Od klasycznych ikon stylu lat 20. XX wieku, takich jak Clara Bow czy Audrey Hepburn po współczesne influencerki i dziedziczki sławy, pojęcie „it girl” ewoluowało, przystosowując się do zmieniających się trendów i wartości. W niniejszym artykule przyjrzymy się zarówno ikonom minionych dekad, jak i współczesnym it girls, które kształtują oblicze mody i kultury popularnej.

Kim jest it girl?

It girls to termin, który zdobył popularność w świecie mody, rozrywki i kultury. It girl oznacza kobietę, która jest uznawana za wyjątkowo atrakcyjną, modną i charyzmatyczną, zwykle będącą ikoną stylu. Termin ten został wprowadzony do powszechnego użycia w latach 20. XX wieku i odnosił się do młodych kobiet, które stają się ikonami mody, kultury i szeroko pojętego stylu życia. Wśród pierwszych it girls wymienia się kilka wyjątkowych kobiet, takich jak Clara Bow, Jane Birkin, Audrey Hepburn i Grace Kelly, które w różnych okresach historycznych zwróciły na siebie uwagę i stały się symbolem swojej epoki. 

Co to znaczy być it girl?

Bycie it girl to nie tylko posiadanie świetnego gustu i wyczucia w modzie. To również zdolność do przyciągania uwagi mediów oraz posiadanie realnego wpływu na kulturę popularną. Bycie „tą dziewczyną” to połączenie stylu, charyzmy i wpływu społecznego. Wszystko to sprawia, że it girl staje się inspiracją dla wielu osób, zwłaszcza w kontekście mody i kultury. Współczesne it girls nie tylko pojawiają się w kampaniach reklamowych znanych marek modowych - ich wpływy sięgają poza świat mody, obejmując również kulturę popularną.

Oto czym wyróżnia się it girl:

  • Posiada wyjątkowy, rozpoznawalny styl,
  • jest prekursorką nowych trendów,
  • potrafi łączyć klasykę z nowoczesnością,
  • aktywnie działa w mediach społecznościowych, dzieląc się swoim życiem, stylem i projektami,
  • posiada dużą liczbę obserwujących, co świadczy o jej wpływie i popularności,
  • może być związana z przemysłem rozrywkowym jako aktorka, modelka, piosenkarka lub osobowość telewizyjna,
  • uczestniczy w prestiżowych wydarzeniach branżowych, pokazach mody, czy galach filmowych,
  • posiada charyzmę i wyjątkowość, które przyciągają uwagę mediów i fanów,
  • jest postrzegana jako osoba o silnej indywidualności i osobowości.

It girls przez dekady

Styl it girls jest nieskończonym źródłem inspiracji. Dziś szukając modowych inspiracji, czerpiemy nie tylko ze stylu współczesnych it girls. „Te dziewczyny” minionych dekad, są równie inspirujące, co gwiazdy młodego pokolenia. Chloë Sevigny, Mischa Barton i Alexa Chung to trzy wyjątkowe postacie, które w znaczący sposób wpłynęły na świat mody i stały się ikonami stylu w swoich dekadach. Sprawdź, czym wyróżniał się ich styl.

Chloë Sevigny

Chloë Sevigny to ikona stylu lat 90. Zyskała uznanie nie tylko jako utalentowana aktorka, ale również jako prekursorka wielu trendów. Jej niekonwencjonalny i eklektyczny styl stał się inspiracją dla wielu kobiet. Estetyka Chloë podkreślała jej indywidualność zarówno na ekranie jak i na czerwonym dywanie.

Ron Galella/Ron Galella Collection via Getty Images

Zobacz także:

Chloë Sevigny w 1998 roku.

Mischa Barton

Mischa Barton, znana głównie z roli Marissy Cooper w serialu „The O.C.” stała się również rozpoznawalną postacią w świecie mody. Rola w ikonicznym serialu oraz delikatny i dziewczęcy styl Mischy przyciągnął uwagę mas i uczynił ikoną młodego pokolenia i inspiracją dla wielu fanów w latach 2000.

Dimitrios Kambouris/WireImage

Mischa Barton w 2004 roku.

Alexa Chung

Alexa Chung to brytyjska modelka, prezenterka telewizyjna, projektantka mody i ikona stylu. Jej wyjątkowy styl, lekko niechlujna elegancja i zdolność do łączenia klasyki z nowoczesnością, sprawiły, że stała się inspiracją dla wielu kobiet na całym świecie. Alexa Chung znakomicie łączy klasyczne elementy z nowoczesnymi akcentami. Jej charyzmatyczna obecność w mediach sprawiła, że stała się nie tylko ikoną stylu, ale także wpływową postacią w branży modowej.

Karwai Tang/WireImage

Alexa Chung w 2016 roku.

Te trzy ikoniczne it girls reprezentują różne dekady i style, ale wszystkie z powodzeniem przekształciły swoje indywidualne podejścia do mody, stając się inspiracją dla innych kobiet. Ich wpływ jest nadal widoczny w dzisiejszej modzie, gdzie odważne wybory i indywidualny styl są cenione równie wysoko, co klasyczna elegancja.

Współczesne it girls

W dzisiejszym dynamicznym świecie w którym trendy wyznaczają media społecznościowe, it girls pełnią istotną rolę w kształtowaniu trendów i inspirują miliony kobiet na całym świecie. Z jednej strony, możemy sięgnąć wstecz i czerpać inspiracje od ikon stylu minionych dekad, takich jak Chloë Sevigny czy Mischa Barton. Z drugiej strony, współczesne it girls też zdobywają serca fanów dzięki swojemu niepowtarzalnemu stylowi, charyzmie i obecności w mediach społecznościowych.

Wśród nich wyróżniają się postacie, które nie tylko pojawiają się na wybiegach największych domów mody, ale także stały się nieodłącznym elementem kultury popularnej poprzez swoje zaangażowanie w różnorodne dziedziny życia publicznego. Przyjrzyjmy się zatem kilku współczesnym ikonom stylu, które nie tylko definiują aktualne trendy, ale również inspirują do wyrażania własnej osobowości przez modę.

Kendall Jenner

Kendall Jenner, jedna z sióstr z klanu Kardashian-Jenner, zyskała ogromną popularność jako modelka, głównie dzięki udziałowi w wielu prestiżowych kampaniach i pokazach mody. Jej styl, obecność na Instagramie i uczestnictwo w najważniejszych wydarzeniach modowych sprawiły, że stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie mody.

Getty Images / Gotham

Gigi Hadid

Gigi Hadid, modelka i osobowość telewizyjna, zdobyła rozgłos dzięki udziałowi w kampaniach znanych marek i charyzmatycznemu wizerunkowi. Jej styl, zarówno na wybiegach, jak i w codziennym życiu, przyciągnął uwagę mediów i fanów mody.

Getty Images / Gotham / Contributor

Cara Delevingne

Brytyjska modelka Cara Delevingne stała się jedną z najważniejszych twarzy mody w latach 2010. Znana z charakterystycznego wyglądu i ekscentrycznego stylu, Delevingne zdobyła popularność nie tylko jako modelka, ale również jako aktorka.

Getty Images / Jose Perez/Bauer-Griffin / Contributor

Hailey Bieber

Hailey Baldwin, obecnie znana jako Hailey Bieber, po ślubie z Justinem Bieberem stała się rozpoznawalną postacią w świecie mody i mediów społecznościowych. Jej styl, naturalna uroda i obecność na Instagramie przyczyniły się do jej statusu it girl.

Getty Images / Ilya s Savenock

Zendaya

Zendaya, początkowo znana z ról w produkcjach Disneya, rozwinęła się w utalentowaną aktorkę, piosenkarkę i ikonę mody. Jej wybory modowe na czerwonym dywanie stały się tematem rozmów, a jej wszechstronność sprawiła, że stała się jedną z najciekawszych postaci młodego pokolenia.

Getty Images / Marc Piasecki / Contributor

It girls a nepo babies

Zjawisko it girls oraz nepo babies idzie ze sobą w parze. Dyskusja na temat nepo babies, czyli dzieci celebrytów, które stają się ikonami mody i pop kultury, tylko ze względu na fakt posiadania znanych rodziców, jest ostatnio nadzwyczaj gorąca. W wielu przypadkach to właśnie uprzywilejowane pochodzenie staje się przepustką do świata znanych i bogatych. Córki znanych rodziców stają się it girls tylko ze względu na pochodzenie. 

W 2023 roku możemy obserwować kolejne pokolenie nepo babies, które dziedziczy urok, styl i sławę swoich znanych rodziców. Lilly Rose Depp, córka Johnny'ego Deppa i Vanessy Paradis, wciąż jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w tym gronie. Nie jest to jednak nowe zjawisko - sięga ono poprzednich dekad. Nie można zapominać o wcześniejszych nepo babies, takich jak Liv Tyler, córce Stevena Tylera, czy Zoë Kravitz, córce muzyka Lenny'ego Kravitza

Karwai Tang / Contributor / Getty Images

Wszystkie te kobiety łączy nie tylko dziedziczona sława, ale także zdolność definiowania własnego niepowtarzalnego stylu i wpływ na modę oraz kulturę. To dowód, że fenomen nepo babies jest trwałym elementem świata rozrywki, który ewoluuje z pokolenia na pokolenie.

Kto jest teraz it girl?

W dzisiejszym świecie kultury pop i mediów społecznościowych, współczesne it girls często wyłaniają się spośród influencerek, które zdobywają ogromną popularność i mają wpływ na młode pokolenie dzięki swojej obecności w internecie. Matilda Djerf, Madeline Argy i Emma Chamberlain to trzy wyjątkowe postacie, które zyskały rozgłos nie tylko dzięki swojemu wyjątkowemu stylowi, ale także za sprawą autentyczności i zdolności do budowania silnych więzi z ich społecznością fanów.

emmachamberlain/instagram.com

Matilda Djerf wyróżnia się swoim eleganckim stylem, Madeline Argy emanuje pozytywną energią i entuzjazmem, natomiast Emma Chamberlain zdobyła popularność dzięki swojej dowcipnej osobowości i autentycznemu podejściu do życia. Te influencerki nie tylko inspirują ze względu na swoje wybory modowe, ale także podkreślają wartość bycia sobą i dzielenia się swoimi życiowymi doświadczeniami. To wyjątkowe połączenie sprawia, że stają się prawdziwymi ikonami dla współczesnego pokolenia.

Kolejna it girl, która w ostatnich sezonach sporo namieszała w świecie mody to bezkompromisowa Julia Fox. Jej ekstrawaganckie podejście do stylu, wyrazista osobowość i niebanalne podejście do życia sprawiły, że stała się jedną z najbardziej fascynujących postaci współczesnego świata rozrywki. W czasach, gdy autentyczność i oryginalność są cenione równie wysoko, co estetyka, Julia Fox wyróżnia się jako osoba, która nie boi się wyrażać swoich przekonań, zarówno w modzie, jak i w życiu codziennym. Jej historia jest inspirującym przykładem dla tych, którzy dążą do tego, aby być sobą, niezależnie od konwencji czy oczekiwań społecznych. Julia Fox bez zwątpienia zapisze się w historii jako jedna z najbardziej znaczących it girls współczesnego pokolenia.

It girls pełnią ważną rolę nie tylko jako ikony stylu, ale również jako inspiracja dla milionów osób na całym świecie. Od wyjątkowej elegancji Audrey Hepburn po ekstrawagancką autentyczność Julii Fox, każda z tych niezwykłych kobiet wpisała się w historię swojej epoki, pozostawiając trwały ślad w kulturze i modzie. Niezależnie od tego, czy to legendarne postaci lat minionych, czy świeżo upieczone gwiazdy mediów społecznościowych, it girls kontynuują inspirowanie nas swoim stylem, charyzmą i indywidualnością. Współczesne ikony i dziedziczki sławy, podobnie jak ich poprzedniczki, demonstrują, że bycie „tą dziewczyną” to nie tylko kwestia modnych ubrań, ale również odwagi do bycia sobą w świecie, który zawsze pragnie nowości i autentyczności.