Wiele kobiet bagatelizuje to i w swojej pielęgnacyjnej rutynie pomija okolice oczu, co na dłuższą metę jest dużym błędem. Cienka skóra pod oczami i na powiekach wymaga specjalnego traktowania, ponieważ różni się od pozostałej części twarzy. Nie bez przyczyny niektóre osoby są narażone na cienie pod oczami i zaczerwienienia. To delikatne miejsce jest szczególnie podatne na czynniki zewnętrzne, przede wszystkim negatywnie wpływa na nie zanieczyszczone środowisko – zarówno na funkcjonowanie, jak i wygląd. Wynika to z jej specyficznej budowy: rzadkie umiejscowienie włókien kolagenowych i elastynowych, brak komórek tłuszczowych oraz liczne i ruchliwe mięśnie decydują o szybkim starzeniu się skóry w tej części twarzy. Podpowiadamy, jak dbać o skórę wokół oczu, czym się charakteryzuje i co zrobić, aby opóźnić proces jej starzenia.

Pierwsze zmarszczki – jak opóźnić moment ich pojawienia się? >>>

Skóra wokół oczu – wszystko, co musisz wiedzieć

Skóra wokół oczu jest delikatna i bardzo cienka – tak naprawdę najcieńsza na całej twarzy, ponieważ jej grubość wynosi zaledwie 5 milimetrów. W związku z tym powinniśmy wyjątkowo o nią dbać, a pielęgnacyjne rytuały powinny na stałe wejść do codziennej pielęgnacji. Jednak zanim przejdziemy do tej części, przyjrzymy się lepiej skórze wokół oczu. Z czego jest zbudowana i co się za nią kryje oraz co sprawia, że jest podatna na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne w większym stopniu niż inne części twarzy? Po pierwsze nie ma żadnej „podpory”, to znaczy brakuje jej komórek tłuszczowych. Skóra pod oczami nie ma również warstwy lipidowej, przez co jest pozbawiona ochrony. Co więcej, ma słabsze krążenie krwi i limfy. Natomiast znajdują się tam całkiem liczne mastocyty, czyli komórki tyczne odpowiedzialne za wzmożone reakcje alergiczne. Skóra wokół oczu jest zbudowana z licznych i ruchliwych mięśni. Mięsień okrężny oka to najczęściej wykorzystywany element twarzy, który jest w ciągłym ruchu. To wszystko sprawia, że na skórze pod oczami widoczne jest zmęczenie, smutek oraz stres, a zmarszczki występują szybciej niż w pozostałej części twarzy.

Najlepsze kremy pod oczy – rozjaśniają cienie, nawilżają i zapobiegają powstawaniu zmarszczek >>>

Pielęgnacja skóry pod oczami – na co zwrócić uwagę

Skóra wokół oczu nie powinna być traktowana po macoszemu, a nawilżający krem przeznaczony do tego miejsca nie wystarczy. Pierwszym, podstawowym krokiem w zadbaniu o skórę wokół oczu jest demakijaż, który musi być wykonywany bardzo dokładnie, ponieważ pozostałości kosmetyków mogą podrażnić cienką skórę. Wskazany jest płyn micelarny lub żel do mycia twarzy (ale tylko taki, który nadaje się również do oczu). Regularny i skrupulatny demakijaż jest podstawą w dbaniu o skórę wokół oczu. Następnym krokiem jest stosowanie kremu pod oczy, dobranego zgodnie z tym, czego potrzebuje Wasza cera: przeciwzmarszczkowy, rozjaśniający lub zmniejszający obrzęk specyfik. Sprawdźcie poniżej, jaki dokładnie produkt powinniście wybrać i co muszą zawierać, aby były skuteczne.

Pielęgnacja skóry wokół oczu – składniki, które powinny zawierać preparaty stosowane pod oczy

Wybierając produkt stosowany pod oczy, musicie zwrócić uwagę na składniki kremów i innych specyfików. W celu natłuszczenia i stworzenia warstwy ochronnej wybierzcie taki, który zawiera oleje roślinne lub masło shea, które dodatkowo wzmacniają skórę. Jeśli zależy Wam na rozjaśnieniu, wybierzcie krem z witaminą C, która wygładza też drobne zmarszczki i stymuluje syntezę kolagenu. Natomiast witamina F zapewnia długotrwałe i głębokie nawilżenie.

Oprócz kremów pod oczy, istnieje szereg innych produktów, wspomagających pielęgnację skóry pod oczami. Zaliczają się do nich np. płatki pod czy, działające jak kompres. Najlepiej działają żelowe produkty, przynoszące jednocześnie ulgę i napinające cienką skórę. Innym sposobem na zmarszczki i cienie pod oczami jest serum, które sprawdzi się w dbaniu o cerę dojrzałą, ponieważ zawiera o wiele większe stężenie aktywnych składników niż w kremach. Dzięki płynnej, półpłynnej lub żelowej formule wchłaniają się też lepiej niż pozostałe produkty.

Zobacz także: