Ofiary Jeffreya Epsteina doczekały się sprawiedliwości. We wtorek sąd federalny w Nowym Jorku wydał wyrok w sprawie przeciwko byłej partnerce i prawej ręce skompromitowanego miliardera. Ghislaine Maxwell przez lata pomagała mu w wykorzystywaniu seksualnym nieletnich kobiet. Najmłodsze skrzywdzone przez zmarłego w 2019 roku finansistę osoby miały zaledwie 14 lat. 

Ghislaine Maxwell usłyszała wyrok

Ghislaine Maxwell została aresztowana w 2020 roku. Zarzuty stawiane wpływowej bywalczyni hollywoodzkich i królewskich salonów obejmowały tak poważne przestępstwa jak handel seksualny osób poniżej 17. roku życia, nakłanianie nieletnich do podróży w celu udziału w nielegalnych aktach seksualnych oraz przewożenie nieletnich z zamiarem zaangażowania ich w przestępczą aktywność seksualną. Brytyjka, której groziło kilka dekad więzienia, nie przyznała się do winy. W grudniu 2021 roku oskarżona została uznana winną pięciu z sześciu zarzutów. Wyrok nie był jednak prawomocny. 

Maxwell wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy, ponieważ jeden z ławników, Scotty David, zataił fakt, że w dzieciństwie był wykorzystywany seksualnie. Sąd Najwyższy orzekł, że ma ona prawo do kolejnego procesu przed ławą przysięgłych. Tym razem prokuratura wniosła o karę w wysokości od 30 do 55 lat pozbawienia wolności. Z kolei obrona wnioskowała o obniżenie wyroku do maksymalnie 5 lat i 3 miesięcy więzienia.

28 czerwca ława przysięgłych uznała 60-letnią dziś Ghislaine Maxwell współwinną handlu nieletnimi w celach seksualnych i udziału w spiskach. Jak donoszą amerykańskie media, na niekorzyść skazanej dodatkowo wpłynął fakt, że nigdy nie okazała skruchy. Ostatecznie jednak wyrok jest niższy od tego wnioskowanego przez oskarżycieli. Była przyjaciółka takich sław jak Naomi Campbell, Donald Trump czy syn królowej Elżbiety II, książę Andrzej, została skazana na 20 lat więzienia i 750 tysięcy dolarów grzywny.

Mocne słowa sądu na temat wspólniczki Epsteina

Wygłaszająca wyrok Alison J. Nathan powiedziała, że chce, aby był on jasnym komunikatem, że nikt nie stoi ponad prawem.

Maxwell uczestniczyła w nadużyciach. Jej zachowanie było ohydne i drapieżne - stwierdziła sędzia.

Prawniczka skazanej, Bobbi Sternheim, poinformowała, że jej klientka złoży apelację.