Zastanów się, ile plastiku otacza cię na co dzień. W opakowaniach jedzenia, kosmetyków, twoich ubraniach, samochodzie którym poruszasz się po mieście i kubku z kawą, który kupujesz w przerwie zajęć. Część z tego w formie odpadów trafia do oceanów. Szacuje się, że co minutę w wodach oceanicznych ląduje tyle śmieci, ile mieści cała ciężarówka. To 1440 ciężarówki dziennie! Plastik jest wszechobecny – pod wpływem wody rozpada się na mikro- i nanocząsteczki, które przypominając plankton trafiają do rybich żołądków, a potem do naszego przewodu pokarmowego. Plastik jest już na Antarktydzie, i w naszych kranach, także w wodzie butelkowanej do picia. Przerażają dane, które mówią, że za 30 lat w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

To problem nas wszystkich. W związku z tym, adidas nawiązał globalną współpracę z organizacją Parley for the Oceans, która zajmuje się oczyszczaniem oceanów i ich nabrzeża z plastiku. Zebrane z plaż i od społeczności przybrzeżnych tworzywo poddaje się obróbce i przetwarza je na granulat, z którego adidas produkuje stroje sportowe. W 2015 r. marka zaprezentowała nawet pierwsze buty do biegania wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Nietypowy pomysł, który po pierwsze pozwala na przetworzenie śmieci, a po drugie oszczędza zasoby, które zostałyby użyte na wykonanie nowych rzeczy od podstaw.

Monika Michalska, słynna Pani Od Odpadów, inżynierka, która założyła profil w mediach społecznościowych, by popularyzować wiedzę o odpadach i recyklingu, opowiada w podcaście Glamour EcoTalk u Kasi Dąbrowskiej, co możemy zrobić, żeby wesprzeć pracę organizacji ekologicznych. Adidas z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Oceanów wymyślił świetną akcję (w tym roku to już 5. edycja!), która w łatwy sposób pozwala na zaangażowanie się w ratowanie planety. Run for the Oceans to światowy ruch, który wykorzystuje siłę sportu, żeby walczyć o lepsze jutro. Hasło adidas „Impossible is Nothing” pokazuje tu, że każda, nawet najmniejsza aktywność, może przełożyć się na sukces o ogromnym zasięgu. 

Co więc zrobić? Wystarczy zainstalować aplikację adidas Running i pomiędzy 23 maja a 8 czerwca włączać ją, ilekroć wykonujemy jakąś aktywność fizyczną – od spaceru, przez siatkówkę , bieganie czy zwykłe wchodzenie po schodach. Każde 10 minut twojego wysiłku przekłada się na usunięcie z plaży jednej plastikowej butelki przez Adidas i Parley. Chyba warto?

Zobacz także:

Plastik zajmuje w naszym życiu dużo miejsca, ale jako tematowi poświęcamy mu za mało uwagi. Adidas podejmuje superważne działania i zachęca nas do refleksji. Pani Od Odpadów, w pierwszym odcinku edycji specjalnej podcastu Glamour EcoTalk, zrealizowanej we współpracy z marką Adidas, opowiada o tym, dlaczego tak ważne jest uważne segregowanie śmieci i nieodpuszczanie sobie z powodu braku czasu. Fajnie, że wyrzucasz przeterminowane jedzenie z diety pudełkowej do pojemnika bio, ale jeśli ląduje tam z opakowaniem, to cały trud idzie na marne. Z podcastu dowiesz się też, dlaczego nie każdy plastik nadaje się do recyklingu i dlaczego lepiej wybierać kosmetyki nieopakowane w lśniące kartoniki. Posłuchaj pierwszego z trzech odcinków!