Ile powinien trwać cykl? To pytanie, wpisane w polskiej wersji najpopularniejszej wyszukiwarce na świecie, daje ponad 3 miliony odpowiedzi. Co oznacza, że Polki w tak, wydawać by się mogło, podstawowej kwestii zwracają się do wujka Google, bo a) nie posiadły takiej wiedzy w szkole, co jest niestety skutkiem braku porządnej, czy raczej jakiejkolwiek edukacji seksualnej, b) nie zapytały o to nigdy swojego ginekologa, c) występują u nich zaburzenia cyklu, wywołujące konsternację, a co za tym idzie szereg kolejnych pytań.

Wiedzę na temat tego, ile powinien trwać cykl powinnyśmy posiąść przede wszystkim u kogoś, kto na co dzień ma do czynienia z tą tematyką w praktyce, czyli u lekarza specjalisty. Ilość różnych przypadków, z jakimi się spotyka - bo ile kobiet, tyle różnego typu przypadków, pozwala na najszersze spojrzenie na tego typu zagadnienie i udzielenie najbardziej satysfakcjonującej odpowiedzi. - Te 28 dni, które często spotykacie w publikacjach na temat miesiączki, to średnia długość trwania cyklu, a nie długość, jaką powinien mieć każdy cykl u każdej kobiety - słusznie zauważa Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce miesiączkowej, współzałożycielka projektu Pani Miesiączka, pierwszego w polskich mediach społecznościowych miejsca w całości poświęconego miesiączce i edukacji menstruacyjnej. - Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości na temat swojej miesiączki i długości trwania cyklu, nie czekaj, tylko udaj się do sprawdzonego ginekologa. Szczególnie, gdy twoja miesiączka zupełnie zniknęła lub gdy cykle są krótsze niż 25 i dłuższe niż 35 dni - dodaje.

Zobacz także: Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? Pytamy eksperta!

Ile powinien trwać cykl menstruacyjny? 

Jednak długość 25 a 35 dni to nie reguła, gdyż u każdej z nas może być inna. - Cykl miesiączkowy uważamy za normalny między 21 a 45 dni mówi Milena Sęp, zaprzyjaźniona ginekolog, jedna z ekspertek cyklu Dziewczyńskie Spotkania Glamour x G’rls ROOM. - Jeśli kobieta mająca cykl 21, co jakiś czas będzie mieć cykl trwający 26 dni, to nadal uważamy to za prawidłowe. Jeżeli natomiast pacjentka regularnie ma cykle co 21 dni, a kolejny dostanie za 45 dni, to jest to już anomalia - dodaje. Co w tej sytuacji? Przede wszystkim obserwować, a jeżeli kolejna miesiączka ponownie przyjdzie za późno i będzie się to powtarzać, niezwłocznie udać się do lekarza. Tak samo w przypadku, gdy miesiączka spóźni się powyżej 14 dni i będą temu towarzyszyć dolegliwości podbrzusza, nudności, wymioty czy zasłabnięcia. - Odwrotnie, jeśli kobieta ma cykle 45 dni - i zawsze tak ma, to również normalne, jeżeli jeden w roku zdarzy się 35-37 dnia - tłumaczy ginekolog. - Jeśli natomiast zaczęłaby miesiączkować co 20-28 dni, czyli tutaj zmiana byłaby już znacząca, trzeba skonsultować to u ginekologa.

Jak monitorować cykl menstruacyjny?

Co może być powodem zaburzeń cyklu? Sporo rzeczy - dieta, stres, problemy hormonalne. Każda z nich wymaga odpowiedniej reakcji i nie ogranicza się już tylko do wizyty u ginekologa. W niektórych przypadkach, nieregularnych okresów nie należy jednak wiązać z wymagającymi specjalistycznego podejścia problemami, bo jak przypomina Barbara Pietruszczak, nieregularne cykle przypadają na okres po pierwszej miesiączce i czas poprzedzający menopauzę. Warto również pamiętać, że bardzo łatwo jest monitorować swój cykl samodzielnie, co w razie konieczności, pomoże w konsultacji z ginekologiem. Wystarczy zwykły kalendarz albo jedna z wielu aplikacji dostępnych w sieci, która będzie dokładnie pilnować tego, kiedy ostatnio miałyśmy miesiączkę, a przy okazji dostarczać wielu cennych informacji i wskazówek.

Zobacz także: Aplikacje menstruacyjne - najlepsze apki do monitorowania cyklu miesiączkowego

 

Zobacz także: