Choć czasy największego boomu hydrolat ma za sobą, dla wielu może być na tyle nieoswojony, że nie doczekał się stałego miejsca w ich łazienkach. Jeśli wypatrują negatywnych recenzji, to na próżno - ten kosmetyk raczej się ich nie doczeka - to prawdziwy skarb natury, a lista jego zalet nie ma końca. Ale od początku. 

Co to jest hydrolat? 

Hydrolat to nic innego, jak woda kwiatowa powstała podczas procesów destylacji materiału roślinnego. Za to jeśli chodzi o działanie, najprościej mówiąc to naturalny zamiennik toniku - tonizowanie skóry po jej oczyszczeniu to właśnie jego zadanie. Jeśli jesteście fankami koreańskich kosmetyków, ten z powodzeniem posłuży jako baza do stworzenia roślinnej esencji (wtedy nie nie przecieramy twarzy płatkiem nasączonym takim preparatem, tylko wklepujemy go w skórę). 

Jak stosować hydrolat? Na co zwrócić uwagę kupując hydrolat?

Wystarczy spryskać nim twarz i przetrzeć ją płatkiem kosmetycznym - w ten sposób usuwa sie resztki makijażu i potu, z którymi nie poradził sobie płyn micelarny. Za to rano hydrolat z powodzeniem sprawdzi się jako zamiennik preparatów myjących (o ile skóra nie jest tłusta). Wybierając właściwy dla siebie hydrolat warto zwrócić uwagę na to, żeby w składzie znalazły się konserwanty (tak, dobrze czytacie) -  to produkt łatwo psujący się i w przeciwnym razie nie zdążyłybyście w pełni odczuć jego dobroczynnych właściwości. Istotne jest też to, by upewnić się, że sięgamy po prawdziwy hydrolat, a nie sztucznie perfumowaną wodę - ta druga lubi się pod niego podszywać.

Jak dobrać hydrolat do rodzaju cery? Najpopularniejsze hydrolaty

Ze względu na to, że hydrolat jest bardzo delikatny i ma PH zbliżone do naturalnego odczynu skóry, można śmiało stosować go nawet w okolicach oczu i w przypadku skóry wrażliwej. Ta ostatnia może jednak nie polubić się z hydrolatem z czarnej porzeczki albo takim z zawartością kwasów owocowych. Jakie są najpopularniejsze hydrolaty?

Hydrolat lawendowy

Będzie odpowiedni dla skóry tłustej, trądzikowej i dojrzałej oraz podrażnionej, a to za sprawą łagodzących i gojących właściwości. Dodatkowo hydrolat lawendowy będzie działał antyoksydacyjnie. Dobrze odnajdzie się w towarzystwie hydrolatu z kocanki i hydrolatu rozmarynowego.

Hydrolat oczarowy

Sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej, naczynkowej i podrażnionej np. depilacją, dzięki ściągającym i antybakteryjnym właściwościom. Można łączyć go z hydrolatem z neroli i drzewa herbacianego.

Hydrolat z kwiatu pomarańczy

Będzie wytchnieniem przede dla skóry z trądzikiem różowatym i mieszanej - ściąga, regeneruje, a także działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zobacz także:

Hydrolat z pszenicy

Sucha i odwodniona skóra oraz ta z pierwszymi oznakami starzenia polubi się za to z hydrolatem z pszenicy.  Ten nawilża, rewitalizuje, regeneruje i działa przeciwzmarszczkowo.