Nauka języków obcych nie musi sprowadzać się tylko do żmudnych ćwiczeń z gramatyki i lekcji z native speakerem. Nowe słówka i zwroty możemy chłonąć na bieżąco, czy to czytając obcojęzyczne książki, czy oglądając filmy i seriale. Te drugie są jeszcze lepszym treningiem, bo dzięki wciągającej fabule pozwalają na bardziej regularną i zaangażowaną naukę. Jaki serial warto obejrzeć w celu podszkolenia wybranego języka? Najlepiej łączyć przyjemne z pożytecznym. Jeżeli więc czujecie po pierwszym odcinku, że serial nie jest dla was, lepiej odpuścić. My mamy dla was kilka propozycji, które mamy nadzieję, będą strzałem w dziesiątkę. Wybraliśmy coś dla tych, którzy chcą poszerzyć swoje słownictwo z języka angielskiego, włoskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego oraz japońskiego. Owocnej nauki!

Serial do nauki języka angielskiego: Małe ogniska / Little Fires Everywhere 

Jest mnóstwo anglojęzycznych seriali, które pomogą wam przyswoić nowe słówka. Dlaczego wybraliśmy właśnie Małe ogniska? Bo to wciągająca ciekawa historia, a sposób, w jaki rozmawiają ze sobą główni bohaterowie nie będzie zbyt wymagający nawet dla osób średniozaawansowanych. Co więcej, produkcja zrealizowana jest na podstawie bestsellerowej książki o tym samym tytule autorstwa Celeste Ng z 2017, więc po obejrzeniu serialu warto sięgnąć po książkę w oryginale. To kolejny sposób  na naukę. W marcu Małe ogniska miały premierę na platformie Hulu, a od maja można go oglądać również w dostępnym w Polsce serwisie streamingowym Amazon Prime. Producentkami wykonawczymi serialu są Reese Witherspoon i Kerry Washington, które też wcielają się w dwie główne role. 

Najlepsze seriale do nauki angielskiego: opanuj język bez wysiłku >>>

Serial do nauki języka hiszpańskiego: Foodie Love 

Hiszpańskojęzyczne seriale wśród polskich widzów święcą triumfy. Polacy pokochali Dom z papieru, Szkołę dla elity, Uwięzione czy ostatnio Valerię. Obok tych netflikswowych produkcji na uwagę zasługuje także Foodie Love od HBO. To obraz nie tylko dla miłośników języka hiszpańskiego, ale również gotowania. Główni bohaterowie (nie znamy ich imion) grani przez Laię Costę i Guillermo Pfeninga poznają się przez apkę randkową, a miejsca ich spotkań wybierają lokale, gdzie próbują dań rozmaitych kuchni. Jesteśmy przekonani, że przypadnie wam do gust język miłosny, którym posługuje się ta para smakoszy. A po każdym odcinku zrobicie się głodni - językowej wiedzy także. 
 

HBO

Serial do nauki języka włoskiego: Genialna przyjaciółka / L'amica geniale

Na pewno słyszeliście już, że Genialna przyjaciółka naprawdę jest genialna. Serial dostępny na HBO Go to też rewelacyjna forma przyswojenia języka włoskiego, który należy do jednych z najprostszych w nauce. To historia dwóch dziewczynek i pełnej rywalizacji przyjaźni, która przytrafia się tylko raz w życiu. Serial Genialna przyjaciółka jest ekranizacją słynnej sagi Eleny Ferrante, autorki wyjątkowo intrygującej, po ukrywającej się pod artystycznym pseudonimem. 
 

HBO

Serial do nauki języka francuskiego: Kierunek: Noc / Into the Night 

Niedawno na platformie Netflix pojawił się belgijski serial inspirowany powieścią książką Starość Aksolotla Jacka Dukaja, który razem z Tomkiem Bagińskim (współtwórcą serialowego Wiedźmina) odpowiedzialny jest za jego produkcję. W serialu nie brakuje też innych polskich akcentów – w jednej z ról możemy zobaczyć Ksawerego Szlenkiera (Ukryta gra), który wciela się w postać Jakuba. Ale Jakub świetnie mówi po francusku, tak jak pozostali bohaterowie, także pochodzący z innych krajów. Każdy z nic jest dowodem na to, że francuskiego można się nauczyć, choć to język do przyswojenia niełatwy. 
 

Netflix


Seriale na podstawie książek, które trzeba znać >>>
 

Serial do nauki języka niemieckiego: Babylon Berlin

Myśląc o serialach, do głowy przychodzi nam od razu genialny Dark. Ale produkcja Netflixa może być nieco zbyt wymagająca, jeżeli chodzi wam przede wszystkim o naukę języka. Fabuła jest dość zawikłana, więc nietrudno mieć problemy z połapaniem się nawet z lektorem lub polskimi napisami. Nieco łatwiej będzie w przypadku dostępnej na HBO Go produkcji Babylon Berlin. Berlin, lata 20. Nocne życie, dekadencja i kryzys gospodarczy, który rzuca cień na życie miasta. Młody policjant Gereon Rath (Volker Bruch) będzie miał pełne ręce roboty. 
 

HBO

Serial do nauki języka japońskiego: Miss Sherlock i Folklor 

Seriale azjatyckie nie są w Polsce dość popularne, a szkoda. Skro filmowe produkcje, jak Złodziejaszki czy Parasite pokazują, że warto dać szansę obrazom z Japonii i Korei, bo okazują się kinematograficznymi dziełami sztuki, może skusicie się również na produkcje małoekranowe? Szczególnie, jeśli uczycie się języka japońskiego. Na HBO Go znajdziecie takie obrazy, jak Miss Sherlock oraz Folklor, gdzie sześć przerażających historii pochodzi z sześciu różnych azjatyckich krajów. 
 

HBO


Seriale o dziewczynach, które będziesz chciała polecić swoim koleżankom >>>