Seria filmów o Harrym Potterze cieszy się międzynarodową sławą i może pochwalić się specjalnym miejscem w sercach wszystkich osób, które dorastały w latach 2000. Wiele fanów i fanek zastanawia się, jakie inne gwiazdy kandydowały do zagrania ról Harry'ego, Hermiony, Rona i nie tylko. Oto lista gwiazd, które prawie zgrały w „Harrym Potterze”.

J. K. Rowling jako Lily Potter

fot. Getty Images / New York Daily News Archive

Autorka serii książek o młodym czarodzieju była brana pod uwagę w kwestii roli Lily Potter, matki Harry'ego. 

Twórcy filmu rzeczywiście poprosili mnie, żebym zagrała Lily Potter w pierwszym filmie, ale naprawdę nie nadaję się na aktorkę, nawet taką, która musi tylko stać i machać. Na pewno coś bym zepsuła – wyjaśniła pisarka.

Ian McKellen jako Dumbledore

fot. Getty Images / Vinnie Zuffante

Ian McKellen dostał propozycję zagrania Dumbledora po śmierci Richarda Harrisa. Richard w przeszłości krytycznie odnosił się do Iana, więc aktor zdecydował się odrzucić propozycję angażu w filmie.

Kiedy do mnie zadzwonili i zapytali, czy będę zainteresowany filmami o Harrym Potterze, nie powiedzieli, jaką rolą. Domyśliłem się jednak o co chodzi i stanowczo odmówiłem. Nie mogłam przejąć roli po aktorze, który mnie nie aprobował.

Kate Winslet jako Helena Ravenclaw

fot. Getty Images / Rich Fury

Kate Winslet zaproponowano rolę Helena Ravenclaw, czyli założycielki Szkoły Czarodziejstwa w Hogwarcie. Jednak jej agent odrzucił tę propozycję. Podobno Kate nie chciała naśladować każdego innego aktora w Wielkiej Brytanii, będąc częścią Harry'ego Pottera.

Zobacz także:

Liam Aiken jako Harry Potter

fot. Getty Images / Ferdaus Shamim

Liam Aiken był faworytem do tytułowej roli Harry'ego. Był jednak jedynym Amerykaninem przeciwko aktorom z Wyspy Brytyjskiej obsadzonych w castingu. Był też nieco młodszy, niż wymagano wówczas roli. Ostatecznie chłopiec został odrzucony przez dykretorkę castingu, Janet Hirshenson.

Tilda Swinton jako profesor Sybilla Trelawney

fot. Getty Images / Jason Kempin

Tilda Swinton odrzuciła rolę profesor Trelawney po tym, jak usłyszała, że będzie to więcej niż jeden film. W scenariuszu nie spodobał jej się również aspekt szkoły z internatem. 

Dlatego nie lubię filmów takich jak Harry Potter, które mają tendencję do romantyzowania takich miejsc. Uważam, że to bardzo okrutne środowisko, w którym można dorastać i nie sądzę, że dzieci czerpią korzyści z tego rodzaju edukacji. Dzieci potrzebują rodziców i miłości – stwierdziła Tilda w jednym z wywiadów.

Hugh Grant jako Gilderoy Lockhart

fot. Getty Images / Vera Anderson

Hugh Grand został faktycznie obsadzony w roli profesora Lockharta, jednak konflikty w harmonogramie zmusiły go do rezygnacji z angażu w filmie. 

Niestety, Hugh musiał odrzucić tę rolę, ponieważ jest zdecydowany nakręcić film z Sandrą Bullock w lutym przyszłego roku – powiedziała wówczas agentka aktora, odnosząc się do filmu „Dwa tygodnie na miłość”.

Eddie Redmayne jako Tom Riddle

fot. Getty Images / Tim P. Whitby

Zanim Eddie Redmayne zagrał Newta Skamandera w serii filmów „Fantastyczne zwierzęta”, wziął udział w przesłuchaniu do roli Toma Riddle'a.

Wziąłem udział w przesłuchaniu do roli Toma Riddle'a, gdy wróciłem na uczelnię. Naprawdę poniosłem porażkę i nie otrzymałem nigdy żadnej odpowiedzi o moim castingu. Przez te wszystkie lata zawsze miałem nadzieję, że zostanę obsadzony w roli członka rodziny Weasleyów, ale niestety tu też nie miałem szczęścia – wyznał w rozmowie z serwisem Empire.

Rowan Atkinson jako Lord Voldemort

fot. Getty Images / Daniel Zuchnik

Rowan Atkinson, znany ze swojej bezbłędnej roli Jasia Fasoli, chciał zagrać czarny charakter w serii filmów o Harrym Potterze. W tamtym czasie magazyn The Guardian doniósł, że Rowan chciał poszerzyć swoje horyzonty i skorzystać z okazji, by zagrać mrocznego nemezis Pottera.

Saoirse Ronan jako Luna Lovegood

fot. Getty Images / Matt Winkelmeyer

Saoirse Ronan rozważała rolę Luny Lovegood, którą ostatecznie zagrała Evanna Lynch. 

Byłam za młoda.  Ale wtedy pomyślałem: «Chciałabym zagrać w Harrym Potterze». Kiedy byłem młodsza, myślałam, że to najlepsza praca na świecie – wyjaśniła w wywiadzie.