O czym jest sztuka „Inteligenci”?

Inteligenci to sztuka napisana przez Marka Modzelewskiego, a za jej reżyserię odpowiada Wojciech Malajkat, który wciela się w sztuce w rolę Szczepana, męża oraz ojca dwójki synów. On, razem ze swoją sceniczną żoną Anną (w tej roli zobaczymy Izabelę Kunę), są małżeństwem o długim stażu, z prawie dorosłymi synami, a oboje pochodzą z rodzin inteligenckich. Ich życie jest perfekcyjne, uważają się za rodzinę postępową, tolerancyjną, nowatorską. Jednak do czasu…

Bańka perfekcyjności pęka podczas rodzinnej uroczystości – a jak wiadomo, takie spotkania to idealny zapalnik. Bomba przyjmuje formę pobicia, którego dopuścił się jeden z synów. Pobicia na tle rasowym. Wówczas na jaw wychodzą wszystkie rodzinne sekrety, romanse, wszelkie niesnaski i przyszłe kłótnie. Jeden wieczór zmienia ich życie w koszmar. I jeśli czytaliście kiedyś historię zatytułowaną Kolacja Hermana Kocha, z wielowątkową akcją rozgrywającą się jednego wieczoru, z licznymi retrospekcjami i wtrąceniami, pokochacie i sztukę Inteligenci

Spektakl „Inteligenci” – przesłanie

Twórcy sztuki nazywają ją uniwersalną, ponieważ podejmuje szeroki wachlarz problematycznych tematów, że każdy z nas będzie mógł w nich odnaleźć siebie. Sprawnie przemycone kwestie podszyte humorem, sprawiają, że spektakl jest przyjemny w odbiorze. Jednak nie dajcie się zwieść, daje do myślenia! 

To już nie tylko konflikt małżeński, czy pokoleniowy, to znana wszystkim wojna polsko-polska, która toczy się w czterech ścianach wielu domów. Używamy stereotypów, żeby porządkować świat. Ktoś jest “lewakiem”, “prawakiem”, “narodowcem”, “wojującą feministką” a wszystkiemu i tak winni są “Żydzi, masoni i cykliści” - opisują spektakl jego twórcy.

Twórcy wraz z aktorami zwracają uwagę na świat pełen etykiet, brak komunikacji, a także wyparcie tożsamościowe na rzecz rodziny. Tracimy siebie, wchodząc w pewną grupę, bez względu na to, czy to rodzina, czy przyjaciele. Twórcy zadają bardzo ważne pytanie: Czy w podzielonym społeczeństwie potrafimy jeszcze śmiać się z samych siebie? Dystans, jednak nie ten społeczny, jest cechą rzadko spotykaną. Jednak odpowiedzcie sobie na to pytanie podczas spektaklu. 

Sztuka „Inteligenci” – gdzie i kiedy możemy ją zobaczyć?

Inteligentów możemy zobaczyć już od 17 września. Nauczą oni nas, jak rozmawiać o kwestiach, które boimy się poruszyć bądź nie wiemy jak je ugryźć. W obsadzie zobaczymy również fenomenalną Agatę Kuleszę, a obok niej aktorów młodego pokolenia – Macieja Łączyńskiego oraz Macieja M. Tomaszewskiego. Sam spektakl sfinansowany został dzięki Funduszowi Przeciwdziałania Covid-19. Z kim się widzimy w Małej Warszawie, kulturalnym miejscu na terenie dawnego Centrum Artystycznego – Fabryka Trzciny, przy Otwockiej 14?