W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się o planowanym otwarciu galerii handlowych, które zamknięto kilka tygodni temu z powodu pandemii koronawirusa. Rząd poinformował o wdrożeniu od 4 maja kolejnego etapu odmrażania gospodarki, w ramach którego zostaną otwarte nie tylko sklepy w centrach handlowych, ale również muzea, przedszkola i żłobki, hotele oraz ośrodki rehabilitacyjne. Chociaż powoli rząd łagodzi obostrzenia związane z wirusem Covid-19, wciąż należy zachować pewne środki ostrożności. Jak będą wyglądały teraz zakupy w galeriach handlowych? Sprawdźcie poniżej. 

Zakupy w galeriach handlowych – ograniczenia

W dniu dzisiejszym zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych, ale z pewnymi ograniczeniami, ponieważ niektóre obszary wciąż pozostaną zamknięte. Należą do nich kluby fitness i siłownie, kina, place zabaw dla dzieci oraz strefy gastronomiczne, czyli restauracje oraz tzw. food court. Co z przymierzaniem ubrań? W niektórych sklepach wygląda to tak, że przymierzalnie będą dezynfekowane po każdym kliencie, np. w sklepach Guess. Dostęp do przymierzalni został ograniczony do jednej osoby. Dodatkowo na życzenie klientów, ubrania przed przymierzeniem mogą być wyprasowane żelazkiem parowym. W salonach Guess będą dostępne pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk, a także obowiązek noszenia nie tylko maseczek, ale również rękawiczek. 

Są także salony, które nie zdecydowały się na otwarcie przymierzalni, ponieważ uznały to za narażenie zdrowia konsumentów. Należy do nich H&M, który zapowiedział również obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem do sklepu. Szwedzka sieciówka zaapelowała także o płatności bezgotówkowe z zaznaczeniem jednak, że płatność gotówką jest możliwa. 

Zara otwiera swoje sklepy stacjonarne jeszcze przed otwarciem galerii handlowych! Które sklepy są otwarte? >>>

Zakupy w galeriach handlowych – bezpieczeństwo

Aby zachować bezpieczeństwo w galeriach handlowych i zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem, wprowadzono szereg obostrzeń. Przede wszystkim w każdym centrum będzie możliwość zakupienia maseczek jednorazowych. Każdy klient będzie musiał mieć maseczkę lub w inny sposób zakryć twarz – np. chustą lub szalikiem. Niepoprawnie noszona maska jest uznawana za jej brak, dlatego należy zadbać o zakrycie nosa i ust. Przypominamy, że zakrywanie twarzy jest obowiązkowe – za brak maseczki lub chustki grozi mandat w wysokości 500 zł. Co więcej, w kilku miejscach na terenie galerii pojawią się punkty, w których klienci będą mogli zdezynfekować ręce. W trosce o bezpieczeństwo wprowadzono również obowiązek odstępu między klientami, a także pracownikami. Zakupy zrobimy w odległości 2 metrów. Ponadto w galeriach zostaną wydzielone specjalne strefy, do których trafią klienci oraz pracownicy z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Zostaną w nim do momentu konsultacji z lekarzem. Zapowiedziano również, że centra handlowe będą regularnie wietrzone, a większość drzwi pozostanie w tym celu otwartych.