Krostki po goleniu - dlaczego się pojawiają?

Problem z krostkami po goleniu zna każda z nas – z pewnością przynajmniej raz po depilacji nóg czy pach z użyciem maszynki zauważyłaś niewielkie, czerwone punkciki w tym miejscu. Z czym wiąże się ich powstawanie? Czy można zapobiec wysypce po goleniu?

Najczęstszą przyczyną powstawania pryszczy po goleniu jest nieodpowiednie użytkowanie i przechowywanie maszynki. Zbyt mocne naciskanie w trakcie golenia, tępe ostrza, przechowywanie maszynki w wilgotnym miejscu (np. na wannie) mogą przyczynić się do powstawania krostek po depilacji.

Wysypka po goleniu może również powstawać, gdy jesteś posiadaczką suchej skóry – dlatego warto dbać o jej odpowiednie nawilżenie, stosując balsamy i kremy przeznaczone do tego typu cery. Pamiętaj również, by przed zabiegiem nie robić peelingu - szczególnie przyczynia się to do powstawania krostek na nogach po goleniu.

Krostki pod pachami po goleniu powstają najczęściej wskutek nieodpowiedniego zabezpieczenia skóry – dlatego pamiętaj, by zawsze do depilacji używać pianki lub żelu przystosowanego w tym celu i dobranego do twojego rodzaju skóry. Z kolei krostki po goleniu w strefie bikini powstają na skutek noszenia zbyt obcisłych ubrań – zwłaszcza bielizny – bezpośrednio po depilacji. Skóra wciąż jest podrażniona i podatna na uszkodzenia – mocno opiniający strój tylko potęguje ten efekt. W konsekwencji w tym miejscu mogą pojawić się czerwone krostki po goleniu.

Jak pozbyć się krostek po goleniu?

Krostki po goleniu powstają na skutek podrażnienia i uszkodzenia naskórka – warto więc szczególnie zadbać o tego typu miejsca. Odpowiednie nawilżenie skóry, użytkowanie maszynki i unikanie zabiegów mogących uszkodzić skórę tuż przed depilacją (np. peeling) zazwyczaj pomagają uniknąć powstawania czerwonych i białych krostek po goleniu. Co jednak, jeśli wypryski już się pojawiły? Czym smarować krostki po goleniu?

Krostki po goleniu powstają na skutek działania bakterii – dlatego warto przetrzeć skórę wacikiem nasączonym octem jabłkowym. Przeciwdziała on infekcjom, łagodzi podrażnienia skóry i przyspiesza gojenie – dzięki temu szybciej pozbędziesz się wysypki po goleniu.

Pasta cukrowa do depilacji: jak krok po kroku wykonać depilację pastą cukrową? >>>

W walce z krostkami po depilacji sprawdzą się także produkty na bazie aloesu – ma on działanie łagodzące i pomaga redukować stany zapalne skóry. Roślina ta znana jest również ze swoich właściwości nawilżających – dlatego żel aloesowy warto stosować również w codziennej pielęgnacji.

Gorący kompres również może pomóc w pozbyciu się białych i czerwonych krostek po goleniu. Wystarczy zamoczyć ręcznik lub wacik w gorącej wodzie (nie wrzącej!), a następnie przyłożyć w miejscu powstawania wysypki. Ciepło pomaga w otwieraniu porów i oczyszczaniu krostek - przyczyniając się tym samym do ich szybszego wygojenia.

Krostki po goleniu - jak im zapobiegać?

Krostki po depilacji pojawiają się na skutek uszkodzenia naskórka i obecności bakterii na skórze – warto więc zadbać o odbydwa te aspekty. Aby uniknąć pojawiania się wysypki po goleniu, dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry – stosuj balsamy, kremy i olejki nawilżające, a podczas samego zabiegu odpowiednie do twojego typu skóry pianki i żele. Pamiętaj również, by tuż po zabiegu unikać kontaktu ze słońcem, słoną i chlorowaną wodą oraz ograniczyć korzystanie z sauny – te czynniki mogą się przyczyniać do powstawania czerwonych krostek po goleniu.

Aby uniknąć powstawania pryszczy po goleniu, pamiętaj również o odpowiednim użytkowaniu i przechowywaniu maszynki do golenia. Często zmieniaj ostrza lub same maszynki (najlepiej po każdej depilacji) i wyparzaj je pod gorącą wodą. Istotny jest sposób ich przechowywania - najlepiej, nie było to miejsce wilgotne, ponieważ są to najlepsze warunki dla rozwoju bakterii.