Emily Ratajkowski: polskie korzenie

O Emily Ratajkowski jest ostatnio głośno głównie ze względu na jej (nie zawsze udane) perypetie miłosne. Modelka i aktorka, która po rozstaniu  z ojcem swojego synka była łączona m.in. z Bradem Pittem i Petem Davidsonem, z okazji walentynek pochwaliła się na Instagramie gorącą fotką ze swoim nowym partnerem, czym doprowadziła internet do wrzenia. Fotografia z Ericem André w negliżu wzbudziła ogrom emocji, ale nie tylko z tego powodu media rozpisują się aktualnie o 31-letniej gwieździe.

Tym razem viralem stał się filmik, na którym Emily Ratajkowski... uczy reporterkę, jak poprawnie wymawiać jej nazwisko. Urodzona w Wielkiej Brytanii i wychowana w Stanach Zjednoczonych celebrytka niejednokrotnie wspominała o swoich polskich korzeniach. Zarówno ojciec modelki, malarz John Ratajkowski, jak i jej mama, pisarka i wykładowczyni Kathleen Balgley, są związani z krajem nad Wisłą.

Emily Ratajkowski wyjaśnia, jak „po polsku” wymawiać jej nazwisko

Sama światowej sławy artystka kilka razy zresztą odwiedziła miejsce pochodzenia swoich przodków (ostatni raz do Warszawy przyleciała w styczniu, by wziąć udział w sesji do kampanii jednej z polskich marek obuwniczych). Teraz Emily Ratajkowski ponownie powróciła do tematu swej polskości.

Na nagraniu udostępnionym na TikToku przez projektantkę Tory Burch 31-latka przygotowuje się do wyjścia na wybieg. Tuż przed pokazem, w oczekiwaniu na ostatnie poprawki makijażystki, modelka rozmawia z reporterką. Ta – przedstawiając widzom i widzkom influencerkę – dopytuje, jak właściwie powinna wymówić jej nazwisko.

Ratajkowska – odpowiada bez zastanowienia Emily. Co znaczące – używa żeńskiej formy nazwiska. Po czym dodaje: Jestem Polką. Taka jest wymowa.

Wideo zrobiło furorę w sieci. Fanki i fani są zachwyceni faktem, że Amerykanka podkreśla swoje pochodzenie i używa wersji z żeńską końcówką. Ponieważ jednak mówi z silnym akcentem, językowy łamaniec zdaje się być daleki od ideału. Wciąż bliżej mu do zamerykanizowanego brzmienia „Ra-tuh-cow-skee”,  niż właściwej, „polskiej” wymowy (w komentarzach modelka zostawiła zresztą „ściągawkę” składającą się z emotikonek szczura, krowy i nart, czyli po angielsku; rat, cow, ski). Nie zmienia to faktu, że liczą się intencje :)

@toryburch Replying to @emrata she’s right! We’ve got the receipts 🧾 #TikTokFashion #NYFW #ToryBurch #ToryBurchFW23 #EmilyRatajkowski ♬ original sound - Tory Burch