Restaurant Week 2022: #FoodFeelsGood

Na tę chwilę niecierpliwie czekał każdy foodie - przedstawiamy garść informacji na temat Restaurant Week 2022. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem #FoodFeelsGood, które idealnie oddaje ducha całego tego wydarzenia. Z czym innym kojarzy nam się bowiem pyszny, zdrowy posiłek, który staje się często lekarstwem dla duszy, działając kojąco na nasze zmysły? 

Jedzenie ma ogromny wpływ na to, jak czujemy się na co dzień. Co, z kim i gdzie jemy, sprawia, że nasze emocje mogą być bardziej radosne czy spokojniejsze. Stąd pomysł na kampanijne hasło edycji #FoodFeelsGood, która dedykowana jest dbaniu o siebie i swoich najbliższych oraz generowaniu dobrych emocji poprzez jedzenie - twierdzi Ewa Pawella, współorganizatorka Festiwalu.

William Rabbit & Co, Materiały prasowe

Udział w festiwalu to idealna okazja, żeby otworzyć się na nowe doznania kulinarne. To również możliwość odkrycia nowych, klimatycznych miejsc w twojej okolicy (i nie tylko!), które serwują najwyższej jakości posiłki. 

W dobie pandemii, przez którą branża restauracyjna ucierpiała wyjątkowo mocno, dla wielu punktów jest to także szansa - możliwość, żeby zademonstrować wielopłaszczyznową, najwyższą jakość usług oferowanych przez wybraną restaurację. 

To jednak nie koniec - festiwal pozostaje wierny filozofii #SzanujJedzenie. Wcześniejszy wybór menu pozwala ograniczyć do minimum marnowanie żywności w restauracjach. Szanujemy takie podejście!

HOŻA, Argentine Steakhouse, Materiały prasowe

Restaurant Week 2022: informacje o festiwalu

Podczas tegorocznej edycji Restaurant Week nie zabraknie pozycji dla miłośników dań tradycyjnych, wegetariańskich, owoców morza, ryb, a także wielu innych, nowoczesnych odsłon rozmaitych kuchni świata. Oferta restauracyjna jest więc bardzo rozbudowana (prawie 400 restauracji) - z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie idealne dla siebie. W tym roku grono festiwalowych regionów poszerzyło się o dwa dodatkowe miasta - po raz pierwszy pojawiła się możliwość, aby zarezerwować stoliki w Radomiu i Częstochowie.

Zobacz także:

Na liście festiwalowych restauracji znajdziemy między innymi warszawskie: Słodki Słony Familia, Browar Warszawski, Hoża Argentine Steakhouse, Plac Hallera, Elixir by Dom Wódki. W Restaurant Week udział wezmą również: krakowska William Rabbit, łódzka Powidoki, poznańska Do Środka, trójmiejska Słona woda, wrocławska Ida kuchnia i wino, reszowska Oranżeria, śląska Chopina 5, białostocka Świętojańska 21, radomska Pa Tha Tai, częstochowska Restauracja Ecru, mazurska Staromiejska, szczecińska Va banque oraz lubelska Niebo i las.

Szara Eminencja x Piaseczno, Materiały prasowe

Co dokładnie czeka nas po dokonaniu rezerwacji? Wszyscy goście będą mieli okazję spróbować popisowego, trzydaniowego menu spoza karty (przystawka, danie główne, deser). Zostaną też obdarowani prezentem od Partnerów Festiwalu (festiwalowy koktajl Martini Fiero & Kinley Tonic Water). A to wszystko w wyjątkowej, festiwalowej cenie - 59 zł. Brzmi dobrze, prawda?

Trzeba przyznać, że menu wiosennej edycji zaskakuje. Smakowite połączenia zostały bowiem wzbogacone o wartościowe składniki, takie jak: błonnik, antyoksydanty, foliany, witamina D, magnez czy produkty fermentowane. Jest sezonowo i ultrazdrowo!

Razem z najlepszymi restauracjami w kraju mówimy: okaż sobie, że się kochasz, zadbaj o siebie i daj się ugościć z bliskimi w najlepszych restauracjach! Zapraszamy wszystkich Gości na największe wydarzenie kulinarne. Niech skala odkrywania restauracji i nowych smaków będzie ponownie rekordowa - dodaje Ewa Pawella.

Restaurant Week 2022: rezerwacja

Rezerwacji możesz już dokonać na oficjalnej stronie Restaurant Week lub za pomocą aplikacji. Należy wybrać ilość osób, datę, godzinę oraz jedno z dwóch menu. Każda wizyta w restauracji podczas Restaurant Week jest przewidziana na 90 minut. Sprawdź, jakie restauracje biorą udział w Festiwalu i wybierz coś wyjątkowego dla siebie oraz twoich bliskich. Przyznajemy szczerze, że mamy już na liście kilka miejsc, które z pewnością odwiedzimy w ramach tego wyjątkowego wydarzenia!

Tratoria, Materiały prasowe