Wydaje nam się, że wrogiem numer jeden idealnej fryzury zimą jest czapka. Oczywiście jest w tym trochę prawdy, ale ostatecznie nie powinniśmy z niej rezygnować, ponieważ zdrowie jest najważniejsze, a z elektryzującymi się i suchymi włosami jesteśmy w stanie sobie poradzić. Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów zimą? Niskie temperatury mają wpływ na skórę głowy, spowalniając pracę gruczołów łojowych, przez co skóra jest pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej, a co za tym idzie bardziej podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Podpowiadamy, co robić, aby włosy nie utraciły blasku podczas najbliższych miesięcy, jak je odżywić i nawilżyć.

Jak często myć włosy? Opinia dermatologów może was zaskoczyć... >>>

Pielęgnacja włosów zimą – jak dbać o elektryzujące się włosy?

Nasze włosy elektryzują się szczególnie zimą z kilku powodów. Po pierwsze, są przeciążone od ciągłego pocierania o sztuczne włókna, z którymi mają kontakt i wytwarzają ujemnie naładowane cząsteczki, które wzajemnie się odpychają. Im bardziej suche i zniszczone włosy, tym bardziej są podatne na elektryzowanie. Jest jednak parę rzeczy, które możecie zrobić, aby temu zapobiec i poprawić ich kondycję. Zaopatrzcie się w czapkę z naturalnych włókien, np. z wełny. Kolejnym krokiem jest aplikacja odżywki, która ma w składzie składniki antystatyczne lub wygładzające. Następny krok to inwestycja w szczotkę z naturalnego włosia oraz suszarki z jonizacją, która zapobiega elektryzowaniu się włosów.

Jak pielęgnować suche włosy zimą?

Jak rozpoznać, że włosy są przesuszone? Zazwyczaj są bardziej łamliwe i pozbawione blasku. W tym wypadku kluczem do zadbanych i odżywionych włosów jest regularne nawilżanie poprzez stosowanie odżywki po każdym umyciu oraz maski raz w tygodniu. W styczniu i lutym ten nawyk powinien wejść Wam w krew, a na pewno po kilku dniach stosowania takich preparatów zauważycie różnicę i przygotujecie włosy na równie wymagające upały.

Co zrobić, gdy włosy przetłuszczają się zimą?

Włosy zimą nie mają łatwo, ponieważ a) są narażone na ciągły kontakt z materiałem, b) różnice temperatur dezorientują gruczoły łojowe, które wpływają na to, że skóra głowy jest przetłuszczona. Ważne jest to, aby myć włosy tyle razy, ile potrzebujecie – może to być nawet codziennie, ale należy w tym celu używać specjalnego szamponu. Musi być delikatny i nie obciążać włosów. W drogeriach kosmetycznych znajdziecie wiele produktów micelarnych, które są bardzo łagodne i dokładnie oczyszczają skórę.

Teraz już wiecie, jak pielęgnować włosy zimą. Jeśli weźmiecie sobie nasze rady do serca, Wasze włosy na pewno się odwdzięczą i bez trudu je ujarzmicie!