Zakłady Norblin, Bracia Buch i T. Werner powracają, ale w zupełnie w nowym wydaniu! Dawna walcownia metali po 4 latach skomplikowanych prac budowlanych, konserwatorskich i restauratorskich zmienia się w modne miejsce na mapie stolicy. Grupa Capital Park stworzyła kompleks na warszawskiej Woli, w którym można nie tylko zrobić zakupy i dobrze zjeść, ale również otworzyć się na sztukę. Jakie konkretnie rzeczy warto odwiedzić w Fabryce Norblina? Wybieramy nasze ulubione miejsca!

Food Town

Wiadomo, że nic tak nie łączy ludzi i nie rozpala zmysłów jak dobre jedzenie. W Norblinie czekają na nas aż 23 różnorodne koncepty gastronomiczne i cztery oryginalne bary stworzone przez wielokrotnego laureata prestiżowych konkursów barmańskich - Tomasza Małka. Food Town wypełniają kawiarnie, restauracje śniadaniowe i obiadowe - obejmujące różne kuchnie europejskie, bliskowschodnie, azjatyckie, tex-mex i amerykańską oraz niestandardowe koncepty vege/vegan. Wiele z nich pod szyldami, które pojawią się w Polsce po raz pierwszy. To m.in. Yaffo (kuchnia bliskowschodnia, w szczególności regionu Tel Avivu), Super Slice (pizza w stylu nowojorskim), Crêpes Store (naleśniki bretońskie z sezonowymi dodatkami), Bukhara (uzbecki street food), czy Yaday Goflafle (wytrawne gofry bąbelkowe). Oprócz tego, funkcjonować będą Buena Vista Social Food (kuchnia karaibska oraz hawajskie poke bowl), pierwsze w Warszawie Papuvege, sandwiche od Smoke Philly Cheese Steak, znany z Nocnego Marketu koncept kolaboracyjny Soul Food i slodkowasna.pl – Fat Daddy Banh Mi Joint, Sando Rice Express (japońskie kanapki ryżowe onigirazu), My Thai, Dim Sum Ramen, indyjskie Curry Leaves.

BioBazar

W  jednej z zabytkowych hal fabryki znajdziemy kultowy BioBazar, który Warszawiacy pokochali już 11 lat temu, gdy 30 rolników i sprawdzonych dostawców zaoferowało swoje naturalne produkty mieszkankom i  mieszkańcom Warszawy. BioBazar z ekologiczną żywnością działa 5 dni w tygodniu, od wtorku do soboty od 7.30.

KinoGram

KinoGram to z kolei interdyscyplinarne miejsce, które poza projekcjami repertuaru kinowego będzie gościć spektakle teatralne, kameralne koncerty czy spotkania ze znanymi reżyserami filmowymi. Swoją siedzibę przeniosła tutaj Gildia Reżyserów Polskich, która współtworzy ofertę kulturalną. KinoGram będzie mieć też wyjątkowego rezydenta – statuetkę Oscara oraz własny festiwal filmowy KinoGram International Film Festival. Co jeszcze wyróżnia ten koncept kinowy? Choćby wygodne fotele, w których można się wygodnie zapaść. Do tego są stoliczki, by umieścić na nich wygodnie drinki, z którymi możemy jak najbardziej wejść na salę. Pamiętajmy też o popcornie truflowym! To nasze guilty pleasure i przyznajemy, że często idziemy do kina do Fabryki Norblina właśnie ze względu na niego a nie na sam film. Poza tym KinoGram to idealne miejsce na randkę!

Muzeum Fabryki Norblina

Prawie 2 hektary terenu na warszawskiej Woli, pomiędzy ulicami Prostą, Łucką i Żelazną stanowi Fabrykę Norblina. Jej integralną częścią jest muzeum, które opowiada kilkusetletnią historię tego miejsca. Ze względu na swą specyfikę – otwartego terenu z zachowanym zabytkowym układem 10 pofabrycznych budynków oraz 50 maszynami i urządzeniami (42 z nich znajdują się w rejestrze zabytków), Muzeum Fabryki Norblina ma otwarty charakter niezależnie od celu wizyty. Strefa muzealna i zakupowo-rozrywkowa przenikają się wzajemnie. Dostępne są cztery ścieżki zwiedzania: Budynki i Architektura, Maszyny i Urządzenia, Ludzie oraz Wyroby. Muzeum Fabryki Norblina wystartowało w testowej wersji 4 grudnia i do końca miesiąca można je zwiedzać za złotówkę!

Zobacz także:

Artystyczna przestrzeń Fabryki Norblina

Twórcy Fabryki Norblina od początku wiedzieli, że to miejsce ma wyróżniać się artystycznym duchem. Dlatego pzestrzeń Fabryki Norblina jest i będzie nadal współtworzona z artystami. Na ścianie jednego z zabytkowych budynków pojawił się mural według obrazu autorstwa jednego z najbardziej znanych polskich malarzy i grafików - Edwarda Dwurnika, a także dzieło jego córki - Poli Dwurnik. Na poziomie -2 znajduje się mural pomysłu akwarelisty, architekta i miłośnika miast - Tytusa Brzozowskiego. Uliczki Fabryki zdobią ławki zrobione na bazie starych, historycznych, pofabrycznych wózków, które służyły do transportu produktów na terenie zakładów. Drzwi i wrota Fabryki to efekt współpracy ze studentami z ASP.

Mural na bazie pracy Edwarda Dwurnika / fot. Marcin Czechowicz

Tytus Brzozowski na tle swojej pracy

Apple Muzeum Polska

To historia rozwoju i ewolucji produktów Apple w 1500 eksponatach. Kreatywne oraz interaktywne Apple Muzeum Polska, którego otwarcie planowane jest na przyszły rok, zaprezentuje kompletną i największą na świecie kolekcję komputerów, laptopów, akcesoriów, telefonów, software, peryferiów, multimedialnych nośników z unikalnymi materiałami Apple, plakatów oraz pamiątkowych gadżetów.

Fundacja Fabryki Norblina

W kompleksie swoją działalność będzie także realizowała Fundacja Fabryki Norblina, która została powołana do wspierania młodych artystów i już ma na swoim koncie wiele działań w tym zakresie. Celem fundacji jest uświadamianie tego, jak istotną rolę odgrywają historia i sztuka społeczeństwie oraz promowanie działalności najzdolniejszych polskich artystów dodając im wiatru w skrzydła.

Galeria digitalowa Art Box Experience

Na przyszły rok planowane jest również otwarcie digitalowej galerii Art Box Experience. To będzie nowy wymiar doświadczania sztuki i zarazem pierwsza w Polsce digitalowa przestrzeń poświęcona kulturze oraz edukacji w przestrzeni cyfrowej. Na panoramicznych ekranach historie opowiedziane zostaną za pomocą projekcji, mappingu, różnych technik animacji, filmu oraz dźwięku.

Podziemny, automatyczny parking rowerowy

Kolejnym elementem, który z pewnością przyciągnie do Fabryki Norblina wielu chętnych, to pierwszy w Polsce podziemny, automatyczny parking rowerowy. Jak będzie działał? Nowoczesny, całodobowy i ogólnodostępny parking zostanie zrealizowany w autorskim systemie Biceberg, który jako jedyny pozwala rowerzystkom i rowerzystom na w pełni bezpieczne przechowanie pojazdu wraz z wyposażeniem tj. kask, koszyk czy bagaże. System uruchamiany będzie za pomocą karty zbliżeniowej lub smartfona i przywoła do użytkownika kabinę, w której trzeba będzie umieścić rower oraz pozostałe przedmioty do przechowania. Szczelnie zamknięty boks za pomocą specjalnego mechanizmu zostanie później wprowadzony na wielopoziomowy parking podziemny. Cała operacja zajmie niecałe 15 sekund. System jest w pełni bezpieczny i do zera redukuje możliwość omyłkowego wydania roweru niewłaściwej osobie.