Jak i gdzie sprzedać suknie ślubną? – praktyczne rady

Rozstanie się z suknią ślubną może być nie lada wyzwaniem dla świeżo upieczonej żony. Nic dziwnego. Ubranie, które miała na sobie w tym ważnym dniu może mieć dla niej ogromną wartość sentymentalną. Dlatego też dużo osób decyduje się na zachowanie kreacji na pamiątkę.

Są jednak i takie, które zastanawiają się, czy nie powinny postawić na względy praktyczne. Główne argumenty “za” sprzedażą sukni ślubnej, to między innymi:

  • Względy finansowe. Organizacja ślubu i wesela to duże nadwyrężenie dla budżetu, a sprzedaż sukni może pomóc odzyskać chociaż część środków.
  • Względy praktyczne. Suknię ślubną najczęściej zakłada się tylko raz, a potem zajmuje miejsce w szafie i, potocznie mówiąc, “zbiera kurz”.
  • Względy ekologiczne. Przy obecnej hiperkonsumpcji i nadprodukcji odzieży, coraz większa ilość osób promuje nurt zero - waste i decyduje się na dawanie używanym ubraniom drugiego życia.

Niestety, nawet jeśli zdecydujesz się na sprzedaż swojej ślubnej kreacji, cały proces może zająć ci sporo czasu. Konkurencja jest spora, a liczba sprzedających przewyższa liczbę tych, którzy są zainteresowani kupnem. Co zrobić, żeby twoja oferta wyróżniała się na tle innych? Jakie kroki podjąć, aby z powodzeniem sprzedać suknię? W akapicie poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad!

Jak sprzedać suknię ślubną?

Zdecydowałaś się na sprzedaż sukni ślubnej, jednak nie jesteś pewna jakie podjąć kroki, aby twoje ogłoszenie cieszyło się jak największym powodzeniem? Nie martw się: udało nam się zebrać kilka praktycznych rad!

1. Pamiętaj o wyczyszczeniu sukni i ewentualnych poprawkach. Przed zrobieniem zdjęć, którymi posłużysz się przy sprzedaży, nie zapomnij o dokładnym obejrzeniu kreacji i naprawieniu wszystkich ewentualnych zniszczeń, takich jak naderwania i naciągnięcia materiału. Suknia powinna zostać też dokładnie wyczyszczona, najlepiej w pralni chemicznej.

2. Zrób estetyczne zdjęcia. Nie musisz wynajmować w tym celu profesjonalisty (chociaż na pewno nie zaszkodzi!), jednak fotografie powinny być dobrej jakości i dokładnie pokazywać sukienkę. Największą popularnością cieszą się oferty, które przedstawiają ubrania “na osobie”, dlatego jeśli czujesz się z tym komfortowo, nie bój się zapozować do zdjęć w swojej ślubnej stylizacji. Lub pokazać fotografie z ceremonii. Oczywiście bez gości, którzy mogą sobie nie życzyć, by upubliczniać ich wizerunek w sieci.

3. Znajdź odpowiedni portal, salon ślubny lub komis. Najłatwiej będzie sprzedać ci suknię ślubną przez stronę lub pośrednika, który zajmuje się stricte tematyką weselną. Będziesz miała pewność, że oferta trafi do odpowiedniej grupy odbiorców.

Zobacz także:

4. Zaproponuj racjonalną cenę. Zazwyczaj powinna wynosić ona od 50 do 60% wartości nowej sukni w sklepie lub salonie ślubnym. Pamiętaj, że kreacje znanych marek i projektantów najprawdopodobniej najmniej stracą na wartości.

5. Przygotuj dokładny opis. Pamiętaj, żeby zawrzeć w nim wszystkie informacje na temat producenta, tkaniny i rozmiaru sukni oraz jej stanu.

6. Dorzuć gratisy. Welon, element biżuterii, narzutka: każda rzecz dodawana w prezencie będzie elementem zachęcającym dla każdej osoby zastanawiające się nad zakupem. Może to być też darmowa wysyłka.

7. Bądź cierpliwa. Sprzedaż sukni ślubnej może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego nie poddawaj się, jeśli nikt nie zgłosi się już w pierwszych dniach po dodaniu ogłoszenia.

Gdzie sprzedać suknię ślubną?

Chcesz dać swojej sukni ślubnej drugie życie i zastanawiasz się, gdzie ją sprzedać? Wybierz jedno z miejsc z listy poniżej!

  • Fora i grupy na portalach społecznościowych. Sprzedaż sukni i akcesoriów ślubnych często odbywa się przez specjalne fora lub grupy na Facebook’u o tematyce weselnej. Oferty publikowane są najczęściej w postaci posta na tablicy, a cała transakcja odbywa się przez komunikator internetowy lub telefon.
  • Darmowe portale ogłoszeniowe. Allegro, OLX czy Gumtree to strony posiadające tysiące użytkowników, i równie wielką ilość ogłoszeń, również tych o sprzedaży sukien ślubnych. Konkurencja jest duża, jednak zawsze warto wystawić ogłoszenie: a nuż to akurat twoja oferta wpadnie komuś w oko.
  • Wypożyczalnia sukni ślubnych. Tego typu miejsca często kupują używane sukienki, aby dodać je do swojej oferty, jednak zazwyczaj przyjmują tylko kreacje z prestiżowych salonów ślubnych i od rozpoznawalnych projektantów. Pamiętaj, że uzyskasz najlepszą cenę, jeśli w dniu sprzedaży suknia będzie wyczyszczona i w nienaruszonym stanie.
  • Vinted. Popularny portal pośredniczący w kupnie i sprzedaży używanych ubrań będzie też dobrym miejscem na wystawienie ślubnej kreacji. Mimo tego, że aplikacja nie zajmuje się stricte modą weselną, część osób szuka na niej ubrań i akcesoriów na swój wielki dzień. Vinted będzie też dobrą opcją, jeśli zdecydowałaś się na nietuzinkową sukienkę. Kolorowe suknie ślubne, lekkie kreacje w stylu boho czy kombinezony mogą zostać wystawione jako strój koktajlowy, który może być zakładany na inne okazje niż ceremonia zaślubin.
  • Komis. Suknię ślubną możesz też wstawić do komisu w swoim mieście, a następnie czekać, aż ktoś zdecyduje się na jej zakup. Pamiętaj jednak, że ta opcja może zająć sporo czasu, a także nie odzyskasz pełnej kwoty za kreację, ponieważ komisy pobierają prowizję od każdej sprzedaży.

Dlaczego nie mogę sprzedać sukni ślubnej?!

Niestety, sprzedaż sukni ślubnej nie zawsze jest łatwym procesem. Najczęstsze powody, przez które twoje ogłoszenie nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem, to:

1. Źle skonstruowana oferta. Niewyraźne zdjęcia, krótki opis czy brak niezbędnych informacji to tylko niektóre z błędów mogących wpłynąć na negatywny odbiór twojego ogłoszenia przez potencjalnych kupujących.

2. Wygórowana cena. Jeśli używana sukienka zostanie wystawiona w cenie niewiele mniejszej niż jej odpowiednik prosto ze sklepu czy salonu, większość ewentualnych kupujących najprawdopodobniej będzie wolała wybrać nowy egzemplarz.

3. Moda ślubna. To, jak dużym zainteresowaniem będzie cieszyć się twoje ogłoszenie, zależy też od trendów w danym sezonie. Jeśli najczęściej wybieranym strojem danego roku jest suknia ślubna księżniczka, będziesz miała większy problem ze sprzedażą kreacji w stylu boho. Pamiętaj jednak, że moda wraca, więc nawet jeśli od razu nie uda ci się sprzedać sukienki, jest szansa, że ktoś kupi ją w kolejnym sezonie.