Co powoduje powstawanie niedoskonałości na skórze tłustej?

O skórze tłustej mówimy, gdy gruczoły łojowe zaczynają produkować nadmierną ilość sebum. Najczęściej jest to problem okresu dojrzewania, związany ze zwiększoną aktywnością i stężeniem hormonów androgenowych.

Na ogół problem nadmiernego wydzielania sebum i pojawiania się związanych z tym niedoskonałości skórnych przemija wraz z zakończeniem okresu dojrzewania. Niekiedy jednak nadaktywność gruczołów łojowych utrzymuje się przez całe życie. Zwykle jest to skutek zaburzeń hormonalnych, które mają charakter dziedziczny. Może być to także wywołane nadmiernym stresem czy nieprawidłowo zbilansowaną dietą.

Należy pamiętać, że sama produkcja sebum przez gruczoły zlokalizowane w skórze właściwej jest zjawiskiem jak najbardziej pożądanym. Substancja ta tworzy bowiem warstwę, która chroni skórę przed nadmierną utratą wody i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, mogących działać na cerę drażniąco. Mowa np. o składnikach produktów do kąpieli, dymie, promieniowaniu słonecznym.

Problem zaczyna się wówczas, gdy produkcja sebum jest zbyt duża w stosunku do potrzeb skóry. Wtedy warto wdrożyć do codziennej pielęgnacji zasady, które zapobiegną powstawaniu zaskórników i czerwonych (niekiedy bolesnych) wykwitów.

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry tłustej i ze skłonnością do trądziku

Podstawą pielęgnacji cery tłustej z niedoskonałościami jest właściwe zbilansowanie diety. Postaw na produkty bogate w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Zrezygnuj natomiast z żywności wysokoprzetworzonej i typu fast food.

Wybierając kosmetyki pielęgnacyjne, zwróć uwagę, by były to preparaty przeznaczone do cery tłustej. Są one bowiem komponowane w taki sposób, by nie tylko ograniczyć produkcję sebum, ale i zapobiegać powstawaniu zmian skórnych. Muszą to być również preparaty o właściwościach nawilżających.

Warte uwagi są produkty pielęgnacyjne na bazie kannabidiolu pozyskiwanego z konopi włóknistych. Kosmetyki można znaleźć w ofercie producenta kosmetyków do cery tłustej i trądzikowej. Są to preparaty, które pielęgnują cerę ze skłonnością do łojotoku i dodatkowo chronią ją przed wpływem czynników zewnętrznych, zapobiegając jej wysuszaniu.

Zobacz także:

Możesz zdecydować się na kosmetyki pielęgnacyjne, które zawierają w składzie: rumianek, oczar wirginijski, melisę, szałwię, krzem, mocznik lub rozmaryn. Składniki te mają korzystny wpływ na cerę tłustą z niedoskonałościami.

Codzienna pielęgnacja skóry tłustej i ze skłonnością do trądziku powinna uwzględniać kilka podstawowych etapów:

  • oczyszczanie za pomocą płynu micelarnego oraz żelu lub pianki;
  • tonizację preparatem wolnym od alkoholu, który wysusza skórę;
  • nałożenie kremu o właściwościach sebostatycznych i zwężających pory lub serum, które działa złuszczająco, oczyszczająco i sebostatycznie.