Wiele osób logując się dzisiaj rano na Instagram, miało niemiłą niespodziankę. Okazało się, że z nieznanych przyczyn aplikacja usunęła kolejną partię kont, które uznała za fake'owe. Od jakiegoś czasu Instagram walczy z botami, które pojawiają się masowo w zawrotnym tempie. Podejrzane są także profile, które obserwują od 2 do 3 tysięcy osób – w tym przypadku aplikacja obniża zasięgi. Do tej pory wiadomo było, że sukcesywnie chce się pozbyć wszystkich nieprawdziwych profili, które zarabiają na sprzedaży lajków etc. Jednak nie było to aż tak odczuwalne aż do poprzedniej nocy, podczas której instagramowe konta straciły mnóstwo followersów. Co się stało?

Nowa funkcja na Instagramie! Ucieszy ona przede wszystkim fanów i użytkowników Netflixa >>>

Dlaczego Instagram usunął followersów Kylie Jenner, Ariany Grande i innych?

Ucierpieli na tym wszyscy: od gwiazd, które mają kilkaset milionów obserwatorów po mikroinfluencerki z kilkoma tysiącami followersów. Kylie Jenner, Ariana Grande i Kim Kardashian straciły kilka milionów. Problem dotknął również Jessikę Mercedes, Ani Lewandowskiej, Maffashion i Macademian Girl, którym ubyło do kilkudziesięciu tysięcy fanów. Eksperci, którzy wypowiadali się na ten temat, wywnioskowali, że Instagram masowo usunął boty oraz nieaktywne konta. Mimo tego, że wiele osób było po pierwsze zaskoczonych, a po drugie oburzonych, to jeśli prowadzą biznesowego Ig, zupełnie niepotrzebnie się zdenerwowali, ponieważ fejkowe profile obniżają zasięgi i widoczność postów.

Kiedy już wszyscy byli pewni, że rozpracowali działania aplikacji, Instagram zaledwie kilka godzin temu zajął głos w tej sprawie i opublikował na Twitterze oficjalne oświadczenie, tłumacząc, co się wydarzyło:

Zdajemy sobie sprawę z problemu, który spowodował zmianę liczby obserwujących na niektórych kontach. Pracujemy nad rozwiązaniem tak szybko, jak to możliwe.

Podsumowując, w algorytm Instagrama wkradł się błąd. Nie wiadomo, czy twórcom aplikacji uda się przywrócić wszystkim profilom straconych followersów.