Jak często myć włosy? 

Jak często myć włosy? To pytanie pojawia się na forach internetowych i grupach na Facebooku chyba częściej, niż to dotyczące odpowiedniego preparatu. Dzieje się tak nie bez powodu. Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, ilu ekspertów w kwestii włosów. Jak wiec jest w rzeczywistości? Zasięgnęłyśmy opinii specjalistek i specjalistów, aby rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.

Codzienne mycie włosów

Tak naprawdę włosy nie wymagają codziennego mycia - dermatolodzy mówią, że raz na dwa, trzy, nawet cztery dni (tak, naprawdę!) wystarczy. Inna sprawa, że ilość preparatów, których używamy pielęgnacji i stylizacji często mocno je obciąża i powoduje, że codzienne mycie okazuje się jednak nie do uniknięcia, bo przestymulowane nadmiarem użytych produktów gruczoły łojowe działają podwójną parą i nie pozwalają z tego żmudnego dla wielu (zwłaszcza przy długich włosach) obowiązku zrezygnować. 

Jaki wybrać szampon?

Co do szamponów, jeśli wolicie częstsze, a nawet codzienne mycie (my nie potrafimy z tego zrezygnować), warto odstawić te ze specjalnym przeznaczeniem (np. do włosów przetłuszczających się) na rzecz najłagodniejszych - bezzapachowych i co najważniejsze - przezroczystych (nie perłowych); prosty skład powoduje, że mają działanie hipoalergiczne i nie będą nasilać problemów już istniejących (np. łupieżu, łojotoku czy przesuszenia włosów), jeśli są stosowane często. I jeszcze jedno - wiele zalecanych szamponów się nie pieni albo pieni się słabo. Warto pamiętać, że to zaleta, bo jego skuteczność wcale nie zależy od ilości wytwarzanej piany. Wręcz przeciwnie - mała jej ilość świadczy o delikatności produktu.

Mycie włosów bez szamponu (jak często myć włosy suchym szamponem)

Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie suchy szampon - nie obciążą włosów, nie wymaga wody, a oprócz działania odświeżającego także stylizuje! Dlatego w przypadku suchego szamponu pytanie jak często myć włosy nabiera zupełnie innego ciężaru - tutaj można działać praktycznie bez ograniczeń. Co więcej, na rynku jest ogromny wybór, a półki w drogeriach aż uginają się od tego typu preparatów. Jeśli chodzi o ceny, te średniopółkowe niczym nie ustępują najdroższym. 

 

Mycie włosów

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas mycia włosów? Nie chodzi tylko o szampon. Najważniejsze to uważne spłukanie, tak żeby resztki preparatu nie zostały przy linii włosów i skierowanie strumienia wody na tył głowy, tak by woda razem z szamponem nie miały styczności z twarzą. Jeśli zauważyliście u siebie tendencję do pojawiania się pryszczy właśnie w tym miejscu - to właśnie efekt niewłaściwej pielęgnacji włosów na etapie mycia.

Częste mycie włosów

Warto czasem pokusić się o peeling - skóra głowy tak samo się za to odwdzięczy, jak ta na twarzy. Są marki, które tworzą preparaty specjalnie dedykowane tym okolicom, np. London Labs dostępna w Galilu. Masaż poprawi ukrwienie skóry głowy i przygotuje włosy na przyjęcie kosmetyków pielęgnacyjnych. Te warto aplikować nie częściej niż raz na tydzień - tyle włosom w zupełności wystarczy. 

Jak myć włosy?

Niby banał, a jednak okazuje się, że na tym etapie także zdarza się nam popełniać błędy. Przede wszystkim chodzi o ilość preparatu myjącego - do umycia całej głowy wystarczy kleks wielkości ziarenka grochu. Co więcej, zgodnie z radą dermatologów warto skupić się na delikatnym masowaniu głowy (ale bez pocierania skóry głowy!), a resztę włosów zostawić w spokoju - piana spływająca po nich w czasie spłukiwania doskonale wykona swoje zadanie. No i dokładne spłukiwanie - na włosach nie powinna zostać nawet najmniejsza ilość szamponu. 

Jak często myć włosy specjalistycznym szamponem?

Kuracje specjalistyczne mają to do siebie, że wymagają regularnego stosowania dedykowanych preparatów. W przypadku łupieżu, czy przesuszonych farbowaniem włosów, albo też tych przetłuszczających się, myjemy je codziennie - i nie da się tego uniknąć.  Zwłaszcza, jeśli temu ostatniemu towarzyszy wypadanie włosów - może to być znak, że potrzebują one dodatkowego dotlenienia. Warto pamiętać, że łój gromadzący się na skórze głowy zawiera szkodliwy dihydrotestosteron, który powoduje zmniejszenie ilości tlenu docierającego do mieszków włosowych. To dodatkowo może nasilać problemy. W tym wypadku więc codzienne mycie będzie więc obowiązkowe, bo ma działanie wzmacniające włosy i pobudzające je do zdrowego, niezakłóconego niczym wzrostu. 

A jakie są Wasze przyzwyczajenia? Wiecie, jak często myć włosy według dermatologów, a jak jest u Was? Jak często to robicie?