Nie jest tajemnicą że zdrowie męskich klejnotów w dużym stopniu decyduje o kondycji seksualnej mężczyzny oraz jego możliwościach reprodukcyjnych. To w nich wytwarzane są plemniki oraz męskie hormony, w tym testosteron. Z tej racji tak ważne jest, aby właściwie i mądrze dbać o jądra. Co to znaczy? Ważne jest unikanie ich przegrzewania, nie narażanie na ucisk oraz wspomaganie ich funkcjonowania - poprzez zdrową dietę i regularne uprawianie sportu. Brzmi jak banał? Możliwe. Warto mieć jednak na uwadze, że brak troski o zdrowie jąder może negatywnie odbić się nie tylko na ich funkcjach reprodukcyjnych, ale także powodować problemy z seksem. A tego przecież żaden szanujący się facet nie chce. Co zatem może zaszkodzić jądrom, a tym samym ich właścicielom?

Jądra – co im szkodzi?

Każdy facet powinien pamiętać, że jądra nie lubią gorąca. Optymalna temperatura dla ich pracy i funkcjonowania powinna być o 4 st. C niższa od ciepłoty ciała. Z tej racji, mimo nachalnych mód i kampanii reklamowych  niewskazane jest noszenie obcisłych bokserek i spodni, które ciasno przylegają do ciał, a tym samym powodują ucisk i przegrzanie męskich okolic intymnych. To jednak nie wszystko. Jądrom, tak jak naszym mięśniom i kręgosłupowi, szkodzi siedzący tryb życia. Jeśli siedzisz po kilka lub kilkanaście godzin dziennie, rób regularne przerwy na rozprostowanie nóg. Lekarze odradzają też trzymanie laptopa na kolanach. Takie zachowanie powoduje, że rozgrzany sprzęt podwyższa temperaturę okolic krocza. Także od tej pory: filmy wieczorową porą tylko ze stolika nocnego!

Jądra – pielęgnacja, używki, dieta

Na jądra negatywnie potrafią wpływać także wielogodzinne moczenie w gorącej wodzie, upał oraz pomieszczenia, w których permanentnie utrzymuje się zbyt wysoka temperatura. Nie bez znaczenia jest jednak także to, jak traktujemy cały nasz organizm. Negatywny wpływ na męskie klejony mają – tu nie będziemy oryginalni - alkohol, papierosy i śmieciowe jedzenie. Jeśli chcesz jak najdłużej (i jak najefektywniej) korzystać z dobrodziejstwa, jakim są Twoje jądra, wzbogać swoją dietę w produkty bogate w cynk, selen, witaminę C, E oraz kwas foliowy. Składniki te odpowiadają za prawidłową budowę i ruchliwość plemników, a przy okazji warunkują optymalny poziom testosteronu w organizmie. Od nasion dyni, słonecznika, kiełków i orzechów męskości Ci nie ubędzie, a wręcz przeciwnie!

Jądra – jak o nie dbać?

Okazuje się, że istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, aby zmniejszyć negatywne skutki przegrzania jąder. Starą, ale skuteczną metodą jest zanurzanie ich dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem) na kilka minut w chłodnej wodzie. Medycyna naturalna zaleca ten sposób zwłaszcza zawodowym kierowcom, którzy za kółkiem spędzają po kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Mamy nadzieję, że pamiętają o tym Robert Kubica i Krzysztof Hołowczyc! Podczas codziennej kąpieli warto też stosować naprzemienne zimne i ciepłe strumienie wody nakierowane na jądra. Ważne jest jednak, żeby nie były one ani lodowate, ani parzące!

Czytaj więcej na stronie 2: