Jak prać adidasy i czy w ogóle można?

Wasze ulubione białe sneakersy zrobiły się szare, a butom do biegania przydałoby się odświeżenie? To rodzi w głowie pytania: jak prać adidasy i/lub czy sneakersy można prać w pralce? Wciąż się zastanawiacie? Przychodzimy z pomocą. Choć odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Warto jednak poznać kilka zasad, by swoimi butami cieszyć się jak najdłużej. Dzięki temu będą jak nowe! 

Czy sneakersy można prać w pralce?

Zacznijmy od tego czy adidasy można prać w pralce, bo to bez wątpienia najprostszy sposób, by przywrócić im dawną świetność. Jest jednak obarczony ryzykiem – pod wpływem wody, wysokiej temperatury i wysokich obrotów, sneakersy mogą ulec zniszczeniu. Kluczowe jest więc, z czego zostały zrobione. Generalna zasada jest taka, że w pralce można prać adidasy płócienne albo z syntetycznych tkanin. W dodatku najlepiej gdy są szyte a nie klejone, bo w wysokiej temperaturze klej traci swoje właściwości, co w praktyce oznacza, że buty mogą się rozejść. Nie znaczy to jednak, że sprawa jest już całkiem przegrana. Ja regularnie piorę na przykład swoje bensimony (tenisówki francuskiej marki Bensimon) i po wyjęciu z pralki są jak nowe. Możecie więc zaryzykować, ważne jednak, by buty prać wyłącznie w niskiej temperaturze (o czym za chwilę). Pod uwagę trzeba wziąć także, z czego jest zrobiona podeszwa. Jeśli jest gumowa, sneakersy spokojnie można włożyć do pralki, jeśli jest z juty, co się czasem zdarza na fali mody na espadryle (w wydaniu sportowym), lepiej tego nie robić, bo istnieje ryzyko zdeformowania i zmiany koloru. 

Pranie w pralce źle znosi także skóra, która pod wpływem wody marszczy się i ściąga (a następnie sztywnieje), dlatego jeśli macie sneakersy skórzane, lepiej wyczyścić je ręcznie. Osuszyć, a następnie za pomocą specjalnej szczoteczki oczyścić z błota, piasku czy kamieni. By na końcu przetrzeć je wilgotną szmatką. Uporczywych zabrudzeń pomogą pozbyć się detergenty – najbezpieczniej sięgnąć po mydło, ale w przypadku białych sneakersów sprawdzi się też Cif lub inne mleczko do czyszczenia łazienek. Pamiętajcie jednak, by nie przesadzić z jego ilością, a następnie dokładnie usunąć jego resztki z buta, wycierając mokrą szmatką. 

Jak prać adidasy? – Instrukcja krok po kroku

Wróćmy jednak na chwilę do prania adidasów w pralce. Jak to robić, by cieszyć się nimi jak najdłużej? Wystarczy stosować się do kilku zasad. Oto one:

  1. Zanim włożysz sneakersy do pralki, przeczytaj, co jest napisane na metce. Upewnisz się, czy można prać je w ten sposób i jakie warunki muszą zostać spełnione. Producent najlepiej wie, co może stać się z tworzywem, z jakiego zostały zrobione.
  2. Zanim włożysz buty do pralki, koniecznie najpierw je oczyść z błota, piasku i kamieni, w przeciwnym razie możesz uszkodzić bęben, przewody lub filtr pralki. 
  3. Warto pamiętać także o wyjęciu sznurówek i wkładki (jeśli to możliwe). Łatwiej wówczas usunąć zabrudzenia, a następnie wysuszyć buty.
  4. Przed włożeniem adidasów do pralki warto także włożyć je do specjalnych woreczków (takich jak do prania bielizny) – każdy but osobno. Tym bardziej, jeśli mają jakieś drobne elementy dekoracyjne: łańcuszki, koraliki, cekiny czy inne aplikacje. W pralce łatwo o uszkodzenie drobnych elementów. Mogą one także uszkodzić pralkę. 
  5. Adidasy w pralce należy prać w temperaturze do 30 stopni, na niskich obrotach (max. 500 na minutę). Wyłączyć należy także tryb suszenia i wirowania, bo są one zbyt inwazyjne dla butów. Pranie nie powinno trwać dłużej niż 30-40 minut. 

Jak suszyć buty sportowe, czyli co zrobić z adidasami po wyjęciu z pralki

Jak możecie się domyślać, bez suszenia i wirowania po wyjęciu z pralki sneakersy będą bardzo mokre. Nie próbujcie jednak suszyć ich na kaloryferze czy na słońcu, bo pojawić się mogą na nich zacieki lub przebarwienia. Muszą wyschnąć w swoim czasie – najlepiej więc pozostawić je w suchym i jasnym miejscu. Acha, i jeszcze jedno – starajcie się nie prać butów sportowych częściej niż raz na 2-3 miesiące. Włożenie do pralki – choć dozwolone – powinno być ostatecznością. To dobre nie tylko dla samych adidasów, ale i środowiska!