Utarło się, że na Eurowizji rządzą piosenki z gatunku mało ambitnego, radiowego popu. I w sporej mierze jest to prawda. W każdej edycji konkursu pojawiają się jednak artyści, którzy udowadniają, że na eurowizyjnej scenie jest też miejsce dla przedstawicieli mniej popularnych nurtów muzycznych. Do grona tych drugich wykonawców z pewnością można zaliczyć zwycięski zespół Maneskin z Włoch.

Eurowizja 2021: Włochy wygrały

Włosi postawili w tym roku na rockowe brzmienia i okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. W finale Eurowizji 2021 grupa Maneskin zostawiła w tyle wcześniejszych faworytów, czyli Francję, Szwajcarię i Maltę, zajmując pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie

ZOBACZ: Kim jest Elena Tsagrinou, kontrowersyjna reprezentantka Cypru?

O tym. że Maneskin może mocno namieszać mówiło się sporo już kilka dni przed finałem. Zdaniem ekspertów, szanse Włoch na zdobycie Grand Prix 65. Konkursu Piosenki Eurowizji dodatkowo zwiększył ich numer startowy w sobotnim koncercie. Reprezentanci Italii wystąpią bowiem jako trzeci od końca, dzięki czemu jeszcze bardziej zapadli w pamięci biorącym udział w głosowaniu widzom z całej Europy.

Maneskin - co wiemy o rockowym zespole z Włoch?

Maneskin tworzą wokalista Damiano David, basistka Victoria De Angelis, gitarzysta Thomas Raggi i perkusista Ethan Torchio. Członkowie grupy znają się jeszcze z czasów szkolnych - wszyscy uczęszczali do tego samego liceum w Rzymie. Wtedy też postanowili, że założą razem zespół. Gdy zastanawiali się nad nazwą swojej grupy, Victoria, która jest w połowie Dunką, wpadła na pomysł, aby użyć w tym celu słowo z języka duńskiego. Wybór padł na måneskin, co po polsku oznacza po prostu światło księżyca.

Maneskin ma na swoim koncie dwie płyty. "Il ballo della vita" pokryła się we Włoszech potrójną platyną. Drugi krążek, wydany w marcu tego roku "Teatro d'ira: Vol. 1" uzyskał już status złotej płyty. Na początku swojej kariery grupa wypuściła także jeden minialbum zatytułowany "Chosen".

Maneskin - o czym jest eurowizyjny utwór "Zitti e buoni"?

Rockowy utwór "Zitti e buoni" zwyciężył 71. Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo, dzięki czemu reprezentował Włochy w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Piosenka jest swoistą pochwałą indywidualizmu i hymnem tych, którzy pragną celebrować swoją wyjątkowość i nie przejmują się zdaniem innych na swój temat.

Zobacz także:

Jestem szalony, ale różny od nich - wykrzykuje w refrenie charyzmatyczny wokalista.

Posłuchajcie, jak "Zitti e buoni" wybrzmiał na eurowizyjnej scenie w Rotterdamie.