W tym roku wyjątkowo w ramach współpracy H&M z jednym z kolejnym projektantem high fashion pierwszy drop kolekcji ujrzał światło dzienne kilka dni po ogłoszeniu, z kim szwedzka sieciówka nawiązała współpracę. 25 maja do sprzedaży trafiły projekty, a ich twórcą jest Giambattista Valli. Włoch dołączył tym samym do grona takich designerów, jak Karl Lagerfeld, Isabel Marant, Olivier Rousteing czy Jeremy Scott, a oficjalna premiera jego kolekcji zaplanowana jest na 7 listopada. Czego możemy się w niej spodziewać? Kilka premierowych projektów Giambattista Valli x H&M to przedsmak tego, co zadebiutuje w sklepach jesienią. Giambattista Valli zaproponował charakterystyczne dla siebie tiulowe sukienki, w których pokazały się m.in. Kendall Jenner i Chara Ferragni, eleganckie dodatki, ale także kilka opcji dla panów. Cenowo, kolekcja dla tle innych dotychczasowych linii, plasuje się na dość wysokiej półce - najdroższa sukienka to koszt niecałych 2 tysięcy złotych. Ale to nie przeszkodziło, by nowości rozeszły się jak świeże bułeczki. Tak też z pewnością będzie w listopadzie. Do tej pory warto dowiedzieć się nieco więcej o ojcu tego sukcesu. Kim jest Giambattista Valli i co powinniście o nim wiedzieć?

Zobacz także: Giambattista Valli x H&M – lookbook z Kendall Jenner i Chiarą Ferragni. Zobaczcie całą kolekcję! >>>

Giambattista Valli - kim jest projektant, który zaprojektuje kolekcję dla H&M?

Giambattista Valli urodził się w 1966 roku w Rzymie. Tam wychowywał się w konserwatywnym domu i rozpoczął edukację. Najpierw w watykańskiej szkole krzewiącej w nim religijne wartości, a następnie w Europejskim Instytucie Wzornictwa. Zanim zaczął ćwiczyć rysunek pod okiem ekspertów, praktykował w domu, oglądając telewizje i przerysowując z czarno-białego ekranu stroje prezenterów. Kolejnym etapem były studia na prestiżowej uczelni Central Saint Martins College of Art & Design, gdzie studiował sztuki ilustracyjne. Jego pierwsza praca nie była jednak związana z fachem, ponieważ w 1988 roku Giambattista został PR-owcem u innego włoskiego designera, Roberta Capucciego. Tam miał okazję od kuchni zagłębić się w procesy powstania kolekcji, co już dwa lata później wykorzystał na stanowisku starszego projektanta Fendi, gdzie dostał własną linię pod nazwą Fendissime. Dla włoskiego domu mody pracował przez siedem lat, a następnie przeszedł do Ungaro. Wystartowanie z własną marką wiązało się z przeprowadzką, ale tym razem do innego kraju. W 2005 w Paryżu narodził się brand Giambattista Valli, a w debiutanckiej kolekcji znalazła się m.in. koktajlowa sukienka wykonana ze strusich piór, na piersiach przewiązana czarną satynową kokardą. Kolorystyka projektów sprowadzała się zaś do neutralnych barw przełamanych fuksją i pomarańczą.

Zobacz także: Giambattista Valli x H&M - pierwszy drop ekskluzywnej kolekcji właśnie trafił do sprzedaży

Giambattista Valli - wszystko, co musicie wiedzieć o włoskim projektancie 

Przełomowym momentem historii marki Giambattista Valli jest na pewno rok 2010. Projektant nie tylko zaprojektował kolekcję odzieży wierzchniej dla Moncler, a dla Ciwi Furs - kolekcję futer, ale przede wszystkim otworzył bowiem swój pierwszy flagowym butik na rue Boissy d’Anglas w Paryżu. W przestrzeni liczącej 150 metrów kwadratowych pojawiły się ubrania z kolekcji ready to wear, a także dodatki - biżuteria, buty, torebki i inne akcesoria. Kluczowy był też tok 2011. W lipcu Giambattista wypuścił swoją premierową kolekcję haute couture. Wysokie krawiectwo według Włocha co sezon zapiera dech w piersiach, a oprócz tego, że pojawia się na wybiegu podczas paryskiego tygodnia mody, mamy z nim do czynienia także na czerwonych dywanach. Gwiazdy zamawiają u włoskiego projektanta kreacje na najważniejsze imprezy w show-biznesie, Oscary, Złote Globy czy Met Galę. Do fanek twórczości Giambattisty zaliczają się m.in. Penélope Cruz, Sarah Jessica Parker, Jessica Biel, Natalie Portman, Diane Kruger, Halle Berry, Zoe Saldana, Julianne Moore czy Brooke Shields. Na pewno kojarzycie też różową wielowarstwową sukienkę, w które Rihanna pojawiła się na gali rozdania nagród Grammy w 2015 roku.

Zobacz także: Giambattista Valli x H&M - wszystko, co wiemy o ekskluzywnej kolekcji [data premiery, ceny, pierwsze projekty]

Kolekcja Giambattista Valli x H&M nie jest pierwszą kolaboracją Włocha. W 2015 roku projektant stworzył wspólnie z marką MAC Cosmetics linię szminek. A dokładnie pięć pomadek, których kolory, czyli głęboka czerwień, blady róż czy brzoskwinia inspirowane były ostatnimi projektami Giambattista. W kampanii promującej efekty tej współpracy pojawił się nawet polski akcent w postaci modelki Mai Salamon.

Zobacz także:

Kiedy Giambattista Valli nie projektuje, czyta książki, o których potrafi rozmawiać godzinami. Sam również został bohaterem publikacji zatytułowanej po prostu Giambattista Valli i wydanej w 2013 roku nakładem wydawnictwa Rizzoli. To 400-stronicowe zakulisowe spojrzenie na świat jednego z najbardziej wyjątkowych projektantów w branży, zawierające wypowiedzi osób nie tylko z modowej branży, które miały okazję poznać i pracować z Włochem. m.in. aktorek Lee Radziwill i wspomnianej już wcześniej Diane Kruger, wieloletniego redaktora magazynu Vogue Hamisha Bowlesa czy włoskiego malarza Francesco Clemente.