Istnieje 5 kategorii, które pozwalają określić naszą osobowość w czasie snu. Wszystkie z nich opierają się na naszych nawykach związanych ze snem, codziennej rutynie, a nawet statusie związku. Pomimo że brzmi to na dość skomplikowane, to jednak warto poświęcić temu chwilę i przeanalizować, która kategoria odzwierciedla naszą senną osobowość. Nawet jeżeli wcześniej się nad tym w ogóle nie zastanawialiśmy, to sposób, w jaki śpimy, wiele o nas mówi.

Zrozumienie konkretnych nocnych nawyków może stać się kluczem nie tylko do zrozumienia nas samych, ale przede wszystkim do wypracowania spokojnego snu, podczas którego faktycznie wypoczniemy, a nasze ciało się zregeneruje. 5 kategorii opracowano na podstawie badań przeprowadzonych przez National Sleep Foundation. Każdy typ osobowości snu można ocenić na podstawie quizu, w którym ocenianych jest łącznie ponad 40 czynników od tak podstawowych jak nasz wiek i płeć po status zatrudnienia, stan cywilny i spożycie napojów zawierających kofeinę. Poniżej znajdziesz kategorie, które mogą być kluczem do zrozumienia własnego snu.

Senna osobowość – kategoria 1

Ta kategoria jest przypisana tym, którzy mają tendencję do uzyskiwania odpowiedniej ilości snu i zazwyczaj czują się świetnie. Nie cierpią z powodu zmęczenia czy znużenia w ciągu dnia, ponieważ są dobrze wypoczęci. Według badań ludzie z tej grupy są zazwyczaj młodsi, mają pracę na pełen etat i są żonaci lub mają partnera. Mają również tendencję do bycia wolnymi od wszelkich schorzeń medycznych i często opisują siebie jako rannego ptaszka.

Senna osobowość – kategoria 2

Ta grupa osób składa się z dorosłych w wieku 60 lat i więcej. Ludzie w tej kategorii śpią najwięcej, bo średnio 7,3 godziny na dobę, w porównaniu do 6,8 godziny snu dla całej populacji. Oprócz dobrego snu w nocy, osoby te często ucinają sobie drzemki w ciągu dnia, co najmniej dwie w tygodniu. W rezultacie rzadko są zmęczeni, ale mają co najmniej jedną chorobę.

Senna osobowość – kategoria 3

Ta kategoria należy do dorosłych par, w których jedno lub oboje pracują więcej niż 40 godzin tygodniowo. Mają oni również tendencję do wykonywania pracy zawodowej w ciągu godziny przed snem i śpią mniej, ponieważ wcześnie wstają. Z tego powodu ponad jedna trzecia osób w tej grupie czuje się zmęczona lub znużona co najmniej trzy dni w tygodniu. Nie jest to zatem sytuacja idealna i wskazuje, że nasz sen nie przebiega w sposób idealny, co potem przekłada się na nasze funkcjonowanie na jawie.

Senna osobowość – kategoria 4

Ta kategoria jest przeznaczona dla nocnych marków lub inaczej mówiąc sów. Ludzie w tej kategorii ożywiają się dopiero w godzinach nocnych. Zazwyczaj są zatrudnieni, ale nie pracują w zwykłym systemie zmianowym pomiędzy 9.00 i 17.00. Przeważnie mają najdłuższy tydzień pracy spośród wszystkich innych grup i śpią mniej niż inni. Jednak regularnie ucinają sobie drzemki i mogą dobrze funkcjonować przy mniejszej ilości snu, ale polegają też w dużym stopniu na kofeinie. Takie podejście do snu w dłuższej perspektywie może odbić się niekorzystanie na naszym zdrowiu i w miarę możliwości należy pracować nad poprawą jakości i wydłużeniem czasu wypoczynku.

Senna osobowość – kategoria 5

Ostatnia, ale również ważna, piąta kategoria składa się z ludzi, którzy uważają, że mają zaburzenia snu. Są sowami, ale mogą też cierpieć na bezsenność. Przeważnie są zmęczeni lub znużeni w ciągu dnia. Badania pokazują również, że odbija się to nie tylko na ich zdrowiu, ale również osobistych relacjach, zwłaszcza z romantycznym partnerem. Z tego powodu warto szukać przyczyny i rozwiązania takiego stanu rzeczy. Konieczny może być nawet kontakt z lekarzem rodzinnym, który pokieruje nas do odpowiednich specjalistów na dalsze badania i diagnostykę.

Zobacz także:

Zrozumienie tego, co dokładnie wpływa na nasz sen, może być kluczem do zaradzenia temu, co go zaburza. Usunięcie wszelkich czynników, które mogą zakłócać drzemkę ma nas doprowadzić do uzyskania regenerującego nocnego odpoczynku. Jeśli masz problemy z zasypianiem, często budzisz się w nocy, czujesz zmęczenie po przebudzeniu lub masz problemy z koncentracją w ciągu dnia, być może powinieneś / powinnaś udać się do lekarza rodzinnego w celu zbadania swojego problemu i skontrolowania ewentualnej bezsenności. Oficjalny test Sleepio jest dostępny na stronie internetowej NHS.uk.