Wydaje się, że zakup basiców jest najłatwiejszy, ale z doświadczenia wiemy, że jest dokładnie na odwrót. Od klasycznych i ponadczasowych ubrań wymagamy znacznie więcej niż od sezonowych hitów, które są lansowane zgodnie z konkretnymi wizjami projektantów i nie dają tylu możliwości. Już nawet wybór tak podstawowej rzeczy jak biały T-shirt może przysporzyć wiele problemów. Materiał, dekolt, długość, rodzaj krótkich rękawów – każdy z nich ma znaczenie. Na idealny model składa się wiele elementów nawet w przypadku tak prostej i oczywistej części garderoby, a co dopiero mówić o bardziej wymagających ubraniach, które mają stać się nie tylko bazą, ale dopełnieniem większości stylizacji przez cały sezon? Znalezienie idealnego płaszcza nie jest łatwym zadaniem, ale zebraliśmy podstawowe cechy, które warto przeanalizować, żeby kupić model na lata.

Klasyczny czarny płaszcz – Ponadczasowy fason

Każdy z trzech elementów, które składają się na płaszcz idealny, jest tak samo ważny. Jedną z kwestii, które należy wziąć pod uwagę, stanowi fason. Projektanci mody w każdym sezonie przedstawiają nam nowe trendy, które jednak często znikają nawet po kilku miesiącach. Z tego powodu szukając płaszcza na lata, lepiej nie sugerować się hitami z wybiegów. Bufiaste rękawy, ogromne poduszki na ramionach lub futrzane kołnierze i mankiety nie zostaną z nami na długo. Nawet jeżeli teraz wydaje nam się, że prezentują się rewelacyjnie, to w przyszłym roku możemy mieć podobne odczucia względem zupełnie innych detali, bo projektanci akurat będą lansować militarne płaszcze z ozdobnymi pagonami, fasony wykończone wielkimi kapturami albo budrysówki z zapięciem w formie drewnianych kołków.

Każdy z tych trendów, choćby najpiękniejszy, nie ma szans w starciu z klasycznymi modelami. Prosta forma zawsze będzie miała nad nimi przewagę. Taki płaszcz nie jest obciążony żadnymi chwilowymi tendencjami, ale mimo to, może być interpretowany na wiele sposobów. Modele różnią się między sobą chociażby długościami. Pomimo że temperatury w sezonach jesień-zima zachęcają do wyboru płaszcza do kostek, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć po jego krótką wersję, która sięga do połowy uda. Do tego istotne jest dopasowanie. Luźny płaszcz oversize, prosty fason lub jego bardziej dopasowana wersja sprawdzą się za każdym razem. Wszystko zależy od naszych preferencji. Ponadczasowe mogą być płaszcze taliowane i bardziej obszerne modele. Na fason wpływa też typ zapięcia. Może być ich wiele. Najbardziej uniwersalne są trzy rozwiązania. Szlafrokowy płaszcz z paskiem, model dwurzędowy lub zapinany na pojedynczy ciąg guzików. Z tego powodu klasyczny fason wcale nas nie ogranicza.

Klasyczny czarny płaszcz – Wysoka jakość

Wybór materiału odgrywa jedną z kluczowych roli podczas zakupu okrycia wierzchniego na sezon jesień-zima. Skład podany na metce informuje nas nie tylko o jakości konkretnego modelu. W parze z nią idzie też ciepło, które zapewni nam konkretny płaszcz. Wełna to nie tylko naturalna tkanina wysokiej jakości, ale także materiał o świetnych właściwościach izolacyjnych. Jej ogromne zalety wynikają ze struktury włókien, które dobrze zatrzymują powietrze, a co za tym idzie tworzą coś w rodzaju termosu, który utrzymuje nasze własne ciepło. Zalet jest więcej, bo wełna to także materiał higroskopijny. Oznacza to, że dobrze wchłania wilgoć. Dodatkowo kontakt z wilgocią nie odbiera jej właściwości izolacyjnych, więc nawet podczas opadów deszczu lub śniegu nasz wełniany płaszcz będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę pod spodem.

Zakup płaszcza z wysokim procentem wełny w składzie to prawdziwa inwestycja, która jednak się opłaca. W sklepach są dostępne wersje wykonane w 100% z tego materiału, a także mieszanki. Płaszcz, który ma składzie 50% wełny, to także model na lata, który szybko się nie zniszczy i będzie zapewniał nam ciepło w chłodne dni. Podczas zakupów stacjonarnych warto dokładnie analizować informacje podane na metce, a w sklepach internetowych opis produktu. Często nazwa, która wskazuje, że mamy do czynienia z wełnianym produktem, może wprowadzać nas w błąd. Później okazuje się, że tego materiału są w składzie śladowe ilości na poziomie kilku lub kilkunastu procent. Szukając uniwersalnego płaszcza, który będzie uzupełnieniem naszych codziennych stylizacji przez lata, warto poświęcić trochę czasu na dokładne rozeznanie i nie pomijać tak istotnych informacji jak te, które umieścił na metce producent.

Klasyczny czarny płaszcz – Uniwersalny kolor

Dlaczego warto wybrać czarny płaszcz? Kupując ubrania, które mają być uniwersalne, powinnyśmy stawiać na bezpieczne kolory. Wśród tych, które dają największe możliwości podczas kompletowania stylizacji, jest czerń. Ten nieśmiertelny kolor można nosić praktycznie ze wszystkimi pozostałymi. Czerń pasuje do bieli, pasteli, żywych barw, neonów i do innych uniwersalnych odcieni (beżów, brązów, szarości i grantów). Wydaje się to kluczowe zwłaszcza w przypadku okryć wierzchnich.

Idealny płaszcz będziemy nosić przez całe sezony. Oznacza to, że uzupełnimy nim eleganckie stylizacje do pracy, sportowe outfity na spacer z psem lub casualowe zestawy na wyjścia do sklepu i wiele innych okazji. Jego prosty fason zagwarantuje nam, że będzie pasował do garniturowych spodni w kant, dresów, ulubionych jeansów i innych modeli, które mamy w swojej szafie. Wyjątku nie będą stanowić także sukienki i spódnice.

Zobacz także:

Ponadczasowa i uniwersalna kolorystka sprawi, że pasować będą do siebie nie tylko same fasony, ale cała nasza stylizacja będzie spójna. W ten sposób w pełni będziemy mogły korzystać z potencjału zakupionego płaszcza i nie żałować nawet złotówki wydanej na takie wełniane okrycie wierzchnie, które pasuje absolutnie do wszystkiego. Dobrze przemyślana kolorystyka, skład i fason to recepta na zakup najlepszego płaszcza.