Idealna figura, która podoba się mężczyznom

,,Jak zdaniem mężczyzn wygląda figura idealna?” – nawet w dobie body positive to jedno z najczęściej zadawanych pytań w internecie. Zainteresowania nie kryją nie tylko internautki, ale i psychologowie, którzy regularnie przeprowadzają badania na ten temat. Pamiętacie, jak w ubiegłym roku, na podstawie dokładnych wyliczeń za najpiękniejszą kobietę uznano Bellę Hadid? Takich rankingów jest więcej. I choć według nas wszystkie jesteśmy piękne – niezależnie od wieku, rozmiaru, koloru oczu, włosów czy skóry – postanowiliśmy przyjrzeć się ich wynikom.A także temu, jak kanony urody zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat, między innymi pod wpływem Instagrama. Czy warto więc ulegać presji i do nich dążyć?

Jak wynika z jednego z najpopularniejszych sondaży idealna figura kobieca jest symetryczna, co nie oznacza, że perfekcyjnie szczupła. Mężczyźni, którzy mieli za zadanie określić, która z przedstawionych sylwetek jest najbardziej atrakcyjna – wybierali głównie te o kształcie klepsydry, z zaznaczonym wcięciem w talii, unikając wyraźnie wychudzonych kobiet.

Z kolei w innym sondażu, przeprowadzonym przez jeden z portali randkowych, najmniejszym zainteresowaniem mężczyzn cieszyła się sylwetka chłopięca, pozbawiona kobiecych kształtów. A także ciała zbyt umięśnione, wręcz atletyczne. Można więc wyciągnąć wnioski, że perfekcyjna figura zdaniem mężczyzn, powinna więc wyglądać kobieco i zdrowo.

Czy rozmiar biustu ma znaczenie? W kolejnym z badań, mężczyźni spytani o poszczególne części ciała stwierdzili, że biust wcale nie musi być duży – ważne, żeby był krągły i jędrny. Mitem jest więc stwierdzenie, że większość mężczyzn preferuje duże piersi.

Idealna figura dziewczyny – jak wygląda?

Figura idealna, która według sondaży podoba się mężczyznom, jest sylwetką proporcjonalną i kobiecą. Wcięcie w talii nie musi być mocne jak u modelek, ważne jednak, by było wyraźne. Dobrze, aby ciało było wysportowane, jak jednak się okazało – zbyt mocno zaznaczone mięśnie nie są dla mężczyzn pociągające. Drobna nadwaga nie przeszkadza, podobnie jak lekka niedowaga – najważniejsze są proporcje sylwetki. Nauka ma na to odpowiedź. Zdaniem psychologów, idealna kobieca figura kojarzy się z płodnością i zdrowiem. I choć wybieranie partnerek na podstawie kryterium zdolności urodzenia zdrowego dziecka jest dość pierwotne, w niektórych przypadkach – wciąż bywa aktualne.

Na Instagramie królują wielkie piersi i wydatne pośladki, ale to co widzimy w internecie najlepiej traktować z dozą dystansu – perfekcyjne życie modelek z Instagrama często odbiega od rzeczywistości. Warto wspomnieć o idealnej figurze modelki – w branży modowej promowana jest sylwetka typu ,,klepsydra”, najlepiej o wymiarach: 90 cm w biodrach, 80-90 cm w biuście, 60 cm w talii. Pamiętajmy jednak o tym, że modelka ma prezentować ubrania – i to w określonym rozmiarze – ustalenie uniwersalnej ,,figury idealna” z założenia miało ułatwić wszystkim pracę. Nie znaczy to jednak, że w prawdziwym życiu jest tylko jeden idealny wzorzec.

Idealna figura kobieca w Polsce – statystyki

Kanony piękna zmieniają się także w zależności od szerokości geograficznej. Nie ma więc jednej sylwetki idealnej – jej definicja jest różna według mieszkańców różnych krajów. Udowodnił to eksperyment, w którym graficy z całego świata przerobili zdjęcie przykładowej kobiety, upodabniając ją do miejscowego ideału. Okazało się, że podczas gdy w krajach latynoamerykańskich ideałem jest kobieta o pełnych kształtach, perfekcyjna Polka jest szczupła i wysportowana.

Czy warto wierzyć ogólnoświatowym sondażom? Warto wziąć pod uwagę to, że idealne figury są wybierane przez bardzo zawężoną grupę badanych – np. przez kilka osób z każdego kraju. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, czy większość Polaków myśli podobnie, jak ankietowani. Same badania również nie są doskonałe. W niektórych badaniach, mężczyźni wybierają ideał spośród skrajnie różniących się od siebie sylwetek, patrząc na 3, a nie np. na 100 zdjęć. Sondaże nie są więc żadnym wyznacznikiem.

Taylor Hill wygląda zupełnie inaczej niż zwykle! O tym zdjęciu aniołka Victoria's Secret mówią dziś wszyscy >>>

Perfekcyjna figura – czy coś takiego istnieje?

Idealna sylwetka ewoluowała wraz z upływem lat. W połowie ubiegłego wieku, za perfekcyjną kobietę uważano Sophię Loren, aktorkę o pełnych kształtach. W latach 90. spopularyzowano wychudzoną sylwetkę, obecnie natomiast dąży się do figury z wąską talią i wydatną pupą. Można powiedzieć, że nie wiadomo, jakie kanony będą obowiązywać za 5 lat – najważniejsze jest więc zdrowe podejście w dążeniu do ideału, który ciągle się zmienia. Czy warto? Oceńcie same, bo naszym zdaniem – pomimo wyników sondaży – nie ma sylwetki idealnej (a może raczej należałoby powiedzieć, że wszystkie są idealne?!). Zmieniające się na przestrzeni lat standardy piękna są tego tylko potwierdzeniem. Warto polubić więc własną sylwetkę. Niezależnie od tego, czy wpisuje się w kanony czy też nie. Taką jaka jest.