Krostki po goleniu miejsc intymnych i nie tylko to problem, który zna chyba większość z nas. Z pewnością przynajmniej raz po depilacji okolic bikini, nóg, albo pach z użyciem maszynki do golenia, zauważyłaś niewielkie, czerwone krostki na skórze. Z czym wiąże się ich powstawanie? Czy istnieją sposoby, by wysypka po goleniu się nie pojawiała? I wreszcie – co na krostki po goleniu (czym smarować)? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Krostki po goleniu – dlaczego się pojawiają? [przyczyny]

Najczęstszą przyczyną powstawania wysypki po goleniu jest... nieodpowiednie użytkowanie i przechowywanie maszynki. Zbyt mocne naciskanie w trakcie golenia, tępe ostrza, przechowywanie maszynki w wilgotnym miejscu (np. na wannie) mogą przyczynić się do powstawania krostek po goleniu.

Wysypka po goleniu często pojawia się także u osób o suchej skórze – dlatego, by krostki po goleniu się nie pojawiały, warto dbać o jej odpowiednie nawilżenie, stosując balsamy i kremy przeznaczone do tego typu cery. Koniecznie trzeba pamiętać także, by tuż przed sięgnięciem po maszynkę nie robić peelingu – to jedna z najczęstszych przyczyn pojawiania się krostek po goleniu nóg.

Z kolei krostki po goleniu pod pachami powstają najczęściej wskutek nieodpowiedniego zabezpieczenia skóry – dlatego warto pamiętać, by do depilacji zawsze używać pianki lub żelu przeznaczonego do tego celu i dobranego do rodzaju skóry. Z kolei krosty po goleniu miejsc intymnych powstają na skutek noszenia zbyt obcisłych ubrań – w tym zwłaszcza bielizny – zaraz po depilacji. Wysypka po goleniu miejsc intymnych pojawia się wówczas, bo skóra wciąż jest podrażniona i podatna na uszkodzenia – mocno opinający strój tylko potęguje ten efekt. W konsekwencji pojawiają się właśnie czerwone krostki po goleniu. Jak golić miejsca intymne, żeby nie było krostek? Piszemy o tym w dalszej części artykułu.

Co na krostki po goleniu, czyli jak pozbyć się krostek po goleniu?

Krostki po goleniu powstają na skutek podrażnienia i uszkodzenia naskórka – warto więc szczególnie zadbać o tego typu miejsca. Odpowiednie nawilżenie skóry, użytkowanie maszynki i unikanie zabiegów mogących uszkodzić skórę tuż przed depilacją (np. peeling) zazwyczaj pomagają uniknąć powstawania czerwonych i białych krostek po goleniu. Co jednak, jeśli wypryski już się pojawiły? Czym smarować krostki po goleniu?

Krostki po goleniu powstają na skutek działania bakterii – dlatego warto przetrzeć skórę wacikiem nasączonym octem jabłkowym. Przeciwdziała on infekcjom, łagodzi podrażnienia skóry i przyspiesza gojenie – dzięki temu szybciej pozbędziesz się wysypki po goleniu.

W walce z krostkami po depilacji sprawdzą się także produkty na bazie aloesu – ma on działanie łagodzące i pomaga redukować stany zapalne skóry. Roślina ta znana jest również ze swoich właściwości nawilżających – dlatego żel aloesowy warto stosować również w codziennej pielęgnacji.

Zobacz także:

Gorący kompres również może pomóc w pozbyciu się białych i czerwonych krostek po goleniu. Wystarczy zamoczyć ręcznik lub wacik w gorącej wodzie (nie wrzącej!), a następnie przyłożyć w miejscu powstawania wysypki po goleniu.. Ciepło pomaga w otwieraniu porów i oczyszczaniu krostek – przyczyniając się tym samym do ich szybszego wygojenia.

Krostki po goleniu – jak im zapobiegać? Czyli jak golić okolice bikini, żeby nie było krostek

Krostki po depilacji pojawiają się na skutek uszkodzenia naskórka i obecności bakterii na skórze – warto więc zadbać o odbydwa te aspekty. Aby uniknąć pojawiania się wysypki po goleniu, dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry – stosuj balsamy, kremy i olejki nawilżające, a podczas samego zabiegu odpowiednie do twojego typu skóry pianki i żele. Pamiętaj również, by tuż po zabiegu unikać kontaktu ze słońcem, słoną i chlorowaną wodą oraz ograniczyć korzystanie z sauny – te czynniki mogą się przyczyniać do powstawania czerwonych krostek po goleniu.

Aby uniknąć powstawania wysypki po goleniu, warto pamiętać również o odpowiednim użytkowaniu i przechowywaniu maszynki do golenia. Chodzi o regularną wymianę ostrzy lub całych maszynek (najlepiej po każdej depilacji) lub wyparzanie ich gorącą wodą. Istotny jest sposób ich przechowywania – najlepiej, nie było to miejsce wilgotne, ponieważ to najlepsze warunki dla rozwoju bakterii. Wiesz już jak golić miejsca intymne, żeby nie było krostek? To wcale nie takie trudne!