„Fantastyczne zwierzęta” - o czym jest saga?

Akcja filmów z serii „Fantastyczne zwierzęta” rozgrywa się w uniwersum Harry'ego Pottera, jednak przed wydarzeniami znanymi z książek i produkcji kinowych o młodym czarodzieju.

W listopadzie 2016 roku na ekrany kin zawitał obraz „Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć”. Scenariusz do niego napisała sama J.K. Rowling, a całość opierała się na zapiskach badacza Newta Scamandera , który wszystkie swoje przygody i doświadczenia z magicznymi stworzeniami opisał w słynnym dzienniku. W tę rolę wcielił się Eddie Redmayne.

Niemal dwa lata po kinowym debiucie pierwszej części odbyła się premiera kontynuacji przygód Scamandera. Za reżyserię filmu „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”  ponownie odpowiedzialny był David Yates, a akcja została umieszczona kilka miesięcy po tym, jak Newt pomógł w zdemaskowaniu i aresztowaniu Grindelwalda. Co i kogo oglądamy w 3. odsłonie „Fantastycznych zwierząt”?

„Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a” – obsada

W filmie „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a” (bo tak została zatytułowana 3. część sagi) wystąpili:

  • Eddie Redmayne,
  • Katherine Waterston,
  • Dan Fogler,
  • Alison Sudol,
  • Ezra Miller,
  • Callum Turner,
  • William Nadylam,
  • Poppy Corby-Tuech,
  • Jessica Williams,
  • Jude Law,

Na ekranach nie pojawił się ohnny Depp, którego w roli Grindelwalda zastapił Mads Mikkelsen.

Reżyserią - tak jak poprzednio - zajął się David Yates. Scenariusz napisali: J.K. Rowling oraz David Kloves.

„Fantastyczne Zwierzęta 3” – o czym będą „Tajemnice Dumbledore'a”?

„Fantastyczne Zwierzęta 3” kontynuują i rozwijają motywy znane z dwóch poprzednich części. Historia skupia się na konflikcie dwóch najpotężniejszych czarodziejów swych czasów: Albusa Dumbledore'a (Jude Law) i Grindelwalda?.

Grindelwald chce wzniecić wojnę z mugolami (niemagikami), argumentując, że są oni zagrożeniem dla rzeczywistości czarodziejów. Dumbledore z powodów osobistych wcześniej nie chciał sprzeciwić się dawnemu przyjacielowi (choć w rzeczywistości to ktoś więcej niż zwykły przyjaciel, już w zwiastunie pojawia się wątek LGBT+: możemy zobaczyć, jak grany przez Jude’a Law Dumbledore odpowiada Grindelwaldowi, w którego wciela się Mads Mikkelsen, że „był w nim zakochany”). Tym razem będzie musiał zająć stanowisko. 

W tej części „Fantastycznych zwierząt” rola dyrektora Hogwartu została rozszerzona. Świetna wiadomość, bo to oznacza więcej Jude'a Lawa na ekranie. A jak wypadł  Mads Mikkelsen? Jego kreacji z trudno nie porównywać z ekranowymi popisami Johnny'ego Deppa, jednak większość i krytyków nie ma wątpliwości: jest nawet lepiej niż do tej pory.

„Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a” – kiedy premiera?

Początkowo zakładano, że „Fantastyczne zwierzęta 3.” trafią do kin 15 lipca 2022 roku. Studio Warner Bros zrobiło jednak wielbicielom serii niespodziankę, informując, że premiera planowana jest na 15 kwietnia. Nie wiadomo, dlaczego postanowiono przyspieszyć wejście filmu do kin, ostatecznie tytuł można oglądać od 8 kwietnia. Tylko... czy warto? Krytyka jest mocno podzielona, choć przeważają gło

„Fantastyczne Zwierzęta 3” - recenzje

„Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a” miały w pewnym sensie tchnąć nowe życie w filmowe uniwersum Harry’ego Pottera. Jak jednak wskazują krytycy i krytyczki, plan spalił na panewce. Na polskim podwórku produkcja zbiera cięgi. 

J.K. Rowling spuściła „Harry'ego Pottera” do grobu. „Fantastyczne zwierzęta 3” to film-katastrofa - pisze Tomasz Gardziński w Spider's Webie.
Ten serial o czarodziejach powinien już się skończyć. To ponad dwie godziny powtórki z rozrywki – stwierdza Piotr Guszkowski w serwisie „Gazety Wyborczej”. 

Rodzimi recenzenci są momentami dla filmu bezlitości. Zagraniczni mają znacznie więcej wyrozumiałości. 

To luźna rozrywka, chociaż opowieść nadal jest dość bezkształtna - uważa Peter Bradshaw z „The Guardian”
Trzecia odsłona serii, „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dubledore'a” wpada w te same pułapki, co poprzedniczka, proponując nieporęczną, przeważnie niepokojącą mieszankę tematów dla dorosłych i dzieci, jeszcze bardziej nieodgadnioną przez wprowadzenie zbyt wielu wątków pobocznych i zbyt wielu postaci – komentuje „Kate Erbland” z Indie Wire.

Największy problem – zwracają uwagę recenzentki i recenzenci – jest na poziomie „mało porywającego” scenariusza.  „Wszystko już było”, „brak pomysłu”, „nie wiadomo, o czym to tak naprawdę jest”, „nijakość” – to najczęściej pojawiające się głosy. 

Dostało się też reżyserowi. W recenzjach jak mantra powtarza się stwierdzenie, że może gdyby ktoś inny, z większą wizją, zabrał się do rzeczy, dałoby się uratować tę historię. Tymczasem David Yates, jak pisze Michał Walkiewicz w  Filmwebie:

Pozostaje [on] natomiast symbolem reżyserskiej przeciętności i strażnikiem studyjnej szklarni. Jego kompetentne, grzeczne i komputerowo wygładzone „Fantastyczne zwierzęta” stały się leniwe, zmęczone i pozbawione ikry.

Wszyscy natomiast są jednogłośni co do jednego: Mads Mikkelsen dał radę. Nawet bardziej niż jego poprzednik. Krytycy i krytyczki zwracają uwagę, że Duńczyk wniósł do swej roli wyjątkową dramaturgię, a przy tym nie jest przerysowany jak Depp. Budzi niepokój i rozsiewa grozę w wyrafinowany sposób. Ale nawet jemu nie udało się uratować tej produkcji.

Jude Law i Mads Mikkelsen w roli dawnych kochanków i wielkich rywali wypadają zaledwie poprawnie, ale to nie ich wina – podsumowuje na Filmwebie Michał Walczak.

 

„Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a”: box office

W świąteczny weekend w Stanach Zjednoczonych „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a” zarobiły zaledwie 43 mln dolarów (w przypadku tego typu produkcji rzadko zdarza się, by film nie przekroczył pułapu 50 mln dolarów). Jest to najsłabszy wynik otwarcia w historii wszystkich filmów ze świata Harry'ego Pottera. Biorąc pod uwagę fakt, że produkcja 3. części kosztowała 200 mln dolarów a na promocję mogło pójść nawet 100 mln, jest to naprawdę kiepska wiadomość dla Warner Bros.

Tym bardziej, że sumując wyniki z 52 krajów z weekendu i poprzedniego tygodnia, obraz zebrał do tej pory  nieco ponad 193 mln dolarów. To 40 procent gorzej od poprzedniej odsłony w analogicznym okresie od premiery. Czy film będzie miał problem, by wyjść na zero?

Cała seria została zaplanowana na pięć części, jednak coraz częściej słychać głosy, że Potterversum się kończy. Czy „Tajemnice Dumbledore’a” go ostatecznie pogrzebią?

„Fantastyczne Zwierzęta 3” – zobacz zwiastun nr 1

Wciąż nie wiesz, czy warto iść do kina na „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a”? Zobacz trailer, poczuj klimat i dopiero wtedy zdecyduj.

„Fantastyczne Zwierzęta 3” – zobacz zwiastun nr 2

Premiera  „Fantastycznych zwierząt 3.” coraz bliżej. Nie możesz się doczekać? Zobacz, co wyjawiają twórczynie i twórcy sagi w najnowszym zwiastunie. Zdradza on nieco więcej informacji odnośnie fabuły, a zwłaszcza wątku Grindelwalda i tego, jak planuje on wykorzystać brata Dumbledore'a, aby zwabić swojego starego towarzysza. Kto uda się powstrzymać nikczemny spisek? To będze zależało od Dumbledore'a, Newta, jego przyjaciela Jacoba (Dan Fogler), profesora Lally Hicks (Jessica Williams) i brata Newta, Tezeusza (Callum Turner). Tina Goldstein (Katherine Waterson), która pomogła Newtowi w poprzednich dwóch filmach, nie pojawia się w 2. zwiastunie (nie było jej też w pierwszym).

„Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a”: kiedy na HBO Max?

Zgodnie z obietnicą HBO Max kinowe hity od Warner Bros. lądują na niej już 45 dni od ich premiery. Podobnie jest z obrazem „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a” na HBO Max, który zagości w serwisie już 30 maja 2022 roku. Informacje potwierdzone!