Lista klasycznych modeli ubrań wcale nie jest krótka i co zaskakujące, obfituje w okrycia wierzchnie. Dla nas to dobra wiadomość, bo w końcu płaszcz czy kurtkę nosimy przez cały sezon. Z tego powodu warte uwagi są uniwersalne modele, które łatwo możemy dopasować do wielu stylizacji. Takie możliwości drzemią w beżowym trenczu, skórzanej ramonesce lub katanie. Tym razem chcemy szczegółowo przyjrzeć się właśnie jeansowej kurtce. W końcu denim triumfuje w sezonie wiosna-lato 2022, a to znaczy, że najprawdopodobniej jeszcze więcej osób sięgnie po katany. Kiedy już to zrobią z pewnością nie zrezygnują z nich po jednym sezonie. To będzie związek na lata.

3 powody, dla których warto mieć jeansową kurtkę – ponadczasowa

Wiele modeli z listy najpopularniejszych kurtek nie zaczęło swojej przygody w świecie mody od występu na wybiegu. Ich historie często mają związek z zupełnie innymi branżami, w których miały przede wszystkim pełnić praktyczne funkcje, a nie być ozdobą codziennych stylizacji. Inaczej nie jest w przypadku katany. Ta jeansowa kurtka powstała jako dopełnienie zestawów z jeansami. Oznacza to, że w swoich początkach była modelem zarezerwowanym dla pracowników fizycznych. Nosili ją farmerzy i poszukiwacze złota.

Wzór dla współczesnych kurtek z denimu stanowi model marki Lee. To właśnie ten brand jako pierwszy wprowadził do sprzedaży katanę. Ich jeansowa kurtka z oznaczeniem 101J początkowo była dedykowana mężczyznom. Przez lata jednak nasze szafy przeszły prawdziwą rewolucję, która przestała przypisywać ubrania do danej płci. Obecnie jeansowa kurtka Lee, która wciąż jest w sprzedaży, to model unisex, który z powodzeniem może nosić absolutnie każdy. Pomimo że wspomniana katana ma już ponad 90 lat, to wciąż jest hitem. To dobra wiadomość z wielu powodów. Przede wszystkim jej obecność przez tyle dekad na stałe przypieczętowała jej nieśmiertelny wizerunek. Jeżeli kupisz prostą kurtkę z jeansu to ten sam model będziesz mogła z powodzeniem nosić za rok, pięć lat lub dekadę później. Ponadczasowość katany jest niezaprzeczalna.

3 powody, dla których warto mieć jeansową kurtkę – uniwersalna

Katanie nie można odmówić uniwersalnego charakteru. Na pytanie do czego i jak nosić jeansową kurtkę, jest niezliczona ilość odpowiedzi. Z jednej strony świetnie wygląda łączona na zasadzie podobieństw. W końcu trend canadian tuxedo ma się ostatnio świetnie. Jeans noszony od stóp do głów nikogo już nie dziwi. Powiemy nawet więcej. Wielu osobom bardzo się podoba. Jeansowy total look lansowany w 2001 roku przez Britney Spears i Justina Timberlake’a, który ostatnio rozpromowali Kanye West i Julia Fox, to jednak tylko jedna z możliwości, która pozwoli katanie zabłysnąć. Z drugiej strony ta uniwersalna kurtka z jeansu może być okryciem wierzchnim noszonym na rozmaite ubranie. Można ją narzucić na elegancką sukienkę lub koszulę, casualowy T-shirt lub sportową bluzę dresową. Nie musisz się ograniczać właściwie niczym. Za każdym razem katana będzie świetnie wyglądać.

3 powody, dla których warto mieć jeansową kurtkę – podoba się

Katana to kurtka, która po prostu może się podobać. Tak jak mamy słabość do spodni z niebieskiego denimu, podobnie możemy również chętnie sięgać po okrycie wierzchnie z tego samego materiału. Potencjał drzemiący z tej kurtce widać w każdym sezonie. Tylko na wiosnę-lato 2022 jeansowe kurtki lansują między innymi Alexander McQueen, Versace, Louis Vuitton, Loewe, Luisa Spagnoli i Dsquared2. Podobnych modeli nie brakuje także w sieciówkach.

Pomimo że czasami pojawia się nowy trend dotyczący tego okrycia wierzchniego, to jednak z sezonu na sezon oglądamy przede wszystkim wariacje na temat konkretnego fasonu. Te pomiędzy sobą różnią się detalami. Przeszycia, guziki, wielkość kołnierzyka, mankiet – naprawdę liczą się szczegóły. Dzięki temu podobne modele jeansowych kurtek mogą kosztować majątek lub grosze. Do tego jeans starzeje się z klasą. Przetarcia lub nawet dziury potrafią dodać mu charakteru. Nie ma zatem obawy, że po kilku sezonach nawet częstego noszenia, katana będzie się nadawała do kosza. Nie brakuje także sposobów, żeby starym modelom nadać nowe życia. Ćwieki, naszywki i inne ozdoby mogą zupełnie odmienić znoszoną kurtkę.

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.

Zobacz także: