Jak się rozstać z godnością?

Zawsze z szacunkiem

Niezależnie od powodu rozstania, oboje powinniście okazywać sobie w jego trakcie szacunek. Oczywiście możesz czuć cały wachlarz emocji - złość, smutek czy strach, ale nie musisz ich uzewnętrzniać krzykiem. W trakcie rozstania kieruj się tymi kilkoma zasadami: 

 Zapomnij o smartfonie

Oprócz ekstremalnych sytuacji, rozstanie nie powinno mieć miejsca przez SMS-a czy Messengera. Najlepiej umówić się na spotkanie w neutralnym miejscu i porozmawiać o tym, dlaczego chcesz lub chcecie zakończyć związek. Jeśli mieszkacie razem, możecie porozmawiać o tym na spokojnie w domu, chyba że nie czujesz się z tym komfortowo.

Bądź empatyczna

Ty cierpisz, ale twój partner czy partnerka także cierpi, nawet jeśli tego nie okazuje lub próbuje zamaskować to złością czy obwinianiem cię. Rozstanie to zawsze emocjonujący moment, nawet gdy następuje w przyjacielskiej atmosferze. Bądź empatyczna i staraj się nie mówić rzeczy, których będziesz potem żałować. Jeśli mieszkacie wspólnie lub macie wspólne finanse, skup się na logistyce, czyli ustaleniu tego, co nastąpi po rozstaniu. Wtedy łatwiej uniknąć wykrzyknięcia w złości rzeczy, które mogą zranić partnera.

 Nie obwiniaj

Rozstanie to nie jest moment na przerzucanie się winą. Jeśli nie udało wam się rozwiązać waszych problemów w trakcie związku, nie ma sensu ich teraz omawiać. Dlatego nie mów: „Chcę się rozstać, bo nie zwracasz uwagi na moje uczucia lub bo jesteś za mało ambitny czy zbyt zamknięty w sobie”. Powiedz raczej coś, co dotyczy stricte waszego związku, na przykład, że się nie docieracie emocjonalnie, macie inną wizję przyszłości albo inne potrzeby. Bądź przy tym szczera i otwarta, ale bez obrażania drugiej strony.

 Nie stosuj zwrotów-wytrychów

Unikaj oklepanych zwrotów rodem z serialu. „To nie twoja wina, to chodzi o mnie”. Albo: „Jesteś dla mnie za dobry”. Każdy wie, że to nic nie znaczy i ma ukryć prawdziwy powód rozstania. Użycie tych zwrotów może pozornie ułatwić ci rozstanie, ale na pewno nie ułatwi go twojemu partnerowi. Dlatego unikaj takich frazesów i zastanów się na spokojnie, jak w pełen szacunku i delikatny sposób przekazać partnerowi to, co chcesz mu przekazać.

 Pamiętaj, że nie odpowiadasz za emocje partnera

W trakcie rozstania masz wpływ na to, co powiesz i zrobisz, ale nie masz wpływu na reakcję partnera. Przygotuj się, aby być konkretną, zdecydowaną, ale też empatyczną. Stawiaj jednak wyraźne granice i pamiętaj, aby nie dawać partnerowi nadziei, jeśli wiesz, że to koniec. Rzucone: „Może dajmy sobie trochę czasu i zobaczymy” tylko dlatego, że partner się rozkleił, choć naprawdę tego nie myślisz, może zaszkodzić waszej przyszłej relacji i samopoczuciu swojemu oraz partnera, rodzić fałszywe nadzieje, że wspólna przyszłość jeszcze jest możliwa

Kontakt po rozstaniu – warto czy nie?

Jeśli macie na to ochotę, nie urywajcie kontaktu. Czasem związek kończy się, bo zmieniają się wasze priorytety czy plany na przyszłość lub miłość wygasa, ale przyjaźń nadal pozostaje. Wtedy oczywiście nie ma powodu, abyście zrywali kontakt. Spędzajcie ze sobą czas, jeśli to lubicie. Jeśli jednak rozstanie jest dla was obojga zbyt bolesne albo czujesz, że partner zawiódł cię czy zrobił coś niewybaczalnego, nie masz obowiązku utrzymywać z nich kontaktu, a może nawet nie powinnaś.

Zobacz także:

Dbanie o siebie po „dobrym rozstaniu”, czyli co robić, by poczuć się lepiej

Dobre rozstanie to też zadbanie o swoje potrzeby. Jeśli otoczysz się bliskimi osobami, będziesz spędzać czas, robiąc to, co lubisz, znajdziesz przestrzeń na regenerację po rozstaniu, łatwiej będzie ci też czuć pozytywne emocje do byłego partnera i nie obwiniać go za niepowodzenie waszego związku czy wchodzić w dyskusje, których możesz potem żałować. Ustal, że pierwszy miesiąc po rozstaniu to czas dla ciebie: na odpoczynek, uzdrowienie relacji z samą sobą i wkroczenie w nowy etap życia. Jeśli przechodzisz rozstanie intensywnie i czujesz, że nie radzisz sobie z emocjami, zawsze warto skonsultować się z psychologiem.

--

Sylwia Miller – psychoterapeutka, psycholog, prezeska MeWell. Certyfikowana psychoterapeutka pracująca w nurcie integratywnym. Autorka m.in. podcastów i artykułów psychoedukacyjnych. Specjalizuje się w relacjach oraz terapii par.

Poradnia MeWell.pl – oferuje terapię indywidualną osób dorosłych oraz psychoterapię dzieci i młodzieży, jak i prowadzi terapię par, terapię małżeńską oraz terapię rodzinną. Możesz umówić się na spotkanie z psychoterapeutą w gabinecie w Warszawie lub zapisać się na psychoterapię online.