Zrobiłam to, co wszyscy odradzają. W ciągu miesiąca zmieniłam całe swoje życie – zostałam mamą, przeprowadziłam się i zmieniłam pracę - mówi Randi Zuckerberg, była CEO i rzeczniczka prasowa Facebooka. - W pewnym momencie poczułam, że nie daję sobie z tym wszystkim rady”. Randi postanowiła coś z tym zrobić. Obiecała sobie, że kończy z poczuciem winy. „Miałam do siebie nieustanne pretensje, głównie dotyczące tego, że nie jestem perfekcyjna przez cały czas (a tak naprawdę ani przez chwilę). Że nie mam idealnej garderoby, ciała bez skazy, piję za dużo kawy, jem za dużo glutenu, podejmuję ryzyko zawodowe, nie odpowiadam na wszystkie maile, nie jestem perfekcyjną matką, żoną i przyjaciółką” - wyjaśnia Randi w felietonie dla „Quartz”.

Zaczęła się zastanawiać nad tym, jak wiele czasu traci na ciągłe przepraszanie za to, że nie daje rady. Pomyślała, że mantra, którą sobie codziennie powtarzamy: „Możesz mieć wszystko, możesz robić wszystko”, jest bez sensu, bo nie da się zachowywać równowagi (np. między życiem zawodowym i prywatnym, hahaha), robiąc wszystko naraz. Randi stwierdziła, że jej efektywność jest większa, gdy ostrożniej i uważniej wybiera sobie priorytety na każdy dzień. Podzieliła życie na pięć podstawowych sfer (lista obok) i postanowiła codziennie realizować swoje plany tylko w trzech z nich. Czyli np. w poniedziałek zajmuje się pracą, śpi dłużej i spędza popołudnie w parku z rodziną. Ale w tym dniu nie uprawia już sportu, nie spotyka się z przyjaciółmi ani nie czyta książek. Randi przetestowała ten system i stwierdziła, że działa. Dlatego napisała książkę „Wybierz trzy. Możesz mieć wszystko (ale nie każdego dnia)”. „Moja metoda ułatwia skupienie się na tym, co ważne, i wprowadza w życie równowagę” - mówi Randi. Warto spróbować! 

Zobacz także: Jak efektywnie się uczyć? Poznajcie kilka sprawdzonych sposobów!

5 sfer życia, z których codziennie wybierasz tylko 3 (wg Randi Zuckerberg)

1. Praca

Wszystkie projekty, które angażują twój czas i w zamian za to przynoszą ci pieniądze lub jakąkolwiek inną formę gratyfikacji (są realizacją twojej pasji, dają ci poczucie sensu, przynależności do „sprawy” lub „grupy” albo są drogą do jakiegoś długofalowego celu). 

2. Sen

Ta nieznośna, zachłanna czynność, która zabiera 30 proc. każdego twojego dnia (jeżeli masz szczęście!).  

Zobacz także:

3. Rodzina

To może być rodzina, w której się urodziłaś, ta, którą stworzyłaś, lub ta, którą sobie wybrałaś. 

4. Przyjaciele

Gdy myślisz o przyjaciołach, zazwyczaj chodzi o najbliższe osoby w twoim życiu. Ja zwykle myślę też wtedy o swoich  zainteresowaniach. O wszystkim, co sprawia mi przyjemność i nie ma związku z pracą ani z rodziną.  

5. Fitness

Gdy widzimy to słowo, zwykle  myślimy o pocie i sprzęcie do ćwiczeń. Dla mnie to szersza kwestia - pod tym pojęciem rozumiem dbanie o siebie pod względem fizycznym i psychicznym, wellbeing, mindfulness, zarządzanie stresem i zdrowe odżywianie.

Teraz ustal priorytety na dany dzień. Bardzo mi przykro, ale nie możesz wybrać wszystkich pięciu sfer. Ani dzisiaj, ani jutro, ani nigdy. 
Jeżeli naprawdę chcesz być świetna w tym, co robisz, wybierz trzy. 

Zobacz także: 5 sygnałów, które oznaczają, że tkwisz w związku typu situationship