obciąża środowisko w mniejszym stopniu niż samochód. A gdy wybierzesz ten ostatni, postaw na ecodriving. To płynna jazda, dostosowanie tempa do warunków panujących na drodze, spokojna zmiana biegów i hamowanie silnikiem. Gwałtownie ruszając i hamując, zwiększasz spalanie o 40 proc. Plus każdy dodatkowy kilogram powoduje większe spalanie, więc nie przeładowuj nadmiernie samochodu.

A jak powinniśmy się zachowywać, kiedy już dotrzemy na miejsce?
Gdy dotrzesz do celu, możesz zrobić wiele, aby zminimalizować ślad, jaki po sobie zostawisz. Dokądkolwiek się wybierasz, pamiętaj, aby nie pozostawiać śmieci. Porzucone odpady są nieestetyczne, a co gorsza, stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt, które mogą mylić je z pożywieniem. Uczestnicząc w spływie kajakowym, zawsze miej ze sobą worek na śmieci,
aby nie zanieczyszczać środowiska naturalnego. Pływając kajakiem lub łódką, nie wchodź na rzeczne wysepki. Łachy to dom wielu ptaków, które potrzebują spokoju, dlatego schodź z kajaka tylko w wyznaczonych miejscach. Jeśli napotkasz nad morzem ranne dzikie zwierzę, np. fokę czy morświna, nie dotykaj go ani nie zakłócaj jego spokoju. Powiadom natychmiast Błękitny Patrol WWF (tel.: 795 536 009) lub Stację Morską w Helu. Jednym z popularnych zwyczajów nad polskim morzem jest puszczanie zapalonych lampionów. Pamiętajmy jednak, że stanowią one duże zagrożenie pożarowe, a odpady, jakie pozostawiają w postaci cienkich drucików, zagrażają zwierzętom, które mogą się w nie zaplątać lub pomylić je z pożywieniem.

Na zwierzęta uważać trzeba też w górach.
Podczas górskich wędrówek nigdy nie schodź ze szlaków – tamtejsze lasy są domem wielu dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi, których nie wolno niepokoić. Gdziekolwiek jesteś, nie dokarmiaj dzikich zwierząt. One poradzą sobie bez twojej pomocy, a ich oswajanie z miejscami przebywania człowieka rodzi konflikty, które zazwyczaj oznaczają dla nich wyrok śmierci. Będąc w górskich czy mazurskich lasach, nie musisz też obawiać się wilków. Są to płochliwe zwierzęta, które unikają kontaktu z człowiekiem. Świetny węch, wzrok i słuch pozwalają im wyczuć obecność ludzi z daleka, na tyle szybko, by uciec.

Ekodylematy pojawiają się nie tylko podczas urlopu w plenerze, ale i przy zakupie pamiątek z wakacji. Jak wybierać je odpowiedzialnie?
Najlepszym wyborem są te wytwarzane lokalnie, a nie przywożone z daleka, np. z Chin. Sprowadzenie takich przedmiotów wiąże się z dużym obciążeniem dla środowiska (emisja CO2), a także często związane jest z nieetycznym wykorzystywaniem pracowników fabryk, którzy produkują je za bezcen w nieludzkich warunkach. Prawdziwa cena wielu pamiątek nieraz powinna być znacznie wyższa niż zapłacona kwota. Bezwzględnie zrezygnuj z pamiątek wykonanych ze skóry, części ciała czy skorup zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak koralowce. Po pierwsze, jest to nielegalne, a po drugie, kupując takie wyroby, wspierasz kłusowników i przyczyniasz się do wymierania zagrożonych gatunków zwierząt.

Materiał pochodzi z nowego, wakacyjnego Glamour, który jest już w kioskach.