Aborcje będą zawsze istniały, niezależnie od tego, czy są legalne, czy nie, a nowy dokument rzuca światło na podziemną organizację, która zapewniała aborcje kobietom, które tego potrzebowały. Wpółreżyserowany przez nominowaną do Oscara Tię Lessin („Trouble the Water”) i nominowaną do nagrody Emmy Emmę Pildes („Jane Fonda w pięciu odsłonach”) „Kryptonim Jane” przedstawia świadectwa bohaterek, które opowiedziały o tym, jak w latach 60. i 70. XX wieku zbudowały w Chicago tajną siatkę umożliwiającą bezpieczną, niedrogą i aborcję, która była wówczas nielegalna.

„Kryptonim Jane” – co wiemy o nowym dokumencie HBO?

Film dokumentalny „Kryptonim Jane” miał swoją prapremierę na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2022 roku i od 9 czerwca jest dostępny na platformie HBO Max. Choć opowiada o historii sprzed ponad 60 lat, zdaje się być bardzo aktualny. Grupa siedmiu aktywistek z Chicago postanowiła zbuntować się przeciwko prawom, które zabraniały kobietom przerwanie ciąży. Wiele bohaterek filmu pamięta desperackie próby aborcji, w tym zwracanie się do mafii i wiele innych drastycznych przykładów. Miało to miejsce przed wydaniem orzeczenia w sprawie Roe przeciwko Wade, w wyniku której zalegalizowano aborcję w Stanach Zjednoczonych. Obecnie ta historia ponownie wróciła do obiegu, ponieważ Sąd Najwyższy po kilku dekadach może unieważnić wydany wówczas wyrok.

Swoją tajną organizację aktywistki prowadziły pod kryptonimem „Jane”. Służyły jako podziemne centrum telefoniczne i klinika aborcyjna zarazem. Było tak do czasu aresztowania ich przez policję w 1972 roku. Dokument przygląda się bohaterkom, które po raz pierwszy od tamtego momentu opowiedziały o logistyce całego przedsięwzięcia, wyzwaniom, którym stawiały czoła i wytrwałości w walce o możliwość przeprowadzenia aborcji, nawet jeśli oznaczała wtedy złamanie prawa. Działaczki z grupy „Jane” umożliwiły aż 11 tysiącom Amerykanek terminację ciąży. Aktywistki, które zabrały głos w filmie to m.in. Heather Booth, Judith Arcana, Marie Leaner, Diane Stevens i Eleanor Oliver. Poświęciły one całe swoje życie walce o dostęp do aborcji. Poniżej zobaczycie zwiastun dokumentu.

Kryptonim Jane” – zwiastun